fbpx

Hamileliğin 2. Haftası

//Hamileliğin 2. Haftası

Hamileliğin 2. Haftası

Bu haftada henüz hamile olmasanız da, vücudunuz döllenmek üzere bir yumurta salgılayacak ve bu hafta içinde bir sperm tarafından döllendiğinde hamile kalacaksınız. Bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız, buna yönelik bir takvim tutuyor olmalısınız. Yumurtladığınız günden iki gün öncesinde ve yumurtladığınızı düşündüğünüz gün cinsel ilişkiye girin. Böylece hamile kalma ihtimaliniz daha da artacak.

Annenin Hissettikleri

Geçen hafta, yani aynı zamanda regl döneminiz olan 1. haftada, vücudunuzda östrojen ve progesteron salgılanmıştı. Bu hafta başlarında, yani 28 günlük döngünün 15. günü civarında, yumurtlayabilirsiniz. Bu süre içinde rahim duvarınız daha kalınlaşacak, kandan oluşmuş bir doku rahmin iç tarafında belirecektir.

Hamileliğin 2. Haftasında Bebeğin Gelişimi

Bir yumurta henüz döllenmediyse, bir bebeğin varlığından söz edemeyiz. Ancak bu hafta içinde yumurtladığınızda, yumurta folikülünden çıkar ve fallop tüpünden geçer. Ayrıca yumurtlama günü tamı tamına 15. gün olmayabilir. 28 günlük bir döngüde, 9 ve 21. günler arasında da gerçekleşebilir. Her ejekülasyonda da 250 milyon spermden biri vajinadan rahmin ağzına kadar yüzmeye çalışır. Böylece yaklaşık 24 saat içinde yumurtaya nüfuz edebilir. 10 saatlik yolculukta, yumurtaya ulaşabilen sperm sayısı 400 civarındadır ancak sadece biri tamamen nüfuz edebilir.

Bundan sonraki 10 ila 30 saat içerisinde, sperm çekirdeği yumurtayla birleşir ve ikisinin de genetik materyalleri bir araya gelir. Eğer sperm Y kromozomu taşıyorsa bebeğiniz erkek, eğer bir X kromozomu taşıyorsa bebeğiniz kız olur. Döllenen yumurta, fallop tüpünden rahminize gidene kadar olan üç dört günlük gezisi sırasında 16 özdeş hücreye bölünür. Birkaç gün sonra da rahminizin duvarına yapışıp büyük bir hızla çoğalmaya ve gelişmeye başlayacaktır.

Bu dönemde, gelişmekte olan bebeğiniz bir hücre topudur ve bu hücre topuna “blastosist” adı verilir. İç hücre kitlesi kısa bir süre sonra embriyonun kendisi olacaktır. Dışındaki sıvı boşluk ise amniyotik kesesidir. Başka bir dış hücre kütlesi ise plasenta olur. Yassı biçimdeki bu organ, bebeğinizin yaşamını sürdürmesi için gerekli olan oksijeni ve besin maddelerini sağlar. Atık ürünleri de dışarı taşır. Yine de bütün bunlar genel bir bilgidir, çünkü her bebek rahimde bile daha farklı gelişebilir. Sadece ana hatlarıyla yaşadığı değişimler bunlardır.

Doğuma Yönelik Hazırlık

Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız ve bu yüzden regl dönemlerinizi her zamankinden daha dikkatli takip ediyorsanız, regl sonrası bu hafta için gebelikte kullanılabilecek vitaminleri araştırabilirsiniz. Ancak bu vitaminleri, doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Bebeklerin birçoğu, yumurta döllendikten yaklaşık 38 hafta sonra doğar. Hamile kalınan tarihin kesin olarak hesaplanması zor olduğundan, son regl döneminin ilk gününden itibaren bir kayıt tutulur. Böylece ilk iki hafta aslında hamile olmasanız bile hesaba katılır. Her ay 4 haftadan oluştuğu için ve baştaki bu iki hafta da hesaba katıldığı için gebelik 40 hafta sürer.

 

 

 

 

 

2019-04-29T06:43:04+00:00