fbpx

Hamileliğin 16. Haftası

//Hamileliğin 16. Haftası

Hamileliğin 16. Haftası

 

Gebeliğin 4. ayını neredeyse geride bırakırken sizi neler bekliyor?

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz şu an bir avokado büyüklüğünde. 12 santimetre uzunluğunda ve 100 gram civarında. Gelecek haftalarda bu ölçüleri ikiye katlayacak. Bacakları çok daha gelişmiş ve kafasını daha önce hiç olmadığı kadar dik tutabiliyor. Kafatasının biçimi şekillenmeye başlıyor ancak bağlantı noktaları henüz tamamen belli değil. Ayak tırnakları bile oluşmaya başladı. Minik bedeninin içinde de birçok şey olup bitiyor. Örneğin kalbi her gün 25 litre kan pompalıyor. Bebeğiniz geliştikçe bu oran da haliyle artacak.  Doktor ziyaretleriniz sırasında bu kalp atış seslerini duyabilirsiniz. İnce saçları, lanugo tüyleri, kafasının üzerinde büyüyor. Kolları ve bacakları hareket ediyor. Sinir sistemi çalışıyor.

Bebeğinizin el ve ayak parmakları, genital organı artık gayet belli. Göz kapakları, kaşları, kirpikleri, tırnakları ve saçları da oluştu. Dişleri ve kemikleri daha yoğun, daha sert bir hal aldı. Belki parmağını bile emebilir ve/veya suratını çeşitli şekillere sokabilir, esneyebilir.

Anne nasıl hissediyor?

Rahminizin üst tarafı, kasık kemiklerinizle göbek deliğinizin arasındaki mesafenin tam ortasına gelen bir hizaya ulaşıyor. Hamileliğin ortalarına doğru ilerlerken, kendinizi çok daha iyi hissediyor olmalısınız. Yuvarlak bağın rahminizin etrafını sarıp kalın bir tabaka halinde sizi desteklemesi, daha az mide bulantısı, daha az ruh hali değişimleri ve cildinizin parlaması, size kendinizi çok daha iyi hissettirecek.

Birkaç hafta içinde bebeğinizin hareketlerini hissedebileceksiniz. Bir gaz baloncuğu veya hazımsızlık ağrısı gibi hissettirse de bir süre sonra bebeğinizin hareketleriyle gerçek hazımsızlık ağrılarını kolayca ayırt edebileceksiniz. En erken hissedilen zamanlar 15. Veya 16. haftalar olsa da, genellikle 18. haftada en fazla hissedilir. Eğer ilk hamileliğinizse, meraklanmayın. En kısa sürede hareket edecektir.

Bebeğiniz için fazladan sağlanan kan desteği yüzünden burun kanamaları yaşayabilirsiniz. Bacak damarlarınız daha belirgin hale gelebilir. Eğer bacaklarınız şişerse, mümkün olduğunca bacaklarınızı yukarıda tutmaya özen gösterin. Örneğin, otururken bacaklarınızı aşağı sarkıtmak yerine bir sandalyeyi önünüze koyup ona uzatın. Ayrıca rahminiz biraz değişeceği için (karın boşluğunuzun üst kısımlarına genişleyip, rahminize eskisi kadar baskı yapmayacağından), o kadar çok tuvalete gitmenize gerek kalmayabilir.

Hamilelikte Kilo Alma

Bu haftaya kadar kaç kilo almış olmam gerekir?

Eğer hamileliğinizin başında ortalama bir kilonuz varsa, şimdiye kadar 6 ila 9 kilo arasında kilo almış olmanız gerekir. Eğer hamileliğinizi başında kilolu ya da aşırı zayıfsanız veya birden fazla çocuk bekliyorsanız, almış olmanız gereken kilo miktarını doktorunuza danışın.

Kilomu nasıl takip ederim?

Hamileliğin ikinci üç ayında, günde fazladan 340 kaloriye ihtiyaç duyacaksınız. O yüzden düşük kalorili diyetleri kesinlikle uygulamayın. Bazı kadınlar hamileliğinde çok fazla kilo alabiliyor. Bunu önlemek için aşağıdaki tavsiyeleri uygulayın:

  • Güne zengin bir kahvaltıyla başlayın. Yeterince protein, karbonhidrat, lif ve ufak miktarda sağlıklı yağ aldığınızdan emin olun.
  • Sebze, tahıl, yağsız et, az yağlı süt ürünleri tüketin. İşlenmiş, pakette gıdalardan, abur cuburdan ve aşırı şekerli tatlılardan kaçının.
  • Kendinizi asla aç bırakmayın. Aç kaldığınız takdirde mide bulantısı yaşamanızın yanı sıra, metabolizmanız yavaşlayacak ve bir yemeğe oturuşunuzda çok fazla şey yiyeceksiniz. Bunun yerine yanınızda hep sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun. Yağsız yoğurt, peynir, havuç, taze meyve ve sebzeler, özellikle elma ve muzu yanınızdan ayırmayın.
  • Bol bol su için.
  • Doktorunuzun önereceği bir spor yapın. Her gün yapacağınız 30 dakikalık bir yürüyüş bile size çok şey kazandıracak.

Bazı kadınlar da kilo almak, ideal kilosuna ulaşabilmek ve bebeğine yeterli besin değerlerini sağlamak için kilo almaya çalışıyor. Eğer kilo almakta güçlük çekiyorsanız:

  • Her gün bir milkshake için ve C vitamini sağlaması için biraz da içine meyve koyun.
  • Besin değeri yüksek gıdaları tüketin. Sağlıklı yağlar için kuruyemişleri, avokadoyu tercih edebilirsiniz.
  • Kuruyemiş yemeyi deneyin. Taze meyve kadar doyurucu değil ancak yanınızda bolca bulundurabilirsiniz. Sağlıklı atıştırmalıkların en iyilerindendir.
  • Unutmayın: Kilo almanız sizin ve bebeğiniz için gayet normal. Eğer bunu bir problem olarak görüyorsanız, bir yeme bozukluğunuz varsa doktorunuzdan destek alın. Zayıf kalmak için kendinizi besinlerden uzak tutmayın.

Doğuma Hazırlık: Bebek Balayı

Bebeğiniz doğduğunda, uzun bir süre boyunca partnerinizle yalnız kalamayabilirsiniz. O yüzden birbirinize vakit ayırmanın tam sırası. Kendinizi yormayacak, zorlamayacak bir seyahate çıkın. Romantik bir akşam yemeği yiyin, film izleyin.

 

 

 

 

2019-05-10T07:12:06+00:00