fbpx

Hamileliğin 22. Haftası

//Hamileliğin 22. Haftası

Hamileliğin 22. Haftası

Gebeliğin sıradan semptomlarının yanı sıra sizi hangi belirtiler bekliyor?

Bebeğinizin Gelişimi

28 santim ve neredeyse yarım kiloya ulaşan bebeğiniz, minyatür bir yenidoğan gibi görünüyor. Dudakları, göz kapakları ve kaşları daha da belirginleşiyor. Gözleri oluşmuş, ancak irisleri (gözün renkli kısmı) hala pigment içermiyor.

Eğer rahminizin içini görebilseydiniz, bebeğinizin vücudunu kaplayan ince lanugo tüylerini ve cildindeki derin kırışıklıkları fark edebilirdiniz. Bu kırışıklıklar, bir yağ tabakasıyla dolana kadar öyle kalacaklar. Bebeğinizin karnının içinde, pankreası sürekli olarak gelişmektedir. Pankreas, bazı önemli hormonların üretimini sağlar.

Bebeğinizin kasları her hafta daha da güçleniyor, daha çok hareket ediyor. Seslere, ritme ve melodiye yanıt veriyor. Şimdi bebeğinize şarkı söyler ve onunla konuşursanız, bu sesler bebeğiniz doğduktan sonra onu yatıştırmaya yardımcı olacaktır.

Anne nasıl hissediyor?

Bu hafta, göbeğiniz bir el mıknatısı haline gelebilir. Sürekli karnınıza dokunuyor olabilirsiniz. İnsanlar size karnınızın büyüdüğünü veya yeterince büyümediğini söyleyebilir. Kendince yorumlar yapabilirler veya başka hamile kadınlarla kıyaslayabilirler. Bunlara aldırmayın ve her hamile kadının kendine özgü bir gelişim süreci olduğunu unutmayın. Önemli olan şey, bebeğinizin gelişiminde her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için doktorunuzu düzenli bir şekilde ziyaret etmektir.

Bebeğiniz artık oldukça büyümüş olduğu için, vücudunuz, karnınız buna uyum sağlamak zorunda. Bunun için de derinizin esnemesi gerekir. Aşırı esnemelerde veya kuru ciltlerde çatlak oluşması daha muhtemeldir. Ancak hamile kadınların en az yarısı hem gebeliği süresince hem de doğumdan sonra bu izlere sahip olabilir. Her cildin farklı bir deposu olabilir, dolayısıyla bu çatlakların görünümü de her zaman aynı biçimde ve renkte olmayabilir. Bu küçük çizgiler, ten renginize bağlı olarak pembe, açık kırmızı, koyu kahverengi renklerde ortaya çıkabilir. En sık karın bölgesinde görünseler de, kalça, basen ve memelerinizde de çatlak izleri görülebilir. Losyonların çatlakları önlemesine yardımcı olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur, ancak cildinizi nemlendirmeye, her türlü kaşınmaya yardımcı olabilir. Cildinizin daha iyi esnemesine katkı sağlar.

Fiziksel Değişiklikler

Rahminiz hala büyüyor. Muhtemelen kendinizi çok iyi hissediyorsunuz. Artık sabah bulantıları yok. Yine de bacaklarınızda, ayaklarınızda hafif bir şişlik ve bacak krampları olabilir.

Hamileliğiniz boyunca karnınızın ve belki de göğüslerinizin büyümesi, aklınıza gelecek en temel değişimdir. Ancak bundan çok daha fazla değişim yaşarsınız. 22. haftadan itibaren aşağıdaki değişimleri yaşayabilirsiniz:

Daha kalın, daha parlak saçlar. Aslında fazladan saç üretiyor değilsiniz, sadece daha az saç kaybediyorsunuz. Hamileliğiniz süresince saçlarınız, normalde olduğundan çok daha az dökülür.

Artan vücut kılları. Androjen hormonu yüzünden çenenizde, yanaklarınızda kıllar çıkabilir. Kendinizi incitmeyecek şekilde, hangi yöntemi tercih ediyorsanız (ağda-epilasyon-cımbız vs.) o yöntemi kullanarak bu kıllardan kurtulabilirsiniz.

Daha hızlı uzayan tırnaklar.  Tırnaklarınız daha hızlı uzayabilir, dahası biçimi de değişebilir. Bazı kadınların tırnakları sertleşirken bazılarının tırnakları incelir, zayıflar ve daha kolay kırılır. Eğer bir el işi yapıyorsanız eldiven kullanarak ve sık sık nemlendirici sürerek bu problemlerin üstesinden gelebilirsiniz.

Ciltte Değişiklikler. Bazı hamile kadınlar, ciltlerinin daha önce hiç bu kadar güzel görünmediğini söylüyor. Hormonal değişiklikler yüzünden cildiniz adeta parıldıyor. Ancak, önceden de yağlı bir cilde sahip olan kadınlar bundan pek memnun değil. Bunu önlemek için yağ içermeyen sabunlar kullanın.

Çatlak İzleri. Karnınız büyüdükçe cildiniz esneyecek. Bazen bu esneme süreci çok hızlı olabiliyor. Cildiniz yeterince nemli değilse, bu durumda çatlaklar daha çabuk oluşuyor. Doğumdan 6 ila 12 ay sonra çatlakların görünümü azalacaktır.

Renk anormalileri. Artan melanin miktarından ötürü, vücudunuzun bazı yerlerinde cildinizin koyulaştığını görebilirsiniz. Güneş altında fazla vakit geçirmeniz bu anormalileri daha da arttırabilir. Hem UVA hem UVB koruması bulunan 50+ spf bir güneş kremi kullanmanız, sizi zararlı güneş ışınlarından korur.

Daha büyük ve koyu renkli meme uçları. Artan pigment seviyesi yüzünden meme uçlarınızn da rengi değişecek. Memelerinizdeki damarlar da belirginleşebilir.

Daha büyük ayaklar. Ayak numaranız bir veya belki iki numara büyüyebilir. Doğumdan sonra bu şişkinlikler kaybolsa da, hamileliğiniz süresince eski ayakkabılarınızı kullanamayabilirsiniz. Rahat ayakkabılarınızın olması çok önemli.

Doğuma Yönelik Hazırlık: Yüzüklerinizi Kontrol Edin

Hamileliğiniz ilerledikçe parmaklarınızın şişmesi oldukça normal. Eğer alyansınızı veya vazgeçemediğiniz bir yüzüğünüzü hep yanınızda taşımak istiyorsanız, bir kolye zincirine takıp boynunuzda taşıyabilirsiniz. Aksi takdirde şişkin parmaklarla yüzüklerinizi takıp çıkarmak çok zor olacaktır. Bazen de kramplara neden olur. Bu krampları azaltmak için potasyum açısından zengin gıdalar tüketin. Yatmadan önce bir bardak süt için. Greyfurt, portakal ve muz tüketin. Bu kramplar bacaklarınızda da olabilir. Bacaklarınızda kramp olduğunda ayak parmaklarınızı uzatıp esnetin.

 

2019-05-10T11:04:59+00:00