fbpx

Hamileliğin 31. Haftası

//Hamileliğin 31. Haftası

Hamileliğin 31. Haftası

Bebeğin Gelişimi

Bu hafta bebeğiniz 33 santimetre boyunda ve 1,5 kilo ağırlığında. Yaklaşık bir Hindistan cevizi kadar. Bu hafta başını sağa sola çevirebiliyor. Kolları, bacakları ve gövdesi, ihtiyacı olan yağı depoladıkça daha çok olgunlaşıyor. Bu hafta da çok hareket ediyor, öyle ki tekmeleri yüzünden geceleri uyuyamayabilirsiniz. Bu tatlı bir şikayet olmalı ama, demek ki bebeğiniz gayet sağlıklı ve bol bol hareket ediyor.

 

Anne Nasıl Hissediyor?

Rahminizdeki kasların ara sıra kasıldığını hissediyor musunuz? Pek çok kadın bu sancıları hissedebiliyor. Hamileliğin sonlarına yaklaşırken hissedilir bu yalancı sancılar. 30 saniye kadar sürer ve genellikle düzensizdir, ne zaman geleceğini bilemezsiniz. Sık sık hissedilen kasılmalar (acısız olsa bile) erken doğumun işareti olabilir. Bu durumda doktorunuzla iletişime geçin.  Erken doğumun diğer işaretleri ise vajinal akıntılarda bir değişiklik yaşanması (sulu – mukus bir yapıda ise, pembe veya kırmızımsı bir akıntı ise); regl döneminde yaşanılan ağrılara benzeyen kasılmalar; karın ağrısı; pelvik bölgede hissedilen baskı; bel ağrısıdır.

Son zamanlarda memelerinizden süt geldiğini görmüş olabilirsiniz. Bu durumda, kıyafetlerinizi korumak için, bu akıntılara yönelik üretilen göğüs pedlerini kullanabilirsiniz. Eğer böyle bir şey yaşamıyorsanız da endişe edilecek bir şey yok. Vücudunuz, siz fark etmeseniz bile “kolostrum sütü” üretiyor.

Rahminiz şu anda karnınızın büyük bir kısmını kaplıyor. 9 ila 13 kilo almış olmalısınız. Artık doğumu bekliyorsunuz.

Sağlıklı doğumun tek bir yolu yoktur. Her kadının acı eşiği ve acı deneyimi diğerinden farklıdır. Her doğum da diğerinden farklıdır.  Bazıları acıyı önlemek için tedbir alırlar, bazıları ise hiçbir ilaç, uyuşturucu kullanmadan doğum tecrübesini yaşamak ister. Hepsinin artısını eksisini yazıp ne düşündüğünüzü, ne istediğinizi seçin.

 • Eğer halen katılmadıysanız, partnerinizle birlikte bir doğum kursuna yazılın. Orada size acıyla nasıl baş etmeniz gerektiği ve buna yönelik önlemler anlatılacak.
 • Doğum sırasında acıyı önlemenin en popüler yöntemi epidural doğumdur. Karnınızdan aşağısında acıyı hissetmezsiniz, ancak her şeyin tamamen bilincinde olursunuz.
 • Eğer acısız bir doğumu değil de tamamen normal bir doğumu seçmişseniz, doğum sırasında sizin de işbirliğiniz ve çabanız gerekir. Doğumun size vereceği rahatsızlığı, acıyı kabullenmelisiniz. Sağlık ekibinin müdahalelerine karışmamalısınız.

Doğuma Hazırlık: Hastane Çantanız

Bebeğinizin çat kapı gelmesi ihtimaline karşın, elinizin altında daima bir hastane çantası bulundurun. Diş macunu ve diş fırçası, sabun, nemlendirici gibi temel kozmetik-temizlik malzemelerinin yanı sıra kıyafetleriniz, rahat ayakkabılar da çantanın olmazsa olmazlarından. Bunlar dışında yanınıza almanız gereken ilaçlar veya farklı eşyalar varsa bunları not edip çantaya yerleştirmeye başlayın.

Çantanızı hemen hazır etmek zorunda değilsiniz. Unuttuğunuz bir şey olmadığına emin olana dek bu listeyi sürekli güncelleyin. Eğer yanınıza ne alacağınız konusunda bir fikriniz yoksa, aşağıdaki maddeleri inceleyin:

 • Size enerji verecek sağılıklı atıştırmalıklar, ağız kokusunu önlemek için sakız veya nane şekerleri,
 • Rahat çoraplar ve terlikler,
 • En sevdiğiniz yastığınız,
 • Okunacak – izlenecek herhangi bir materyal (sizi rahatlatması ve oyalaması için),
 • Emzirme sütyeni,
 • Eve dönüşünüz için bir kıyafet,
 • Eğer isterseniz bir kamera,
 • Telefonunuz, şarj aletiniz ve hatta taşınabilir bir batarya.
2019-05-10T11:28:59+00:00