18 Haftalık Gebelik: Bilmeniz Gereken Herşey  – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 18. Haftası

 

Gebeliğin 18. haftasında kegel egzersizi neden önemli? Kardiyovasküler sisteminizde nasıl değişiklikler olacak?

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz baştan aşağı 14 santimetre civarında ve yaklaşık 200 gram kadar. Kollarını ve bacaklarını esnetmekle meşgul. Siz onun nu esneme hareketlerini haftalar geçtikçe daha iyi fark edeceksiniz. Kan damarları, ince derisinden görülebiliyor. Kulakları artık son aşamaya geldi ancak yine de halen biraz geride duruyor.  “Miyelin” adı verilen koruyucu tabaka sinirlerinin etrafını kaplıyor. Bu koruma işlemi bebeğiniz doğduktan sonraki bir yıl içinde de devam edecek. Eğer bir kız bebek bekliyorsanız, rahmi ve fallop tüpleri oluştu. Eğer bir erkek bebek bekliyorsanız, genital organları oluştu ancak ultrason sırasında saklanabilir.
Bebeğinizin hızlı büyüme temposu biraz azalıyor ama refleksleri daha çok gelişiyor. Bebeğiniz esneyebilir, yüz ifadeleri yapabilir, hatta kaşlarını çatabilir. Tat alma duyuları gelişmeye başlar ve acıyla tatlıyı ayırt edebilir. Bir şeyleri emebilir, yutkunabilir ve hatta hıçkırabilir. Retinaları ışığa duyarlıdır, bu nedenle karnınıza parlak bir ışık tutarsanız, bebek  gözlerini korumak için muhtemelen hareket edecektir.

 

Anne nasıl hissediyor?

Aç mısınız? İştahınızda bir artış ve bazı yiyecekler için aşermek bu hafta için oldukça normal. Belinizin çevresi de epey genişlemiş olmalı. Gardırobunuzda rahat, pamuklu ve bol kıyafetler bulundurmanız gerek.

Kardiyovasküler sisteminizde bir sürü değişiklik yaşanıyor. Kalbiniz, eskisinden %40-%50 daha fazla çalışıyor. Hamileliğin bu üç ayında kan basıncınız normalden daha düşük. Bu yüzden yattığınız veya oturduğunuz yerden aniden kalkarsanız baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

Bu andan itibaren, mümkün olduğunca yan tarafınız üzerine yatmalısınız. Tamamen yan taraf üzerine olmasa da sırtüstü uzanmamaya çalışın. Sırtüstü uzandığınız takdirde rahminiz ana damarlara baskı yapacak ve bu da kalbe giden kan akışını azaltacak. Önceki haftalarda olduğu gibi, hamilelik yastıklarından veya normal yastıkları sırtınıza, dizlerinizin arasına koyarak yan yatın.

Rahminiz, göbek deliğinizin hemen altına denk gelecek bir hizaya kadar genişledi. Eğer ikinci üç ayınız için halen bir ultrason yaptırmadıysanız, muhtemelen yakında yaptıracaksınız. Bu uygulamayla doktorunuz bebeğin gelişimini, olası tehlikeleri izleyecek. Belki de bebeğinizin ilk fotoğrafını alacaksınız, fotoğraf albümü için güzel bir başlangıç! Bu hafta ile 22. hafta arasında, ultrason aracılığıyla bebeğinizi incelerken, doktorunuza muhtemel doğum zamanını da sorabilirsiniz.

Egzersiz programımı değiştirmeli miyim?

Çoğu zaman, eğer sorunsuz bir gebelik sürecindeyseniz, hamileliğin ilk üç ayında yaptığınız egzersizlere ve sporlara devam edebilirsiniz. Ancak karnınız büyüdüğü için biraz daha hassas davranmanız gerekecek. Atlamanızı-zıplamanızı, aniden hareket etmenizi gerektirecek sporlardan kaçının.

Şu ana kadar hiç spor yapmadım, ama artık egzersiz yapmak istiyorum. Nereden başlamalıyım?

İlk olarak, bu düşüncenizi doktorunuzla paylaşıp onun fikrini alın. Daha sonra en hafif spor türlerini deneyin. Normalde hiç spor yapmamış herhangi bir insan bile belli bir kondisyon kazanana dek çok çaba ve zaman harcar, siz bir de hamilesiniz. Derhal atletik biri olmayı hedeflemeyin. Bu kararı vermiş olmanız çok yerinde; hem kendinize hem de çocuğunuza özen gösteriyor olacaksınız. Bunun için en doğru ve ilk adım yürüyüş yapmaktır. Ayaklarınızı destekleyecek bir spor ayakkabısı bulun. Pamuklu, rahat nefes alıp veren, teri emen eşofmanlarınızı giyin. Günde 15 ila 30 dakika arası yürüyerek bu sürece başlayabilirsiniz. Kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlarda bunu kademeli olarak arttırın. 35-40-45 dakika şeklinde.

Eğer imkanınız varsa yüzmeyi de deneyebilirsiniz. Yüzme, vücudu baştan aşağı çalıştıran iyi bir kardiyo sporudur ve gebeliği süresince yüzen kadınlar kilolarını çok daha kolay bir şekilde kontrol altında tutabilir. Hamilelik yogası da esneme, stresten arınma ve kilo kontrolü için uygun sporlardandır.

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel egzersizleri pelvik kaslarınızı güçlendirir. Üretrayı, mesaneyi, rahmi, vajinayı ve rektumu destekler. Kegel egzersizi vajina ve çevresindeki kan dolaşımına, idrar kaçırma tehlikesini önlemeye yardımcı olur.

Nasıl yapılır?

Vajinanızın çevresinden kasları sıkın, tıpkı tuvalete gitmeniz gerekirken çişinizi tutar gibi. Karın kaslarınız rahat ve serbestken pelvik kaslarınız sıkılaşsın. Nefesinizi de tutmayın. Bu şekilde 10 saniye kendinizi tutun ve bırakın. Bu hareketi 10 set halinde tekrarlayın.

Doğuma Yönelik Hazırlık: Doğum Kursları

Özellikle ilk kez anne olacak kadınların aklında doğumla ilgili pek çok soru işareti bulunur ve kimilerinin de bununla ilgili kaygıları vardır. Bu sorulara cevap bulmak, diğer anne adaylarıyla kaynaşmak için bir doğum kursuna yazılın.

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am