25 Haftalık Gebelik: Bilmeniz Gereken Herşey  – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 25. Haftası

Gebeliğin üçüncü üç ayının başlangıcına sağlıklı bir şekilde ulaştınız. Bu andan itibaren sizi ve bebeğinizi neler bekliyor?

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz şu an 35 santim ve 680 gram. Kırış kırış cildi bu haftadan itibaren değişmeye başlayacak. Daha çok kilo aldıkça derisi de gerilecek ve bu kırışıklıklar kaybolacak. Bebeğinizin saçları, tüyleri bu haftadan itibaren daha çok uzayacak. Bebeğinizin el ve ayak parmaklarının izi görünebilir halde. Göz kapakları açılmaya başlıyor. Bebeğiniz dışarıdan gelen seslere hareket ederek tepki verebilir ve bu yüzden nabzı hızlanabilir.

Bebeğinizin cildi artık şeffaf değil, kalın bir tabaka halinde. Kalp atışları da stetoskop aracılığıyla duyulabilir. Hatta doğru bir pozisyon olması halinde partneriniz, kulağını karnınıza dayayarak kalp atışlarını duyabilir.

Anne nasıl hissediyor?

Sadece bebeğinizin değil, sizin de saçlarınız daha hızlı uzuyor. Hormonlarınız sayesinde saçlarınız hızlı uzamakla kalmıyor, daha kalın ve sağlam bir yapıya kavuşuyor. Yeni yeni çıkan saçlara bile rastlayabilirsiniz. Bu dolgunluğun tadını çıkarın. Çünkü doğumdan sonra bu saçlar dökülecek.

Artık etrafta zarifçe gezemeyeceğinizi fark edeceksiniz. Aldığınız kilolar yüzünden dengenizi sağlamakta zorlanabilirsiniz. Egzersiz yaparak bunu kontrol altına alabilirsiniz. Ancak egzersiz sırasında eğer başınız dönerse, nefes nefese kalırsanız veya herhangi sıra dışı bir ağrı hissederseniz, hemen bir köşeye çekilip dinlenin ve bol bol su için.

Bu haftalarda Glikoz Tolerans Testi (Glucose Tolerance Test, GTT) yaptırabilirsiniz ve bu testle beraber bebeğinizde anemi olup olmadığını da kontrol ettirebilirsiniz. Eğer sizde veya bebeğinizde demir eksikliği varsa, doktorunuz size uygun bir takviye önerecektir.

Rahminiz yukarı doğru genişliyor. Artan kan akışı, kabızlık, olası sindirim sorunları yüzünden hemoroid sorunu yaşayabilirsiniz.

Gebeliğin üçüncü üç ayında doktorumu ne sıklıkta görmem gerekir?

  1. hafta ile 28. hafta arasında, sıra dışı bir şey olmadıkça doktorunuza görünmeniz gerekmez. Ancak 28 ila 36. Haftalar arasında doktorunuzu her iki haftada bir ziyaret etmeniz gerekecek. 36. haftadan sonra bu sıklık haftada bir kereye kadar artacak.

Doktor randevularında ne olacak?

Doktorunuz genel olarak nasıl hissettiğinizi, herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadığınızı, vajinal akıntılarınızın-kasılmalarınızın olup olmadığını soracaktır. Yani gebeliğin seyrini izlemeye yönelik sorular. Size yöneltilen bu tür sorular dışında herhangi bir sorununuz varsa danışabilirsiniz. Bunlar dışında, doktorunuz size aşağıda sıralanan maddeleri de soracaktır:

  • Bebeğinizin hareketleri. Bebeğiniz daha mı hareketli yoksa biraz durgunlaştı mı? Bunu bilmek sizin ve doktorunuz için çok önemli. Çünkü bir noktadan itibaren gün içinde bu hareketleri saymanız gerekecek.
  • Kilo kontrolü ve testler. Doktorunuz kilonuzu ölçecek ve size idrar testi yapacak. Preeklampsi veya idrar yolları enfeksiyonu gibi hastalıkların olup olmadığını kontrol edecek. Ayrıca rutin bir kontrol olarak tansiyonunuzu ölçecek. Şişkinlik kontrolü için yüzünüzü, ellerinizi, ayaklarınızı ve bileklerinizi görmek isteyecek.
  • Bebeğinizin kalp atışı ve pozisyonu. Doktorunuz bebeğinizin kalp atışını ve karnınızdaki pozisyonunu kontrol edecek.

Partnerinizle birlikte doğum sonrası için sorularınızı biriktirmeye başlayın. Emzirme, erkek çocukların sünneti, kordonları bağlatma gibi konular, çiftlerin aklına en çok takılan sorunlardandır. Her doktor ziyaretinizde bu sorunlar konusunda doktorunuzdan bilgi alın.

Doğuma Yönelik Hazırlık: Doğum İzni

Eğer çalışıyorsanız, artık doğum iznini düşünmenizin zamanı geldi. Müdürünüzle-amirinizle bu konuyu konuşun. Halletmeniz gereken evrak işleri varsa halledip iş yerinizdeki düzeni sağladıktan sonra izne ayrılın.

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am