33 Haftalık Gebelik: Bilmeniz Gereken Herşey  – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 33. Haftası

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz bu hafta bir ananas büyüklüğünde! 44 santimetre boyunda ve 1800 gram. O kırış kırış, uzaylı gibi görünen cildi değişiyor. Aldığı yağ ve kilolar sayesinde tombul, pürüzsüz bir cilde kavuşuyor. İskeleti de gün geçtikçe güçleniyor. Kafatasındaki kemikler halen birleşmemiş, bu yüzden hareket halinde bazen üst üste geçebiliyor. Bu durum, doğum sırasında bebeğinizin doğum kanalından daha rahat geçmesini sağlayacak. Doğum sırasında bebeğinizin kafasındaki baskı öyle kuvvetlidir ki bebek doğduktan sonra kafası neredeyse bir koniye benzer. Ancak zaman içinde bu kendiliğinden düzelir. Kemikler, beyin ve diğer dokuların gelişimi tamamlandığında bir araya gelir.

Gelecek haftalarda bebeğinizin büyümesi hız kazanacak. Doğduğunda sahip olduğu ağırlığın neredeyse yarısını önümüzdeki haftalarda kilo olarak alacak. Bebeğinizin hareketleri yavaşlamış olabilir, çünkü daha rahat hareket edebileceği bir yer kalmadı. O da dizlerini büküp kıvrılıyor ve bedeni el verdiğince hareket ediyor.

Anne Nasıl Hissediyor?

Bebeğiniz rahminizi kapladıkça, vücudunuzda bir sürü şey daha değişecek: Uyumak bir yana, oturmak için bile zorlanabilirsiniz. Sandalyelere ve evdeki eşyalara çarpmanız işten bile değil. Parmaklarınızda, ellerinizde ve bileklerinizde biraz ağrı ve uyuşukluk hissedebilirsiniz. Vücudunuzdaki pek çok doku gibi bileklerinizdeki dokular da su tutuyor. Bu da, bileğinizdeki kemikli bir kanal olan karpal tüneline baskı yapabilir. Eğer klavye kullanmanız veya yazı yazmanız gerekirse ara sıra ara verip elinizi esnetin.

Şimdiye kadar 11-14 kilo aldınız. Her hafta aldığınız o yarım kilonun da yarısı doğrudan bebeğinize gidiyor.

Birçok kadın bu haftada da kendini oldukça çekici hisseder ve partnerleri de bu şekilde düşünür. Vücudunuz yüzünden eskisi kadar rahat olamadığınız için belki cinsel hayatınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir ama sorunlu bir gebelik olmadıkça son haftaya kadar cinsel ilişkide bir problem yoktur.

Bebeğimin hareketlerini ne sıklıkta hissetmeliyim?

Son aya yaklaştığınız için bebeğiniz şu an çok aktif olmalı. Her bebeğin hareket tipi farklı olabilir, hepsi kendine özgüdür. Yani doğru bir hareket şablonu yoktur. Bebeğinizin hareketlerinde büyük ve keskin değişiklikler fark etmedikçe sorun edilecek hiçbir şey yoktur.

Bebeğimin tekmelerini gerçekten kaydetmeli miyim?

Sağlık sebepleri açısından, pek çok doktor ve ebe, 28. haftadan itibaren bebeğinizin hareketlerini günde en az iki kere izlemenizi ister. Günde en az iki kere, bir süre tek başınıza sessiz bir ortamda kalın. Yan tarafınızın üzerine uzanın. Bebeğinizin tekmelerini, tekmelerin arasındaki süreyi, size nasıl hissettirdiğini yazın. Bu kayıtları da doktorunuzla paylaşın. Sadece tekmelerini değil, karnınızda döndüğünü hissettiğiniz anları, herhangi başka bir hareketi de not alın. Bebeğiniz iki saat içinde en az 10 kere hareket etmeli, bir tepki vermeli. Ancak merak etmeyin. Muhtemelen o kadar sürmez. Çoğu bebek ilk 20-30 dakika içinde 10 kere tekme atar ya da başka bir şekilde hareket eder.  İki saat içinde 10 kere hareket etmezse doktorunuza danışın.

Eğer bebeğimin hareketleri yavaşlarsa veya değişirse ne yapmalıyım?

Bebeğinizin hareketlerindeki bir yavaşlama, bir sorunun habercisi olabilir. Doktorunuza bunu anlatın, bebeğiniz için size biyofizik profil ve nonstress (fiziki herhangi bir sorun olup olmadığını tespit edici bir test) testi uygulayacaktır.

33.Haftada Cinsel Yaşamınız

Bu haftada da partnerinizle ilişkiye girmeniz güvenli, ancak pek rahat edemeyebilirsiniz. Beraber geçireceğiniz özel zamanların farklı yöntemlerini bulun. Sırt veya ayak masajı bunlardan bazıları.

Doğuma Yönelik Hazırlık: Bebeğinizin Kıyafetlerini Yıkayın

Mağazadan satın aldığınız veya size hediye edilmiş bütün kıyafet, havlu ve battaniye gibi tekstil ürünlerini hatırlıyor musunuz? Onları bebeğiniz için hazırlayın, çünkü doğduğunda, bebeğinizin cildi her şeye karşı çok hassas olacak. Bir mikrop kapması çok muhtemel. Bu tür, yani bebeklere ve yeni doğanlara yönelik kıyafet ve tekstil ürünlerini yıkamak için üretilen deterjanlardan kullanıp hepsini yüksek ısıda yıkayın.

 

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am