fbpx

Hamileliğin 20. Haftası

//Hamileliğin 20. Haftası

Hamileliğin 20. Haftası

Gebelikte 20. hafta, sürecin yarısıdır. Geriye yaklaşık 146 gün yani bir 20 hafta daha kalır.

Anne nasıl hissediyor?

Uyku Problemleri

Hamileliğiniz ilerledikçe, vücudunuzda meydana gelen, sizin görebildiğiniz veya göremediğiniz değişikliklere bağlı olarak deliksiz ve güzel bir uyku çekmeniz zorlaşır. Bütün gece rahat bir uyku pozisyonu bulabilmek için dönüp durabilirsiniz. Yan tarafınızın üzerine yatın ve dizlerinizin arasına bir yastık koyun. Dilerseniz sırtınızı desteklemek için sırtınıza da yastık koyabilirsiniz. Bir yastık da kollarınızın arasına alıp sırtüstü yatmanızı tamamen engelleyebilir, pozisyonunuzu sabitleyebilirsiniz. Anne adayları için özel geliştirilmiş vücut yastıklarını da kullanabilirsiniz. Ayrıca bu önlemler, hamileliğin tam da bu haftalarında ortaya çıkabilen horlama sorununu da azaltır. Artan östrojen oranına bağlı olarak horlama sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Çünkü bu hormon, burnu çevreleyen mukoza zarlarının şişmesine sebep olur ve vücudunuzda hali hazırda üretilen mukoza miktarından çok daha fazla mukoza üretilir. Yan tarafınıza yatın ve başınızı hafifçe kaldıracak yastıkları tercih edin.

Mide Ekşimesi

Mide ekşimesi ve hazımsızlık da uykunuz sırasında rahatsız olmanıza neden olabilir. Mide ekşimesine sebep olan yiyeceklerden uzak durun ve yemek yedikten en az 3 saat sonra uyuyun. Böylece vücudunuza daha rahat ve uzun bir sindirim zamanı tanımış olursunuz. Nefes alıp verişiniz de derinleşir. Birkaç ekstra yastıkla, yarı doğrulmuş bir vaziyette uyumayı deneyin.

Hamilelikte Terleme

Hamile kadınların, bütün bu hormonsal dengesizlikleri (örneğin tiroid bezinin çok aktif olması) ve artan kiloları yüzünden metabolizmalarının değişmesiyle, gece boyunca terlemeleri çok yaygındır. Terlemelerden rahatsız olursanız ılık bir duş alabilirsiniz. Terlik ve sabahlığınızı yanınızda bulundurmanız, bu hızlı duşlar için çok kullanışlı olacaktır. Yatak odanızı sık sık havalandırın, odanızı kuru ve serin tutun. Gereksiz bütün eşyaları odadan kaldırmak hem size hareket kabiliyeti sağlar hem de odanızı daha iyi havalandırmanıza yardımcı olur. Sentetik kumaşlardan sakının ve nefes alabilen, pamuklu kumaşları tercih edin. Güzel bir uyku çekin. Hamileliğinizin yarısını sağlıklı bir şekilde tamamladığınız için kendinizi bir gecelik veya pijama ile ödüllendirin.

Hamilelik sırasında üretilen relaxin hormonu, ileride doğumun kolay olması için leğen kemiğindeki bağların ve diğer eklemlerin gevşemesine yardımcı olur. Bu durum sırt ağrısına sebebiyet verebilir. Bu sırt ağrısı da 20. Ve 28. Haftalar arasında normaldir. Bu ağrı gaz ağrısıyla çok karıştırılır. Sırtınız çok sertleşebilir ve böylece etrafınızda dönmeyi ve eğilmeyi daha zorlu hale getirebilir. Bazı kadınlar leğen kemiği bölgesinde de ağrı hissedebilir. Bunun sebebi kemiklerin eşit bir şekilde hareket etmemesidir. Bu durumda merdiven çıkmak da oldukça zorlaşabilir. Bütün bu ağrılardan kaçınmak için ağır kaldırmaktan kaçının. Bir şey kaldırmanız gerekirse belinizi eğmek yerine dizlerinizi bükün. Rahat ayakkabılar kullanın. Otururken sırtınıza mutlaka destek bulun.

Baş ağrıları, bütün bu değişiklikler yüzünden hamileliğin ilk 3 ayında oldukça yaygındır Ancak 20. haftada halen ağır baş ağrıları, görme bozuklukları ve kusma problemi yaşıyorsanız doktorunuza görünün.

 • Bacak krampları sizi aniden uykunuzdan uyandırabilir. Bacağınızı dümdüz uzatarak esnetin. Ayak parmaklarınızı da oynatıp esnetebilirsiniz. Odanın içinde biraz yürüyün.
 • Bebek bu dönemde çok aktiftir. Eğer halen hissetmediyseniz bile, yakında bebeğinizin tekmelerini hissedeceksiniz.
 • İdrar yollarındaki bazı kasların gevşemesi sebebiyle mesane enfeksiyonları yaşamanız da olasıdır.

Gebeliğin 20. haftasında en çok görülen semptomlar:

 • Kadınların %52’si sırt ağrısı yaşıyor.
 • Kadınların %57si yorgunluk hissediyor
 • Kadınların %45’i göğüs ağrısı yaşıyor

Anne nasıl bir fiziksel değişim yaşar?

Karnınız bu haftadan itibaren haftada 1-2 santim yükselecek, bel ölçünüz büyük oranda kaybolacaktır. Karnınız büyüdüğü ve kilo aldığınız için ağırlık merkeziniz de değişebilir ve böylece duruş bozuklukları meydana gelebilir. Duruşunuzu düzeltin. Ergonomik sandalyeleri kullanmaya özen gösterin. Belinizin arkasına yastık koyun.

Anne nasıl beslenmeli?

Hemoglobin kırmızı kan hücreleridir ve oksijen taşımaya yardımcı olur. Demir ise hemoglobin üretimini sağlar. Hamileliğiniz süresinde plasenta ve büyüyen bebeğiniz için demire ihtiyacınız olacak. En iyi demir kaynakları tavuk ürünleri ve kırmızı ettir. Marul, ıspanak gibi yeşillikler, kuruyemişler de iyi birer demir kaynağıdır.

Bebek nasıl gelişir?

 1. Rahminiz genişledi.Rahminizin üst tarafı artık göbek deliğinizin hizasına gelir.
 2. Bebeğiniz büyük bir muz boyunda.17 ila 26 santimetre ve 300 gram kadardır.
 3. Bebeğiniz daha çok yutmaya başlıyor.Sindirim sisteminin gelişimi için iyi bir haber!
 4. Bebeğiniz mekonyum üretiyor. Bu siyah, yapışkan sindirim ürünü olan mekonyum, bağırsaklarında birikiyor.
 5. Bebeğiniz başparmağını veya parmağını emebilir.
 6. Bebeğiniz, karnınızda esneme hareketleri yapıyor. Bebeğinizin hareket ettiğini hissedersiniz çünkü bebeğiniz kaslarını geliştirir ve onları çalıştırır.
 7. Bebeğiniz artık sesleri duyabiliyor. Sizin sesinizi, kalp atışınızı, karnınızın guruldamasını ve dışarıdaki sesleri de. Hatta sesler çok fazla olursa elleriyle kulaklarını kapatıyor. Ayrıca bebek çok sık hareket ediyor, dönüyor ve sallanıyor. Karnınızı yumrukluyor ve tekmeliyor.
 8. Bebeğinizin saçları gelişiyor. Ayrıca sırtını, omuzlarını, şakaklarını lanugo tüyleri (ince ve yumuşak bir tüy tabakası) kaplıyor. Bu tüy tabakası bebeğinizi korur ve bebeğin dünyaya geldiği ilk hafta dökülür.
 9. Bebeğinizin cildi verniks ile (verniks kazeoza-“vernix caseosa”) kaplıdır. Bu peynirimsi, beyaz kaplayıcı madde, bebeği maruz kaldığı amniyotik sıvıdan korur. Bebeğinizin cildini nemlendirir. Ayrıca verniks, bebeğin doğum kanalından daha rahat geçmesini sağlar. Doğumdan hemen önce de çözünür. Ancak doğumdan sonra halen bebeğin cildinde görülebilir. Erken doğan bebeklerde soyulması gerekebilir.
 10. Süt dişleri çoktan oluşmuştur ama kalıcı dişleri de oluşmaya başlamıştır.
 11. Bebeğin genital organı ve kaşları artık tamamen belirgindir.

 

20.Haftada Yapılması Gereken Kontroller ve Testler

Ultrasonografi ile bebeğin gelişimi izlenebilir ve cinsiyeti bu haftadan itibaren öğrenilebilir.

Bebeğe ve Doğuma Yönelik Hazırlıklar

 • Partnerinizle bir doğum kursuna yazılın. Bu kurs sizi, doğum öncesinde ve sırasında yaşayacağınız şeylere hazırlar.
 • Doğum öncesi masajı veya hamilelere yönelik masajlardan yaptırın.
 • Daha sonrasında anı olması için fotoğraflarınızı çektirin.

 

 

 

 

2019-05-10T10:53:52+00:00