fbpx

Hamileliğin 29. Haftası

//Hamileliğin 29. Haftası

Hamileliğin 29. Haftası

Bebeğin Gelişimi

Bebeğinizin gözleri neredeyse masmavi ve gözleri, parlak güneş ışığını veya yapay ışığı rahim duvarından ayırabilir. Bebek daha az hareket ediyor, çünkü rahimde daha sıkışık hissediyor. Buna rağmen hala çok fazla tekmeliyor ve esniyor. Bebeğinizin ağırlığı şimdi yaklaşım 1140 gram ve 40 santimetreden biraz daha uzun. Kasları ve akciğerleri olgunlaşmaya devam ediyor. Halen gelişmekte olan beynine biraz daha yer açmak için kafası daha çok büyüyor. Ayrıca bebeğinizin besin talepleri de artıyor. Bu talepleri karşılamak için bol miktarda protein, C vitamini, folik asit ve demir içeren gıdalar, takviyeler tüketin. Bebeğinizin kemikleri çok fazla kalsiyum emiyor. Bu yüzden süt, peynir, yoğurt gibi ürünleri de bol bol tüketin. Bu üç ay süresince, bebeğinizin her gün sertleşen iskeletinde yaklaşık 250 miligram kalsiyum birikmektedir.

Anne nasıl hissediyor?

Muhtemelen 7 ila 12 kilo arasında kilo aldınız. Doğum için halen vaktiniz var. Bebeğiniz halen çok aktif, öyle ki doktorunuz sizden bu tekmeleri, yumrukları saymanızı isteyecek. Bebeğinizin hareketlerinde dikkat çekici bir yavaşlama olursa durumu hemen doktorunuza bildirin.

Mide ekşimesi ve kabızlık sorunu tekrar geri gelebilir. Hamilelik hormonu olan progesteron, vücudunuzdaki düz kas dokusunu gevşetecektir.  Karnınızdaki şişlik ve bu rahatlamayla beraber kabızlık problemi yaşayabilirsiniz. Sindiriminiz yavaşlayabilir. Bütün bu durgunluk, hazımsızlığa ve mide yanmasına neden olabilir. Özellikle ağır bir yemekten büyük bir porsiyon yemişseniz. Bu yüzden ağır yemeklerden kaçının. Az miktarda ama sık sık yiyin.

Bazı kadınlar, sırtüstü yatarken kalplerinde bir baskı ve kalp ritminde bir değişiklik hissederler. Kan basıncında bir yükselme görülür. Siz pozisyonunuzu değiştirene kadar bu rahatsız edici durum devam eder. Eğer çok hızlı ayağa kalkarsanız, gözleriniz bir anda kararabilir. Böyle rahatsız edici durumlardan sakınmak için yan tarafınızın üstüne yatın. Ayağa kalkmanız gerektiğinde yavaşça doğrulun.

Yedinci aya geldiğinizde kan basıncınız birazcık yükselebilir. Ancak bu kan basıncı dışında şiddetli baş ağrıları, bulanık görme, ellerinizde ve ayaklarınızda, bileklerinizde şişme yaşarsanız; normalden çok daha fazla kilo alırsanız doktorunuza danışın. Bu semptomlar preeklampsiye işaret edebilir. Preeklampsi, yüksek kan basıncı ve idrarda çok fazla proteine rastlanması sonucunda tespit edilen tehlikeli bir durumdur.

Gebelikte Hemoroid

Sürekli büyüyen rahminiz, hemoroide neden olabilir. Rektum bölgenizdeki damarlarınızın şişmesi gebelik sırasında oldukça yaygındır. Neyse ki doğumdan sonraki haftalarda kendiliğinden geçer. Eğer kaşınıyorsa veya size acı veriyorsa ılık suyla yıkanın. Ya da ılık su dolu bir küvetin içinde bir süre oturun. Bazı kadınlar ise sorunlu bölgeye soğuk kompres yapmanın da rahatlatıcı olduğunu söylüyor. Eğer rektumunuzda kanamanız olursa herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın. Kabızlığı önlemek için bol lifli yiyecekler tüketin, su için ve düzenli egzersiz yapın.

Doğuma Yönelik Hazırlık: Bebek İçin Alışveriş

İlk haftalarda bebeğiniz için ihtiyaç duyabileceğiniz bazı şeyleri almaya başlayabilirsiniz:

  • Bebek bezleri, ıslak havlu ve pişik önleyici krem,
  • Bebekler için tırnak makası, termometre,
  • Bebek kıyafetleri için deterjanlar,
  • Doğumdan sonraki birkaç hafta kanamanız olacak. Kendiniz için ped,
  • Doğumdan hemen sonra, kilo verebilmek için diyet yapmanız çok sağlıksızdır. Bebeğinizi emzirirken bir diyet uygulamamalısınız. Yine de kendinize dikkat etmek istiyorsanız, sizi çok kısıtlamayan sağlıklı atıştırmalıklar,
  • Kağıt havlu ve temizlemesi daha kolay olduğu için köpük-kağıt tabaklar, bardaklar
  • Bebeğiniz ve sizin için bol bol rahat, pamuklu kıyafetler
2019-05-10T11:24:13+00:00