fbpx

Hamileliğin 26. Haftası

//Hamileliğin 26. Haftası

Hamileliğin 26. Haftası

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğinizin kulağındaki sinirler her zamankinden daha hassas. Her şeyi çok iyi bir şekilde duyabiliyor. Ufak miktarlarda amniyotik sıvı yutuyor veya tükürüyor. Ancak bunda bir sakınca yok, hatta akciğerleri için gerekli bir şey. Bu yutma ve tükürme hareketleri ona doğduğunda nefes alması konusunda çok faydalı olacak. Bebeğiniz kilo almaya da devam ediyor. Bu hafta 760 gram ve 36 santim. Eğer bir erkek çocuk bekliyorsanız, testisleri şimdiye testis torbasına, skrotuma inmeye başlayacaktır ve önümüzdeki iki ay içinde de tamamen yerine gelecektir.

Anne nasıl hissediyor?

Bu aralar kan basıncınız hafifçe artmış olabilir. Yine de hamile kalmadan önceki halinizden daha düşük (Normalde kan basıncı hamileliğin ilk üç ayının sonlarına doğru iyice düşer).

Beliniz son zamanlarda ağrıyor olabilir. Bunun sebebi genişleyen rahminizdir. Rahminiz genişledikçe ağırlık merkeziniz de değişecek. Genişleyen rahminiz yüzünden karın kaslarınız biraz gevşer ve zayıflar. Sinirler üzerinde baskı yapabilir ve eklemlerinizi, yuvarlak bağınızı da gevşetecek değişikliklere neden olabilir. Bunun yanı sıra, taşıdığınız ekstra ağırlık için kaslarınız daha fazla çalışıyor ve bu durum da eklemlerinizdeki stresi arttırıyor. Günün sonunda hissettiğiniz yoğun halsizlik bunun bir sonucudur. Çok uzun süre yürümek, ayakta durmak, oturmak; eğilmek, bükülmek veya bir şey kaldırmak, sizin için çok tehlikeli.

Sıcak bir banyo ya da sıcak kompres sizi rahatlatabilir (Bazı kadınlar ise kendilerini daha iyi rahatlattığı gerekçesiyle soğuk kompresleri tercih ediyor). Gün içinde duruşunuza dikkat edin; iyi bir duruş sergilemeye çalışın. Eğilmeyi ve bükülmeyi gerektiren aktivitelerden kaçının, otururken veya ayakta dururken sık sık mola verin. Sol yanınız üzerine yatarak uyuyun. Dizlerinizi, sırtınızı ve göbeğinizi desteklemek için yastıklardan destek alın.

Bebeğinizin sürekli hareket etmesi aslında sizi rahatlatmalı, bu her şeyin yolunda olduğunu gösteriyor.  Bu haftadan itibaren kaburgalarınızda bir ağrı hissedebilirsiniz. Bebeğiniz o kadar hızlı büyüyor ve rahminiz o kadar genişliyor ki kaburganızda bir baskı hissediyor olacaksınız. Hissettiğiniz bu baskı, hazımsızlığa ve mide ekşimesine neden olabilir. Ayrıca rahim kaslarınız esnedikçe, karnınızın çevresine dikiş atılıyormuş gibi hissettiren ağrılar da hissedebilirsiniz.

Doğum Planı

Doğumdan önce ve doğum sırasında ne istediğinize bağlı olarak, doktorunuzla ve partnerinizle beraber oluşturacağınız, size kolaylık sağlayacak bir yol haritasıdır. Ancak oldukça zamansız doğan bebekler söz konusu olduğunda, bu planların hiçbiri işe yaramamış ve anne adayının hiç de hayalini kurmadığı şekillerde gerçekleşen doğumlar da olmuştur. Yine de kendinize göre bir plan yapmak isterseniz, aşağıdaki sorulardan yararlanabilirsiniz:

  • Epidural doğumu mu tercih edersiniz yoksa normal doğumu mu?
  • Odadaki ışıkların birazcık kapatılmasını, loş bir ortamı mı tercih edersiniz yoksa tamamen aydınlık bir ortamı mı?
  • Doğum esnasında odanın sessiz olmasını mı isterdiniz yoksa çalmasını istediğiniz bir müzik var mı?
  • Doğum anınızı kaydedecek misiniz? Video veya fotoğraf ile bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Son 4-5 yılda, fotoğrafçıların bir bölümü sadece bu alan üzerinde çalışıyor. Eğer siz de bundan faydalanmak isterseniz “Doğum Fotoğrafçılığı” hakkında fikir edinin.
  • Partneriniz doğum esnasında yanınızda olacak mı? Bebeğiniz doğduktan sonra partnerinizin kordonu kesmesini istiyor musunuz? Kesilen kordon bağıyla ne yapacaksınız?
  • Emzirmeyi planlıyor musunuz?

Doğuma Yönelik Hazırlık: Bakıcı Aramaya Başlayın

Ebeveynleri tatlı doğum telaşı bekliyor, ancak daha ciddi meseleler de var. Özellikle çalışan aileler için:

Bakıcı bulmak! Doğumdan sonra çalışmak isteyen ve bebeğini emanet edeceği kimsesi olmayan anneler için geriye sadece bebek bakıcısı seçeneği kalıyor. Peki güvenilir birini nasıl bulabileceksiniz? Ücreti ne kadar olacak ve bütçeniz bunu karşılayabilecek mi?  Belki şimdiden adayları tespit edip, partnerinizle birlikte mülakat yapmaya başlamalısınız.

 

2019-05-10T11:14:12+00:00