fbpx

Hamileliğin 30. Haftası

//Hamileliğin 30. Haftası

Hamileliğin 30. Haftası

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz yaklaşık 40 santim boyunda ve 1360 gram ağırlığında. Bebeğinizin kaşları, kirpikleri ve saçları çok daha belirgin ve hepsi de gitgide gürleşiyor. Vücudu tam bir orantıya kavuşuyor. Elleri artık belirgin, tırnakları da öyle. Görme yetisi iyileşiyor. Bebeğiniz sürekli pozisyonunu değiştiriyor. Ses, acı, ışık gibi uyaranlara cevap veriyor. Yedinci ayın sonunda bebeğiniz, vücudunda yağ depolayabiliyor.

Anne Nasıl Hissediyor?

Rahminiz, göbek deliğinizin hizasından 10 santim yukarısına kadar genişledi. İnanması zor ama daha 10 haftanız var ve bebeğiniz halen büyümeye, kaburgalarınıza baskı yapmaya devam ediyor. Pelvik bölgenizde ve karnınızda bir rahatsızlık hissi duyabilirsiniz. Eklemleriniz biraz gevşeyebilir. Her hafta yarım kilo alıyorsunuz. Bugünlerde daha yorgun, daha uykulu hissedebilirsiniz. Bu gayet normaldir. Dengenizi iyiden iyiye kaybediyorsunuz, ağırlık merkeziniz değişiyor. Daha sakar biri oluyorsunuz.

Bu eklemlerin ve yuvarlak bağın gevşemesi, ayaklarınıza da yansıyabilir. Bu yüzden kendinize daha büyük numaralı, rahat bir ayakkabı alın. Hamileliğinizin ilk döneminde yaşadığınız o ruh hali değişikliklerini hatırlıyor musunuz? Bütün bu semptomlarla birlik olup sizi duygusal bir iniş çıkışa sokabilir. Doğum için veya doğumdan sonrası – iyi bir anne olup olamayacağınız için birazcık düşünmek, endişelenmek normaldir. Ancak gündelik hayatınızı etkileyecek kadar sizi geriyorsa, çok karamsar bir hale geldiyseniz, bir doktora danışın.

Suyunuz genellikle doğumdan hemen önce gelir. Ancak bu dönemde suyunuz gelirse, muhtemelen bir enfeksiyon yüzündendir. Böyle bir şey yaşadığınız takdirde derhal doktorunuzla iletişime geçin.

Anne Adaylarının En Çok Korktuğu Şeyler

Araştırmalara göre anne adaylarının yaşadığı en temel korkular şunlar:

  • Acıyla başa çıkamayacağım. Birçok kadın bu acıdan kaçınmak için epidural yönteme başvuruyor. Ancak bu acıyı gidermenin de teknikleri var. Elbette bir piknik kadar rahat geçmeyecek. Hiç unutmayacağınız bir acı hissedebilirsiniz. Ancak etrafınızdaki sağlık ekibi, sizin rahatlamanız için elinizden geleni yapacak. Bu acıdan kaçınan kadınların yanı sıra, bu acıyı kabullenen, hatta bu acıyı denemek isteyen kadınlar da var. Kendilerini uyuşturacak her türlü ilaçtan uzak durup en doğal yolla çocuklarını doğurmak istiyorlar. Öyle ki sezaryenden bile kesinlikle uzak duruyorlar. Ancak, annenin ve bebeğin hayatını tehlikeye atacak bir şey varsa, kesinlikle bu konuda diretilmeden sezaryen tercih edilmelidir.
  • Epizyotomiye ihtiyacım olacak veya yaralanacağım. Epizyotomi, anüs ile vajina arasında vajen duvarına atılan bir kesiktir. Vajinal girişin daha iyi açılabilmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir. O anda ve o acıyla bunun gereksinimi aklınıza gelmese bile, bu sizin sağlığınıza yönelik akıllıca bir hamledir. Dikiş gerektirmesinin dışında herhangi bir sorunu yoktur ama doğum sırasında hissettiğiniz acıyla veya doğum öncesi hissedilen gerginlikle aklınız biraz bulanabilir. Ancak hepsi bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için yapılıyor.
  • Doğum sırasında dışkılama. Hamile kadınların %70’i bu korkuyu taşıyor. Arkasında tıbbi bir sebepten ziyade utanç verici bir şey olması yüzünden tedirgin olunuyor. Ancak ıkınırken böyle bir şey başınıza gelse bile, o anda sizinle ilgilenen sağlık ekibi bunu kesinlikle yadırgamayacaktır. Böyle bir şey yaşarsanız, profesyonelce çalışan bir ekipte, biri sizin doğumunuzla ilgilenirken, bir diğer kişi de doğum esnasındaki rahatlığınız ve ortamdaki hijyen için temizliğinizle ilgilenir. Bu durum bir sağlık değil, konfor unsurudur.
  • Hastaneye zamanında yetişemeyeceğim. Bu kısmen anlaşılabilir bir düşünce. Çünkü bazı yönleriyle sizin elinizde değil. Siz bütün hazırlıkları tamamlayıp zamanında yola çıkmış olsanız bile yolda bir trafik, herhangi bir aksilik halinde yolunuz uzayabilir. Bunun için, doğumdan önce, gideceğiniz hastaneye göre alternatif güzergahlar belirleyin ve hepsinin ne kadar sürdüğünü bir yere yazın. Bütün bu alternatif yollar birbirine nasıl bağlanıyor, birinde tıkanır kalırsanız diğerine nasıl geçebilirsiniz? Partnerinizle veya arkadaşlarınızla bunun bir provasını yapın.

Doğuma Yönelik Hazırlık: Bebek İçin Diğer İhtiyaçlar

Önceki haftalarda en temel malzemeleri almış olmalısınız. Peki şimdi sırada ne var? Artık ihtiyaçlarımızın yeniden şekillenmesiyle bebeğimiz için farklı şeylere gereksinim duyuyoruz. Öncelikle bebek arabasına. Sonra odası için telsize ve hatta belki kameralara. Eğer bebeğinizi bebek bakıcısına emanet etmeniz gerekecekse kameraları mutlaka almanız gerekir.

 

 

2019-05-10T11:26:43+00:00