fbpx

Hamileliğin 28. Haftası

//Hamileliğin 28. Haftası

Hamileliğin 28. Haftası

 

Gebeliğin son üç ayının başlangıcına geldiniz!

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz şu anda 40 santim ve 1 kilo 10 gram ağırlığında. Beyin dalgaları REM (rapid eye movement – “Hızlı Göz Hareketi”) uykusunda olduğunu gösteriyor. Bu da bebeğinizin rüya görebileceği anlamına gelir. Beyninde milyarlarca nöron oluşuyor. Göz kapakları açılıyor. Aynı zamanda görme yetisi de geliştiği için, karnınızın içindeki katmanları görebiliyor. Akciğerleri gelişiyor.  Daha çok kilo alıp dış dünya için hazırlanıyor!

Anne Nasıl Hissediyor?

Rahminiz, göbek deliğinizin hizasını geçti ve daha da büyüyor. Bu haftadan itibaren bacak krampları yaşayabilirsiniz. Ayak bilekleriniz ve ayaklarınız şişebilir. Uyumakta zorlanabilirsiniz, nefes nefese kaldığınız anlar olabilir. Bel ağrıları, sakarlık gibi şeylerden yakınabilirsiniz. Yalancı doğum sancıları (Braxton Hick contractions – “Braxton Hicks kasılmaları”) yaşayabilirsiniz. Bu kasılma, rahminizin aniden kasılıp sonra rahatlaması şeklinde hissedilir. Tıpkı doğum öncesi bir prova gibi. Rahminiz tekrar idrar torbasına baskı yapacağı için, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Bu hafta, yaşadığınız risk faktörleri hesaba katılarak, doktorunuz HIV, frengi, klamidya ve bel soğukluğu testleri yapabilir. Glikoz Tolerans Testi (GTT) tekrar edilebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu

Bugünlerde bacaklarınız garip hissettirdiğini, sürekli bir hareketlilik veya değişim olduğunu fark ediyorsanız; aniden uzanıp uyumak istiyorsanız, huzursuz bacak sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Neyle ilgileniyorsanız bırakın ve bir yere uzanıp dinlenin.

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi)

İdrardaki fazla miktarda protein, hipertansiyon gibi durumlarla karakterize olmuş bir hastalıktır. Plasenta bebeği besleyemez. Preeklampsi, hamilelerin %5’ini etkileyen ciddi bir durumdur. Pek çok kadın bu semptomları doğum zamanları yaklaşınca yaşıyor. Ağır preeklampsi durumlarında iç organlar etkilenebiliyor ve hayati tehlikeler oluşabiliyor. Bu durumda tek etkili çözüm, bebeği bir an önce doğurmaktan geçiyor.

Preeklampsinin belirtileri neler?

Preeklampsi aniden oluşabilir, bu yüzden aşağıdaki semptomları bilmeniz çok önemlidir. Bu semptomları yaşarsanız hemen bir sağlık kurumuna veya doktorunuza başvurun.

 • Gözlerinizin etrafında şişme; ellerinizde – her zaman olduğundan farklı, sıra dışı bir şişkinlik veya ayaklarınızda ve ayak bileklerinizde aniden oluşan bir şişkinlik
 • Çok hızlı bir kilo artışı – bir haftada 2 ila 3 kilo gibi.
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Görüş değişiklikleri: çift görme, bulanık görme, ışığa karşı hassasiyet ya da geçici görme kaybı.
 • Karnınızın üst tarafında yoğun bir ağrı veya hassasiyet.
 • Mide bulantısı ve kusma.

Preeklampsi, bu belirtiler olmadan, gizlice de gelişebilir. Özellikle hamileliğin erken dönemlerinde. Sıradan bir gebeliğin belirtileri gibi de gelebilir size. Her hamile kadının şikayet ettiği rutin şeyler gibi. Bir sonraki doktor randevunuza kadar bunun tehlikeli bir durum olduğunu anlayamayabilirsiniz bile. Bu yüzden randevularınızı kaçırmamak çok önemlidir.

Preeklampsi tehlikesini oluşturan şeyler nedir?

Preeklampsi tehlikesi, en çok gebeliğin ilk üç ayında görülür. Ancak bir kere yaşadığınızda, sonra da yaşamanız muhtemeldir. Bunun dışındaki bazı risk faktörleri:

 • Hipertansiyon hastası olmak
 • Pıhtılaşma, diyabet, böbrek hastalıkları veya lupus gibi bağışıklık sistemi hastalıklarına sahip olmak.
 • Daha önce preeklampsi geçirmiş bir yakın akrabaya sahip olmak (anne, büyükanne, hala-teyze gibi)
 • Obez olmak (Vücut kitle endeksinin 30’dan fazla olması)
 • İki veya daha fazla bebek beklemek
 • 40 yaşından büyük olmak

Preeklampsiyi önlemenin bir yolu var mı?

Preeklampsinin nasıl önleneceği konusunda kimse kesin bir karara varmış değil. Şimdilik en uygun yöntem, normalde gebelik sürecinin sağlıklı geçirilmesi için ne yapılıyorsa, ona devam etmek. Ancak preeklampsi tehlikesi altındaki kadınlar, düşük doz da olsa aspirin kullanmışlardır. Doktorunuz önermediği sürece, asla aspirin kullanmamalısınız.

 

2019-05-10T11:20:27+00:00