fbpx

Hamileliğin 3. Haftası

//Hamileliğin 3. Haftası

Hamileliğin 3. Haftası

 

Bu hafta içinde sperm yumurtaya ulaşır ve döllenme gerçekleşir. Birkaç gün sonra da döllenmiş yumurta rahme ulaşır ve rahim duvarına yapışır. Böylece bir bebeğin oluşumunun başlangıcı gerçekleşir.

3. Haftada Bebeğin Gelişimi

Bebek bu evrede sadece bir toplu iğne ucu kadardır. Bu minik top yüzlerce hücreden oluşuyor ve bu hücreler deli gibi çoğalıyor. Plasentaya dönüşecek kısım, hamilelik hormonu olan ”İnsan Koryonik Gonadotropini” üretmeye başlıyor. Bu hormon da yumurtalıklarınızda yumurta üretiminin durdurulmasını sağlar. Östrojen ve progesteron hormonunun üretilmesini tetikler. Bu hormonlar, rahim duvarınızın ve minik yolcunuzun rahimden ayrılmasını engeller ve plasentanın gelişimini uyarır.

Bu sırada, oluşan bu küçük topun içinde, hücrelerin etrafını saran bir, “amniyon” veya “amniyotik” adı verilen bir sıvı toplanmaya başlar. Bu sıvı daha sonra amniyon kesesi, bu torba da önümüzdeki aylar boyunca bebeğinizin konforlu evi olacak.
Bu sırada, küçük yolcunuz oksijen ve besin alıp atıklarını, ilkel bir dolaşım sistemiyle dışarı atıyor. Bu sistem, gelişmekte olan bebeğinizle rahim duvarınızdaki kan damarlarını birbirine bağlayan bir sistem. Plasenta henüz bu görevi devralmayacak, Çünkü bu görev için anca gelecek hafta yeterince gelişmiş olacak.
Anne nasıl hissediyor?
Bu haftanın sonunda bir hamilelik testi yaparsanız, olumlu bir sonuç görebilirsiniz. Eğer sonuç negatif gelmişse hamile olmadığınızı düşünmeyin, belki de çok erken test etmiş olabilirsiniz. Birkaç gün bekleyin. Eğer regl olmazsanız bir kez daha test yapın veya doktora görünün.

Bu Haftada Hamilelik Semptomları

Bazı kadınlar, henüz pozitif bir test sonucu almadan bile hamile hissedebilir. Yani vücudunda ve yaşantısında farklı bazı şeyler olduğunu sezebilir. Bunlardan bazıları:

• Hassas ve şişkin göğüsler. Birçok kadın bu dönemde, regl dönemindeki hissettikleri göğüs acısı ve şişkinliğinin daha abartılı bir halini hissettiklerini söylerler.
• Yorgunluk ve uykusuzluk. Durduk yere yorgun ve/veya uykusuz hissedebilirsiniz.
• Çok sık tuvalete çıkma. Hamile kaldıktan kısa bir süre sonra kendinizi sürekli tuvalete koşturur halde bulabilirsiniz.
• Kokulara karşı hassasiyet. Yeni hamile kalan birçok kadın, kokulara karşı aniden ve keskin bir hassasiyet kazanır. Bu durum, vücudunuzda hızla artan östrojenin bir yan etkisidir. Önceden sizi rahatsız etmeyen bir koku bir anda sizi tiksindirebilir.
• Yemeklerden tiksinmek. Hamilelikte yemek aşermek ne kadar normalse, bazı yemeklerden kaçınmak da bir o kadar normaldir. Çok hoşlandığınız yiyeceklerden durduk yere soğuyabilirsiniz.
• Bulantı ve kusma. Sabah bulantıları normalde bu haftada başlamasa da, bazı kadınlar bu haftada da bulantı ve kusma hissi duyarlar.
• Vücut ısınız yüksektir. Eğer vücut ısınızı kaydediyorsanız ve 18 gün ardı ardına vücut ısınız normalden yüksekse, hamile olabilirsiniz.
• Kanama veya leke. Bazı kadınlar, regl olmaları gereken günlerde kırmızı veya pembe ve kahverengi bir leke ile karşılaşabilir. Eğer bu lekelerin yanı sıra ağrı da duyuyorsanız, doktora görünmelisiniz.
Vücudunuzdaki bütün bu değişimlere rağmen dış görünüşünüzde henüz bir değişiklik olmayacak. Unutmayın, henüz regl döneminiz bile gecikmedi bu haftada.

Hamileliğin 3. Haftasında Doğuma Hazırlık

Bu hafta kendiniz için yapmanız gereken şey bol bol hamile testi almak. Henüz hamile olduğunuzu belirgin şekilde fark edemeyeceğiniz bir geçiş dönemidir bu hafta ama yukarıda yazılan semptomlardan bazılarını yaşıyorsanız, kendinizde herhangi bir değişiklik hissediyorsanız, doğuma ufak bir başlangıçla hazırlanabilirsiniz. Kendinize bir günlük defteri alın ve hamileliğiniz boyunca buna yazın. Bu haftadan itibaren yaşadığınız değişiklikleri, vücudunuzdaki farklılıkları, nasıl hissettiğinizi ve duygularınızı, düşünce ve isteklerinizi yazın. Daha sonra okuması için bebeğinize notlar veya mektuplar da ekleyebilirsiniz.

 

2019-04-29T06:46:10+00:00