23 Haftalık Gebelik: Bilmeniz Gereken Herşey  – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 23. Haftası

23 haftalık gebelik döneminde ödem sorunuyla karşılaşabilir, bebeğinizin kordon kanı hakkında bazı planlar yapabilirsiniz.

23 Haftalık Gebelik Döneminde Bebeğin Gelişimi

Siz bebeğinizin hareketlerini nasıl hissedebiliyorsanız, bebeğiniz de sizin hareketlerinizi o derece iyi hissedebiliyor. Şu anda 25 santimetre ve yarım kilo civarında. Yani büyük bir mango kadar. Hareketlerinin karnınızdaki etkisini, kıyafetlerinizin üstünden bile görebilirsiniz.

Bebeğinizin akciğerlerindeki kan damarları gelişiyor, bu onun daha iyi nefes alması için bir hazırlık. Bebeğiniz dış dünyadan gelen seslere kulak kesilmeye de çok düşkün. Dışarıdan gelen her sese tepki veriyor. Hatta bazı yüksek seslere alışmış olabilir bile – örneğin köpeğinizin havlamasına veya elektrikli süpürgenin sesine. Doğduktan sonra muhtemelen bu seslere yabancılık çekmeyecektir. Cildi halen kırış kırış. Çünkü daha çok kilo  alması gerekiyor. Vücudundaki lanugo tüyleri, kimi zaman biraz daha koyulaşabilir.

Anne nasıl hissediyor?

Gebelikte Ödem

Bu hafta veya bu haftadan itibaren, ayaklarınızın ve ayak bileklerinizin şişmeye başladığını hissedebilirsiniz, özellikle günün sonunda veya yaz günlerinde. Bacaklarınızdaki yavaş kan dolaşımı ve kandaki kimyasal değişiklikler yüzünden vücudunuz su toplayabilir veya ödem adı verilen şişlikler ile karşılaşabilirsiniz.

Bebeğiniz doğduktan sonra, vücudunuz bütün fazla sıvılardan kurtulacak. Bu yüzden doğumdan sonra daha çok terleyeceksiniz, daha çok tuvalete gideceksiniz. Bu arada, sol tarafınız üzerine uzanmaya özen gösterin ve oturduğunuz zaman ayaklarınızı yukarı kaldırın (bir sandalyeye ayaklarınızı uzatabilirsiniz), uzun süre tek bir yerde oturmaktan kaçının. Ayrıca kan dolaşımınızı arttırmak için düzenli olarak egzersiz yapın ve destek çorapları giyin. Hatta sabah kalktığınızda yaptığınız ilk iş onları giymek olsun. Ayaklarınızı sıkan ayakkabılardan da kaçının. Biraz bol ve rahat ayakkabıları tercih edin. Belki vücudunuzun bu kadar su tutmaması, vücudunuzda ödem oluşmaması için su içmekten kaçınıyor olabilirsiniz ama bu oldukça yanlış bir hamle olur. Çünkü bol su tüketmek, ödemi engeller. Küçük bir miktar ödem, gebelik sırasında gayet olağandır. Ancak çok yüksek seviyelerde ise preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) belirtileri olabilir. Gövdenizden ziyade ellerinizde, yüzünüzde ve ayak bileklerinizde ani ve fazla miktarda şişkinlik oluştuysa doktorunuza danışın.

Muhtemelen 5,5 ila 7 kilo aldınız. Hamileliğiniz süresince, vajinal akıntılarda bir artış gözleyebilirsiniz. Açık sarı renkte ve yavan bir kokusu olabilir. Rengi veya kokusunda bir değişim olursa doktorunuza danışın, bir enfeksiyon tehlikesi olabilir. Sırtınız ağrıyorsa sıcak bir havlu veya sıcak su torbası koyun. Partnerinizden size masaj yapmasını isteyin.

Bebeğin Kordon Bağı

Eğer bebeğinizin kordon kanını saklarsanız, kordon bağındaki ve plasentada kalan kan daha sonra işinize yarayabilir. Evet, böyle bir uygulama var. Doğumdan sonra plasenta ve kordon bağı dondurulur, gelecekteki tıbbi bir operasyon için saklanabilir. Bu kan çok değerlidir çünkü kök hücre, bağışıklık açısından çok zengindir.

Kök hücreler diğer hücre tiplerine dönüşme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, dokuları, organları ve kan damarlarını onarmaya yardımcı olabilirler ve bir dizi hastalığı tedavi etmek için kullanılabilirler. Kordon kanı, 70’den fazla hastalığın tedavisinde başarıyla kullanılmıştır. Kordon kanı için daha birçok kullanım araştırılıyor ve test ediliyor.

Doğuma Yönelik Hazırlık: Bebeğinize bir mektup yazın!

Bebeğiniz için oluşturacağınız anı deposu için iyi bir başlangıç. Neler hissettiğinizi, hamileliğinizin nasıl sürdüğünü, onu ne kadar çok sevdiğinizi anlatabilirsiniz. Bebeğinizle beraber geçireceğiniz mükemmel bir günü hayal edin ve neler yapacağınızı yazın. Çocuğunuz için umutlarınızı, hayallerinizi ve dileklerinizi yazın. Anne olmak size ne ifade ediyor veya iyi bir anne nasıl olmalıdır, bunları yazın.

Ayrıca bu hafta cildiniz iyice gerilmeye başlayacak. Deri çatlaklarını önlemek için buna yönelik kremler veya nemlendiriciler, bitkisel yağlar kullanabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am