21. Haftalık Gebelik: Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 21. Haftası

 

Gebeliğin bu haftasında cinsel hayatınız nasıl olmalı? Bebeğiniz için baby shower düzenlemeyi düşünüyor musunuz?

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz şu anda 340 gram civarında ve 26 santim. Yakında bebeğinizin tekmelerini çok daha etkili hissedeceksiniz, tıpkı bir dövüş sanatının pratiğini yapıyor gibi. Hatta kimi hareketleri bir süre sonra rutinleşecek ve ona alışacaksınız. Olmadığı zaman tedirgin olabilirsiniz ama buna gerek yok, bebek her zaman tekmelemeyebilir. Kaşları ve göz kapakları artık apaçık ortada. Eğer bir kız bebek bekliyorsanız, vajinası oluşmaya başladı.

Bebeğiniz ısı kaybetmemek için düzenli bir şekilde kilo alıyor. Büyümesi, son haftalara nazaran biraz yavaşlasa da organları halen gelişim halinde. Yağ bezleri de gelişiyor. Hatta yağ bezleri “verniks kazeoza” adlı bir tabaka oluşturuyor. Bu tabaka, bebeğin cildinin amniyotik sıvı içinde esnekliğini kaybetmemesine yardımcı olacak. Kalıcı dişleri oluşmaya başlıyor.

Anne nasıl hissediyor?

Muhtemelen bugünlerde gayet rahat hissediyorsunuz. Çok fazla kilo almadınız. Hamileliğin ilk zamanlarındaki rahatsızlık verici şeyler çoğunlukla bitmiş durumda. Hamileliğin üçüncü ve son üç ayı, beraberinde rahatsızlık verici birkaç şey getirebilir. O yüzden, henüz yapabiliyorken, keyfinize bakın.

Bu demek değildir ki her şey yolunda gidecek. Birkaç minik değişiklik ve problem de yaşayacaksınız. Örneğin vücudunuzda artan yağ miktarından ötürü akne problemi yaşayabilirsiniz. Bunun olmaması için hafif bir sabunla yüzünüzü günde iki kere temizleyin. Kullandığınız kozmetik malzemelerinin yağsız olmasına dikkat edin. Akne ilaçları almayın, hamilelikte oldukça tehlikeli olabiliyorlar. Kullanacağınız kozmetik malzemelerini de doktorunuza mutlaka danışın.

Hamileliğiniz ilerledikçe bacaklarınızda oluşan baskı da artıyor. Yüksek progesteron seviyesi, damar duvarlarınızın genişlemesine neden olabilir ve bu da daha büyük bir soruna yol açar: varis. Özellikle aile geçmişinizde de varis sorunu yaşamış birisi varsa sizin de bunu yaşamanız mümkündür. Bir de ileri yaşlardaysanız, buna yakalanmanız çok muhtemeldir. Bunu önlemek için düzenli egzersiz yapın. Mümkün olan her an bacaklarınızı yukarı kaldırın.

Rahminiz, göbek deliğinizin hizasını geçti. Şimdiye kadar muhtemelen 5 ila 8 kilo aldınız.

Hamilelikte Cinsellik

Bazı kadınlar gebelikleri süresince cinsel isteklerinin tavan yaptıklarını ifade ediyor. Bunun sebebi, pelvik bölümde artan kan akışının artması-hızlanması sebebiyle hassasiyetin de artması, dolayısıyla daha kolay ve daha çabuk uyarılmaktır. Bu uyarılma ve hormonal değişiklikler sonucu vajina daha kolay kayganlaşır. Bu durumun tam aksinin yaşanması da oldukça normaldir. Onca ağrılı ve zahmetli belirtiler yüzünden sürekli yorgun, halsiz hissediyor olabilirsiniz. Kişisel sebepler yüzünden özgüveninizi yitirmiş veya kendinizi o kadar çekici bulmuyor olabilirsiniz. Bu tür sorunlar kalıcı değildir, kolaylıkla aşılır. Kolay bir uyku pozisyonu bile bulamayan anne adayları için cinsel ilişki hiç de cazip gelmeyebilir.

Eğer cinsel ilişkiye girmek istemiyorsanız bunu partnerinizle konuşun. Onu hala çok sevdiğinizi söyleyin ve hamilelik sırasında yaşadığınız sıkıntıları anlatın. Bu konuda sakın iletişimsiz kalmayın. Seks, bir ilişkinin lokomotifidir ve bu konuda her şeyi konuşabilmeniz gerekir.

Seks için partnerlerin istekleri dışında, hamileliğin de yarattığı problemler olabilir. Eğer aşağıdaki semptomlardan birini yaşıyorsanız, bir süre cinsel ilişkiden uzak durmanız gerekir:

 • Plasenta previa (plasentanın doğum kanalını kapatması)
 • Erken doğum tehlikesi
 • Sebepsiz kanamalar veya akıntılar
 • Karın boşluğunda çok fazla ağrı ve kramp
 • Servikal yetmezlik
 • Genişlemiş serviks
 • Çok az da olsa, suyunuzun gelmesi

Doğuma Yönelik Hazırlık: Baby Shower

Günümüzde yapılsın mı yapılmasın mı diye bir sürü tartışmanın yaşandığı bir olay. Anneye sevgi gösterileri ve hediyeler sunmak için başlatılan eski bir gelenektir. Son zamanlarda ülkemizde de oldukça yaygınlaştı. Davet edeceğiniz kişilere davetiye gönderecekseniz, ihtiyacınız olan şeylerin küçük bir listesini davetiyelere ekleyebilirsiniz. Partiye damgasını vurmak isteyen kimi davetlilerin hediye olarak bebek arabası aldığı da görülmüştür. Siz de böyle bir parti organize edebilirsiniz, doğumdan sonra ihtiyacınız olacak şeylerin de bir listesini hazırlayın.

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
 • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
 • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am