17 Haftalık Gebelik: Bilmeniz Gereken Herşey  – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 17. Haftası

 

Bu haftadan itibaren sizi, anlam veremediğiniz rüyalar ve vermeniz gereken bazı kararlar bekliyor.

Bebeğin Gelişimi

Geçtiğimiz iki haftada bebeğiniz iki kat fazla büyüdü. Akciğerleri nefes vererek amniyotik sıvıyı dışarı atıyor. Dolaşım ve boşaltım sistemleri çalışıyor. Başında saçları, kaşları, kirpikleri iyice dolgunlaşıyor. İskeleti yumuşak bir yapıdan sert bir yapıya dönüşüyor. Onu plasentaya bağlayan kordon bağı daha da kalınlaşıyor ve güçleniyor. Bebeğiniz şu anda 12 santim ve 140 gram, neredeyse bir turp kadar. Eklemlerini oynatabiliyor ve ter bezleri gelişiyor.

Anne nasıl hissediyor?

Artık karnınızın şiştiği gayet belli oluyor. Aldığınız kilo miktarı 3 ila 5 arasında değişiyor. Ayrıca iştahınızın kabardığını da fark ediyorsunuz. Bu hafta baş dönmeleri yaşayabilirsiniz. O yüzden yavaşça pozisyon değiştirin ve oturduğunuz yerden aniden kalkmayın.  Bu baş dönmelerinin ve dengenizi hafifçe kaybetmenizin sebebi, siz kilo aldıkça ağırlık merkezinizin değişmesidir. Bunun yanı sıra ayaklarınızda yaşadığınız değişim de kimi zaman zorluklar yaşamanıza sebep olabilir. Sendelemelerden kaçınmak için dikkatli yürüyün.

Gözlerinizin kuruduğunu hissedebilirsiniz. Ferahlatıcı suni gözyaşı damlaları kullanın. Eğer lens kullanıyorsanız, uzun saatler boyu kullanmaktan sakının. Hatta belki de doğuma kadar gözlüklerinizi kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 

Gebelikte Rüyalar

Rüyalar genellikle REM uykusunda (Rapid Eye Movement – “Hızlı Göz Hareketi) görülür. Ancak ilginç olarak, gebeliğin ikinci ve üçüncü üç ayında REM uykusunda daha az rüya görülür. Buna rağmen pek çok kadın, gebeliği süresince çok canlı, çok değişik rüyalar gördüğünü söyler. Bunun sebebi uyku zincirinizin sürekli bölünmesidir. Hamile bir kadın uykusunda pek çok sorunla karşılaşır: çok sık tuvalete gitmek, mide ekşimesi, sırt ağrısı, bacak krampları, yorgun bacaklar… REM uykunuz sırasında uyandığınız için rüyalarınızı bu kadar canlı ve gerçekçi olarak hatırlayabiliyorsunuz. Hormonlardan ve aşırı duygu yoğunluğundan ötürü karmakarışık rüyalar görmeniz olasıdır.

Anne adayları, gebelik sırasında ve bebek sahibi olduktan sonra cinsel hayatlarının nasıl olacağını merak ediyor. Birçok kadın, gebeliği sırasında daha istekli oluyor. Bu istekli, arzulu ruh hali de rüyalarınıza yansıyabilir. Erotik rüyalar görebilirsiniz.

Eğer rüyanızda partnerinizin eski sevgilisiyle veya tamamen yabancı biriyle beraber olduğunu görüyorsanız, bu sizin bu sıralar biraz özgüvensiz hissettiğinize ve onun ilgisine, sevgisine her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğunuza dair bir işarettir. Özellikle bu dönemde, başta partnerinizin sonra da çevrenizin desteğine ihtiyacınız varken bu tür duygu dalgalanmaları yaşamanız normal. Bu durumu partnerinizle konuşarak çözebilirsiniz.

Bu tür çılgın rüyaları durdurmanın bir yolu yoktur. En iyisi bir rüya günlüğü tutmak ve bebeğiniz doğduktan sonra, zamanında gördüğünüz bu rüyaları hatırlayıp gülmektir.

Gebeliğin ikinci üç ayında, birçok anne adayı bebek hayvanlara daha çok şefkat duyar. Özellikle kedi, köpek, tavuk yavrularına. Bu şefkat rüyalarına da yansır. Rüyanızda bir sürü hayvan yavrusu görebilirsiniz. Bu sizin annelik içgüdülerinizin uyandığına dair bir işarettir.

Evcil Hayvanlarınız

Çoğu kadın böyle bir şefkat duysa da, bazı kadınlar hayvanları bir tehdit olarak algılayabiliyor. Evlerinde yıllarca beslediği evcil hayvanı, eve yeni bir üye gelecek diye kapı dışarı edebiliyor. Bu aşırı sakınma durumu, bir güvensizlik halidir ve üstesinden gelinmelidir. Sadece evin hayvanları için değil, gündelik yaşamınızda olan herhangi bazı şeylerden bu kadar sıkı kaçınma sizi çok huzursuz edebilir. Bu gereksiz kaygı gebeliğinizi kötü etkiler. Telaşlanmayı değil, çözüm bulmayı seçin. Örneğin, mesele evcil hayvansa, onu bebeğinizle nasıl tanıştıracağınızı planlayın. Bebeğiniz eve geldikten sonra nasıl önlemler alacağınızı tasarlayın. Yine de bebeğinizin sağlığı için aşırı bir kaygı duyuyorsanız, evcil hayvanınızı güvendiğiniz birine emanet edin veya sahiplendirin.

Doğuma Hazırlık: Bir İsim Listesi Oluşturun

Partnerinizle beraber koymak istediğiniz 10 isim düşünün. Ayrı ayrı kağıtlara yazın ve sonra ikinizin kağıdını karşılaştırın. Birbirinizin listesinde eğer hoşlanmadığınız isimler varsa bunları karalayın. Bazı isimleri neden sevmediğinizi (veya diğerlerini neden sevdiğinizi) birbirinize anlatın. Birçok anne-baba adayı yazılı olmayan ama bir o kadar da evrensel o kuralı uygular: eski sevgililerin ismini koymak yok. En sonunda ikinizin de memnun olabileceği bir isim listesi üzerinde uzlaşın.

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am