fbpx

Hamileliğin 34. Haftası

//Hamileliğin 34. Haftası

Hamileliğin 34. Haftası

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğiniz şu an yaklaşık 2150 gram ve 45 santimetre. Vücut ısısını korumasına yardımcı olan yağ tabakaları onu daha tombul hale getiriyor. Cildi her zamankinden daha pürüzsüz. Merkezi sinir sistemi olgunlaşıyor. Akciğerleri de gelişmeye devam ediyor.  Eğer “erken doğum” kaygınız varsa, bu haftadan itibaren rahatlayabilirsiniz, 34. Ve 37. haftalar arasında doğan bebeklerin genellikle bir sağlık sorunu olmuyor. Sadece kısa bir süre için yeni doğan servisinde kalıp özenli bir bakım sonrası eve gitmeye hazır hale geliyorlar. Ancak hayatlarının geri kalanında bir problem yaşamıyorlar.

Bebeğiniz bu haftadan sonra yavaşça kendini doğum kanalına döndürecek. Bebeğinizin başı doğum kanalının başına, daha aşağı bir hale gelirken ayakları yukarıda olacak. Organları neredeyse tamamen gelişmiş, akciğerleri hariç. Cildi kırmızı veya morumsu bir renkte değil, pembe. El tırnakları gayet iyi uzamış bir vaziyette ancak ayak tırnakları halen gelişiyor.

Anne Nasıl Hissediyor?

Rahminiz katılaşıyor ve doğuma hazırlanmak için adeta prova yapıyor. Peki bu provayı nasıl yapıyor? Elbette yalancı kasılmalarla. Pelvik bölgeniz genişledi ve özellikle sırtınızda, belinizde bir ağrı hissediyorsunuz. Rahminiz kaburgalarınıza kadar dayandı.

Bu hafta, yorgunluk ve halsizlik hali geri dönüyor. Ancak hamileliğinizin ilk üç ayında hissettiğiniz gibi koma seviyesindeki bir halsizlik değil. Bu yorgunluk hali kesinlikle anlaşılabilir, çünkü vücudunuz kısa zamanda çok değişti. Birçok fiziksel strese katlandınız. Bunların etkisiyle daha çabuk yorulmanız gayet normal.

Artık durulup doğum haftası ve doğum sonrası için enerji biriktirme zamanı.

Eğer göbeğinizde, basenlerinizde ve kalçanızda kaşıntı veren kırmızı yumrular varsa “Gebeliğin Döküntülü Kaşıntısı (pruritic urticarial papules and plaques of pregnancy – PUPPP)” adındaki bir rahatsızlıktan muzdarip olabilirsiniz.

Hamile kadınların %1’inde görülen bu hastalık zararsızdır ancak oldukça rahatsız edicidir. Zaten birçok fiziksel strese katlanırken bir de bununla uğraşmak sizin için daha yorucu olacaktır. Doktorunuz bunu gidermek için size bir şeyler önerebilir. Nadiren görülen daha ciddi durumlar için bir dermatoloji uzmanına görünmeniz gerekir. Kızarıklık olmadan da ciddi bir kaşıntı problemi yaşıyorsanız doktorunuza danışın, bir karaciğer probleminim habercisi olabilir.

Sezaryen Doğum

Kadınların %35’i sezaryen yöntemi ile doğum yapıyor. Bazı durumlarda bu doğum önceden kararlaştırılmış, istenmiş bir operasyondur. Ancak çoğu zaman öngörülemeyen bir komplikasyon yüzünden, annenin ve bebeğin sağlığını riske atmamak için yapılır.

Neden sezaryene ihtiyaç duyabilirim?

Eğer serviksiniz yeterince genişlemezse, bebeğiniz doğum kanalına yönelmezse veya bebeğinizin kalp atışları düzensizleşirse, doktorunuz muhakkak sezaryen doğumu size tavsiye edecektir.

Sezaryen doğum, aşağıdaki sebeplerden ötürü gerçekleştirilir:

  • Daha önce “klasik” bir sezaryen doğum yaptıysanız, yani dikey bir kesiyle bebek alınmışsa; ya da daha önce birden fazla sezaryen doğum yaptıysanız, (Eğer daha önce sezaryen ile doğum yapmışsanız ve karnınız yatay bir çizgi ile kesilmişse, normal doğum için uygun bir adaysınız)
  • Birden fazla bebek bekliyorsanız,
    (Bazı ikizler de normal yolla doğabilir ancak ikiden fazla bebekler için çoğu zaman sezaryen gereklidir)
  • Bebeğiniz normalden daha büyük olursa,
  • Placenta previa, yani plasentanın normalde olması gereken hizadan daha aşağıda olup doğum kanalını kapaması durumunda,
  • Bebeğinizin ters veya yan bir pozisyonda olması durumunda,
  • Bebeğinizin, normal doğumu tehlikeye atacak kadar ciddi bir hastalığı, bir anormalisi varsa,

sezaryen yöntemi tercih edilir.

Sezaryen sırasında neler olur?

Doktor rahminize ulaştığında bir kesi atıp bebeğinizi çıkarır ve hemşirelere veya ebelere teslim eder. Hemşireler bebeğinizi muayene ederken doktorunuz da plasentayı çıkarır ve kesikleri kapatmak için dikişlere başlar.

Rahminizi ve karnınızı kapatmak genellikle 30 dakika sürer. Ameliyat tamamlandığında sedyeyle veya tekerlekli sandalye ile müşahede odasına alınırsınız. Bebeğiniz hazırlanıp getirildikten sonra bebeğinize sarılabilir, onu emzirebilirsiniz.

Doğuma Yönelik Hazırlık: Bebekler için CPR (Yaşam Desteği) Öğrenmek

Bebeğiniz doğmadan önce, bir uzmandan CPR desteği almanız çok faydalı olacaktır. Bebeğinizin boğulması, boğazına bir şey kaçması gibi hayatını tehdit eden durumlarda, bununla nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

2019-05-10T11:35:45+00:00