31 Haftalık Gebelik: Bilmeniz Gereken Herşey  – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 31. Haftası

Bebeğin Gelişimi

Bu hafta bebeğiniz 33 santimetre boyunda ve 1,5 kilo ağırlığında. Yaklaşık bir Hindistan cevizi kadar. Bu hafta başını sağa sola çevirebiliyor. Kolları, bacakları ve gövdesi, ihtiyacı olan yağı depoladıkça daha çok olgunlaşıyor. Bu hafta da çok hareket ediyor, öyle ki tekmeleri yüzünden geceleri uyuyamayabilirsiniz. Bu tatlı bir şikayet olmalı ama, demek ki bebeğiniz gayet sağlıklı ve bol bol hareket ediyor.

 

Anne Nasıl Hissediyor?

Rahminizdeki kasların ara sıra kasıldığını hissediyor musunuz? Pek çok kadın bu sancıları hissedebiliyor. Hamileliğin sonlarına yaklaşırken hissedilir bu yalancı sancılar. 30 saniye kadar sürer ve genellikle düzensizdir, ne zaman geleceğini bilemezsiniz. Sık sık hissedilen kasılmalar (acısız olsa bile) erken doğumun işareti olabilir. Bu durumda doktorunuzla iletişime geçin.  Erken doğumun diğer işaretleri ise vajinal akıntılarda bir değişiklik yaşanması (sulu – mukus bir yapıda ise, pembe veya kırmızımsı bir akıntı ise); regl döneminde yaşanılan ağrılara benzeyen kasılmalar; karın ağrısı; pelvik bölgede hissedilen baskı; bel ağrısıdır.

Son zamanlarda memelerinizden süt geldiğini görmüş olabilirsiniz. Bu durumda, kıyafetlerinizi korumak için, bu akıntılara yönelik üretilen göğüs pedlerini kullanabilirsiniz. Eğer böyle bir şey yaşamıyorsanız da endişe edilecek bir şey yok. Vücudunuz, siz fark etmeseniz bile “kolostrum sütü” üretiyor.

Rahminiz şu anda karnınızın büyük bir kısmını kaplıyor. 9 ila 13 kilo almış olmalısınız. Artık doğumu bekliyorsunuz.

Sağlıklı doğumun tek bir yolu yoktur. Her kadının acı eşiği ve acı deneyimi diğerinden farklıdır. Her doğum da diğerinden farklıdır.  Bazıları acıyı önlemek için tedbir alırlar, bazıları ise hiçbir ilaç, uyuşturucu kullanmadan doğum tecrübesini yaşamak ister. Hepsinin artısını eksisini yazıp ne düşündüğünüzü, ne istediğinizi seçin.

 • Eğer halen katılmadıysanız, partnerinizle birlikte bir doğum kursuna yazılın. Orada size acıyla nasıl baş etmeniz gerektiği ve buna yönelik önlemler anlatılacak.
 • Doğum sırasında acıyı önlemenin en popüler yöntemi epidural doğumdur. Karnınızdan aşağısında acıyı hissetmezsiniz, ancak her şeyin tamamen bilincinde olursunuz.
 • Eğer acısız bir doğumu değil de tamamen normal bir doğumu seçmişseniz, doğum sırasında sizin de işbirliğiniz ve çabanız gerekir. Doğumun size vereceği rahatsızlığı, acıyı kabullenmelisiniz. Sağlık ekibinin müdahalelerine karışmamalısınız.

Doğuma Hazırlık: Hastane Çantanız

Bebeğinizin çat kapı gelmesi ihtimaline karşın, elinizin altında daima bir hastane çantası bulundurun. Diş macunu ve diş fırçası, sabun, nemlendirici gibi temel kozmetik-temizlik malzemelerinin yanı sıra kıyafetleriniz, rahat ayakkabılar da çantanın olmazsa olmazlarından. Bunlar dışında yanınıza almanız gereken ilaçlar veya farklı eşyalar varsa bunları not edip çantaya yerleştirmeye başlayın.

Çantanızı hemen hazır etmek zorunda değilsiniz. Unuttuğunuz bir şey olmadığına emin olana dek bu listeyi sürekli güncelleyin. Eğer yanınıza ne alacağınız konusunda bir fikriniz yoksa, aşağıdaki maddeleri inceleyin:

 • Size enerji verecek sağılıklı atıştırmalıklar, ağız kokusunu önlemek için sakız veya nane şekerleri,
 • Rahat çoraplar ve terlikler,
 • En sevdiğiniz yastığınız,
 • Okunacak – izlenecek herhangi bir materyal (sizi rahatlatması ve oyalaması için),
 • Emzirme sütyeni,
 • Eve dönüşünüz için bir kıyafet,
 • Eğer isterseniz bir kamera,
 • Telefonunuz, şarj aletiniz ve hatta taşınabilir bir batarya.
ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
 • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
 • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am