fbpx

Hamileliğin 19. Haftası

//Hamileliğin 19. Haftası

Hamileliğin 19. Haftası

 

19. haftada bebeğiniz bir nar büyüklüğünde! Artık değişiklikleri sadece bedeninizin içinde değil, cildinizde de hissediyorsunuz.

Bebeğin Gelişimi

Bebeğinizin duyu alma organları hızla gelişiyor! Beynindeki koklama, tat alma, görme, duyma ve dokunma hislerini algılayabilecek bölümleri oluştu. Bebeğiniz bu hafta sesinizi duyabilir. O yüzden sesli kitap okumaktan, kendi kendinize gülmekten, şarkı söylemekten, kendi kendinize konuşmaktan çekinmeyin. Bebeğiniz şu an 240 gram ve 15 santimetre. Gövdesi ve diğer uzuvları belli bir orantıya kavuştu.

Bebeğinizin böbrekleri idrar üretmeye devam ediyor ve saçları kafasında hızlıca çıkıyor. Bebeğinizin cildi gelişiyor ancak halen saydam. Cildinin kırmızımsı bir görüntüsü var. Saydam tabaka sayesinde kan damarları belli olduğu için böyle bir renkte görüntüsü var. Verniks adı verilen beyaz, kremsi bir tabaka bebeğinizin cildinde oluşmaya başlıyor.

 

Anne nasıl hissediyor?

Şişmanladığınızı mı düşünüyorsunuz? Önümüzdeki haftalarda karnınız çok daha büyüyecek. Karnınızın alt tarafında ağrılar hissedebilirsiniz. Gün boyu çok aktif olursanız veya ani hareketlerinizde bazen yan taraflarınıza aniden bir şey saplanır gibi bir ağrı da duyabilirsiniz. Bu ağrı büyük ihtimalle yuvarlak bağ ağrısıdır. Yuvarlak bağ, artan kilonuzun rahminizi etkilememesi ve rahminizi desteklemesi için oluşur. Panik olacak bir şey değildir, ancak gündelik hayatınızı çok etkiliyorsa doktorunuza danışın.

Hamilelikte Cildin Değişmesi

Derinizde, cildinizde de değişikliklere rastlayabilirsiniz. Avuç içleriniz kızarabilir. Telaşa gerek yok. Bunun sebebi fazla östrojen salgılanmasıdır. Cildinizin bazı kısımlarında koyulaşmış bölgelere rastlayabilirsiniz. Bunun sebebi de pigment artışıdır ve bu da geçicidir. Bu koyu lekeler üst dudağınızda, yanaklarınızda ve alnınızda oluştuğunda buna “hamilelik maskesi” adı verilir, bilimsel adıyla “chloasma” veya “melasma”. Cildinizdeki bu koyulaşmalar meme uçlarınızda, koltukaltlarınızda, vulvanızda da olabilir.

Bu lekeler, büyük ihtimalle doğumdan sonra kaybolacak. Siz de bu süre içinde güneşten kaçınmalısınız. Güneş, pigment değişikliğini tetikler. Hamilelere uygun bir güneş kremi kullanın. Bu koyu lekelerden ötürü kozmetik bir kaygınız varsa kapatıcı kullanın.

Genişlemiş damarlar yüzünden “örümcek ağı” şeklinde ince, kırmızı çizgiler, lekeler görebilirsiniz. Özellikle yüzünüzde, kollarınızda ve omuzlarınızda.

 

Doğuma Yönelik Hazırlık: Çocuk Bakımı

19. hafta bunları düşünmek için erken görünse bile, ailenizde dengeleri sağlamak için önemli bir adım. Doğumdan sonra ne olacak? Çalışan bir kadınsanız, ne zaman işe döneceksiniz? Bebeğinizle kim ilgilenecek? Bir aile bireyi mi yoksa şimdiden bir bebek bakıcısı araştırmalı mısınız? Bütün bunları, bütçenizi de hesaba katarak partnerinizle tartışın.

 

2019-05-10T07:21:15+00:00