35 Haftalık Gebelik: Bilmeniz Gereken Herşey  – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 35. Haftası

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğinizin artık hareket edecek yeri pek kalmamış gibi.  46 santimetre boyunda ve 2400 gram ağırlığında. Artık rahminizde büzülüp kaldığı için eskisi kadar geniş hareket edemediğini hissediyorsunuz, ancak tekme sayıları halen aynı kalacak. Böbrekleri tamamen gelişti. Karaciğeri de artık gıdaları işleyebiliyor. Temel fiziki sistemlerinin çoğu gelişmiş durumda. Önümüzdeki birkaç haftayı biraz kilo alarak geçirecek.

Bebeğiniz şu an tıpkı yeni doğmuş bir bebeğe benziyor, elbette ondan biraz daha küçük. Halen kilo alması gerekiyor. Şu an vücudundaki yağ oranı %15. Bu oran doğum vakti yaklaştığında, olması gereken miktara, yani %30’a kadar artacak.

Bebeğinizin akciğerleri neredeyse tamamen gelişti ancak henüz tamamlanmış değil. Akciğerleri ancak doğduktan, ciğerleri hava ile temas ettikten sonra gelişimini tam anlamıyla tamamlayabilecek. Cildinin altında biriktirdiği yağ tabakası sayesinde rahminizden çıktıktan sonra da üşümeyecek.

Anne Nasıl Hissediyor?

Rahminiz, göbek deliği hizanızın 15 santim yukarısına kadar genişledi. Şimdiye kadar muhtemelen 10-15 kilo aldınız. Vücudunuzda onlarca litre fazladan sıvı var. Doktorunuz bu hafta ila 37. Hafta arasında size “B Grubu Streptokok Enfeksiyonları” adlı bir test uygulayacak.

Rahminiz kaburga kemiklerinize dayanmış durumda. Öyle ki diğer organlara yer bırakmıyor. Kalbinizde oluşan baskı yüzünden nefes almakta zorlanabilirsiniz veya aynı baskıyı mesanenizde hissedip daha çok tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz. Sık sık tuvalete gitme durumundan şikayetçi olup su içmeyi bırakmayın. Susuzluk erken doğum tehlikesini tetikler. Ayrıca bu hafta içince hazımsızlık ve diğer sindirim problemleriyle karşılaşmanız da muhtemel.  Bunlardan herhangi biriyle baş etmek zorunda kalmadıysanız, şanslı bir azınlıktasınız demektir. Bu haftadan itibaren doktorunuza her hafta görünmeniz gerek.

Diş etlerinizde kanama meydana gelebilir. Bunu önlemek için bol bol C vitamini tüketin. Kahvaltınızda portakal suyu tüketerek bunu lezzetli bir yolla önlemeniz mümkün.

Yaşadığınız bütün fiziki ve mental stres yüzünden bu aralar biraz dalgın ve sakar olabilirsiniz. Bunun sebebi yeni vücudunuza daha alışamamış olmanız, yorgunluk ve uykusuzluktur. Kendinizi tehlikeye sokacak her şeyden kaçının.

Doğuma Yönelik Hazırlık: Bebek Sonrası Yiyeceklerinizi Hazırlayın!

Sağlığınıza sadece hamileliğinizde özen göstermeyeceksiniz. Elbette yaşamınız boyunca kendinize özen göstermelisiniz. Ancak konu gebeliğe ve doğumdan sonrasına gelince, size daha çok iş düşüyor. Bebek doğduktan sonra hiçbir şey bitmiş sayılmaz. Bebeğinizin sağlığı için önce kendinize iyi bakmanız gerekir. Bunun en büyük etkenlerinden biri de yiyecek. Yorgun düşmemeniz, sütünüzle bebeğinizi daha iyi beslemek için siz de iyi beslenmelisiniz.

Güvenilirliğinden, sağlığından, hijyeninden emin olduğunuz restoranların numaralarını el altında bulundurun. Bebeğinizi eve getirdikten sonra, önceden hazırlayıp dondurucuya attığınız yemekleri ısıtmaya bile gücünüz olmayabilir.  Restoran seçeneğini tercih etmezseniz, son haftalarda partnerinizle beraber yemekleri dondurun. Böylece bebeğinizle ilgilenirken önceden hazırladığınız yemekleri ısıtıp pratik bir şekilde yemek hazırlayabilirsiniz.

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am