24 Haftalık Gebelik: Bilmeniz Gereken Herşey  – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 24. Haftası

Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 24. haftasına hoşgeldiniz! Bebeğiniz gün geçtikçe büyüyor. Geçen haftadan beri 120 gram daha aldı. Yani böylece bebeğiniz bu hafta içinde 600 gram oldu ama ince bir yapısı var. Bu ince yapısına rağmen, uzuvları ve organları doğru bir orantıyla gelişiyor. Bebeğinizin beyni, tat alma duyuları, akciğerleri gelişiyor. Cildi halen ince ve yarı saydam ama bu da yakında değişecek.

Bebeğinizin vücudunda beyaz kan hücreleri oluşmaya başlıyor. Bu beyaz kan hücreleri hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı savaşır. Bebeğiniz bu hafta içinde dokunuşunuza veya sesinize karşılık verebilir.

Anne nasıl hissediyor?

Annenin Fiziksel Değişimi

Geçtiğimiz haftalarda rahminiz göbek deliğinizin hizasına kadar yükseldi. Şimdiyse rahminiz bir futbol topu büyüklüğünde. Bu ay içinde her hafta yarım kilo alacaksınız.

 

Bu hafta içinde veya bu haftadan sonra yaptırılacak testler

Birçok kadın bu hafta ve 28. Haftalar arasında Glikoz Tolerans Testi (GTC: glucose challenge test) yaptırır. Vücudunuza glikoz yüklendikten sonra tepki test edilir.

Tedavi edilmeyen diyabet hastalığı, normal doğum yapmanızı zorlaştırabilir. Bebek çok iri olur ve doğum kanalından rahatlıkla geçemez. Sezaryen operasyona ihtiyaç duyabilirsiniz.

Erken Doğum

Bebeklerin %12’sinden fazlası erken (37. Haftadan önce) doğuyor. Bu oranın ¼’ü ise bilerek ve isteyerek yapılan erken doğumlar. Kasten yapılan erken doğumlar, annenin veya bebeğin sağlık durumlarında meydana gelen anormaliler yüzünden gerçekleştirilir.

Erken Doğumun Belirtileri

Eğer 37. haftadan önce aşağıdaki belirtilerden birini yaşarsanız derhal doktorunuzu arayın:

 • Vajinal akıntılarda bir artış
 • Akıntının türünde bir değişim – Eğer sulu, mukusa benzeyen bir yapısı varsa veya kan izleri varsa.
 • Kanama
 • Regl döneminde yaşadığınız ağrıya benzeyen kramp ağrıları veya bir saat içinde 4 seferden fazla gerçekleşen kasılmalar (acı vermeseler bile)
 • Pelvik bölgede bir baskı (bebeğinizin yön değiştirmesinden ve aşağıya doğru yaptığı baskı yüzünden oluşur)
 • Bel ağrısı; önceden bel ağrısı yaşamayıp aniden yaşamaya başlarsanız dikkat edin.

Bu semptomlar, özellikle bel ağrısı, hamileliğin normal seyrinde de karşılaşabileceğin belirtilerdir. Ancak işi şansa bırakmamak en iyisi. Bu belirtilerden birini veya birkaçını aniden yaşarsanız, hemen doktorunuzla iletişime geçin.

Ya bebeğim erken doğarsa?

Normal doğum zamanına ne kadar yakınsa, bebeğinizin yaşama şansı da o kadar yüksektir. 34. ve 37. haftalar arasında doğan bebekler genellikle bir sorun yaşamıyor. Ancak daha önce doğan (özellikle 23. haftadan itibaren) bebeklerin sağlık sorunları yaşamaları daha muhtemel. Erken doğumdan sonra çok özenli bir bakıma alınırlar ancak yine de uzun vadeli hastalıklara yakalanabilirler.

Erken doğumdan sakınmanın en iyi yolu riski azaltmaktır. Sigara, alkol ve sağlığınızı tehdit eden her şeyden uzak durmaktır. Sağlıklı bir beslenme düzeni ve spor programı ile bu riski azaltabilirsiniz.

Doğuma Yönelik Hazırlık: Evinizdeki Değişiklikler

Bebeğiniz dünyaya gelmeden önce evinizin eksiklerini giderin ve daha sonra evinizi ona göre düzenleyin. Bozuk, kırık, çalışmayan her şeyi tamir edin veya gereksiz her şeyden kurtulun. Odasını hazırlayın. Evin diğer odalarında ona yönelik hangi değişiklikleri yapabilirsiniz, bunları düşünün. Genellikle en fazla yapılan değişiklikler evin evcil hayvanının sınırlarını daha iyi belirlemek, yangın dedektörleri koydurmak veya var olanları değiştirmek, mobilyaları ve eşyaları sabitlemek gibi şeyleri içeriyor. Bebeği için bakıcı tutmayı düşünen aileler ise eve kamera yerleştiriyor. Bunun için biraz daha zaman var, ancak belki bunu da aradan çıkarmak isteyebilirsiniz.

Bütün bunları partnerinizle tek başına yapmak zorunda değilsiniz. Arkadaşlarınızı, ailenizi çağırın ve hep birlikte iş bölümü yaparak evinizi dönüştürün.

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
 • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
 • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am