15 Haftalık Gebelik: Bilmeniz Gereken Herşey  – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 15. Haftası

 

Artık 15. Haftaya geldiniz. Bebeğinizin hareketlerini hissedebileceğiniz ve belki cinsiyetini öğrenebileceğiniz haftaya. Bu haftada bebeğinizin gelişimi son hızla devam ediyor ve siz de önceden beri yaşadığınız değişikliklerin üzerine daha farklı şeyler yaşıyorsunuz.

Bebeğin Gelişimi

Bebeğinizin cildi ince tüylerden oluşan, “lanugo tüyleri” ile kaplanmaya başlar. Bu tüy tabakası genelde doğum sırasında dökülür. Kaşları ve saçları belirginleşmeye başlar. Kemikleri sertleşir ve hatta bebeğiniz başparmağını bile emebilir. Bebeğiniz şu an 10 santimetre ve 40 gram civarında. Yaklaşık bir elma kadar. Bacakları kollarından daha fazla uzuyor ve bütün eklemlerini, uzuvlarını oynatabiliyor. Göz kapakları tamamen kapalı olmasına rağmen, ışığı hissedebiliyor. Yani eğer karnınıza bir ışık tutarsanız, bebeğiniz bunu hissedip ışık huzmesinden kaçınmak için hareket edebilir. Bebeğiniz şu sıralar tat alamıyor ancak tat alma duyuları gelişmekte.

Bebeğinizin cinsiyeti bu sıralar belli olabilir! Ancak hemen öğrenemezseniz hayal kırıklığına uğramayın. En iyi sonucu almak için bebeğin doğru bir pozisyonda olması gerekir ve bu da biraz zaman alabilir.

 

Anne nasıl hissediyor?

Rahminiz, göbek deliği hizanızın 7 ila 10 santimetre aşağısına kadar genişliyor. Bu haftalardan itibaren, kromozom bozukluklarını incelemek ve olası bir Down Sendromunu önceden tespit edebilmek için doktorunuz size bir kan testi önerecektir.

Sol tarafınızın üstüne yatmaya alışın. Dizlerinizin arasına veya sırtınıza yastıklar koyup destek alabilirsiniz.

 

Haftalardır devam eden semptomları halen yaşıyor olabilirsiniz. Bu hafta da bunlardan yeni bir tanesinin eklenmesi olası: burnun tıkanması. Kulağa garip geliyor. Bunun sebebi yine hormonlardır. Aşırı hormon salgılanması ve dolaşımı mukoza üretimini de arttırır. Böylece burnunuzun tıkanması ihtimali de artar. Ayrıca vücudunuzdaki kan oranının artışı ve kan damarlarının genişlemesi sebebiyle burun kanamaları yaşamanız da ihtimaller arasında.

Bebek sahibi olmayı planlayan ve isteyen çiftler, ilk haftalarda buna çok sevinseler bile, 15 ila 16. haftadan itibaren gerginlikler olabilir. Başta anne adayları bebeğin sağlığı için aşırı bir hassasiyet gösterir ama kendi sağlığını da gözetmek zorundadır. Daima sorumlu davranması gerekirken mantıklı kararlar alamayabilir. Çünkü hormonları onu ele geçirmiştir ve normalde hiç ilgilenmeyeceği bir meseleye takılı kalabilir. Bebeğe yönelik finansal ve kişisel hazırlıklar istediğiniz hızda gitmeyebilir. Böyle gergin durumlarda partnerinizle uzlaşmalı, sakin bir şekilde sadece çözüme odaklanmalısınız.

Bebeğin İlk Hareketleri

Hamileliğin en iyi yanlarından biri o küçük tekmeleri ve yumrukları karnınızdan hissedebiliyor olmanızdır. Bebeğiniz nihayet biraz güç kazanıyor ve etrafını keşfetmeye çalışıyor. Çok fazla dönüyor ve hareket ediyor. Bazen de sizi tekmeliyor. Peki bu ilk hareketleri tam olarak ne zaman ve nasıl hissedeceksiniz?

Bebeğimin ilk hareketlerini ne zaman hissedebileceğim?

Bebeğiniz normalde 7. Veya 8. haftadan itibaren hareket etmeye başlamıştır bile. Eğer ultrasonda görmüşseniz, onun akrobatik hareketlerine çoktan tanık olmuşsunuzdur. İkinci, üçüncü kere hamile kalan anneler bu hareketleri ilk kez anne olacak annelerden daha iyi algılarlar. Hatta karınlarında olan hareketin gaz olup olmadığını veya bebeğin hangi hareketi yaptığını daha iyi bilirler. Vücut yapınız da bunu daha iyi anlamanıza olanak sağlar. Eğer ince bir yapınız varsa hareketleri daha iyi algılayabilirsiniz.   Ancak siz bunu 15. Veya 16. haftada fark edebileceksiniz.

Bebeğin ilk hareketleri nasıl olacak?

Kadınların bebeklerin ilk hareketleri konusunda çok farklı betimlemeleri vardır. Kimileri mısırın patlamasına, kimileri bir akvaryum balığının karnında dolaşmasına, kimileri sürekli artan bir baloncuk hissine benzetiyor. Bu hareketleri en başta gaz ve hazımsızlık sebebiyle oluyor diye önemsemeyebilirsiniz, ancak düzenli bir şekilde gerçekleştiğinde siz de bebeğinizin hareketlerini fark edeceksiniz. Daha sonra ikisi arasındaki farkı daha iyi göreceksiniz. Bu hareketleri sessiz ve sakin bir şekilde yatıyor-uzanıyorken veya oturuyorken hissetmeniz daha muhtemel.

Ne zaman bebeğimin hareketleri yüzünden endişelenmeliyim?

Bebeğiniz çok fazla hareket ediyor, kıpırdıyor ancak onun sarsıntıları henüz sizin hissedebileceğiniz kadar sert olmayabilir. Gebeliğin ikinci üç ayında onun tekmelerini çok daha iyi hissedeceksiniz. Karnınızda hareketlenme hissettiğinizde bunu doktorunuzla paylaşın. Çok az hareket etme veya hareket etmeme durumunda, bebeğin sağlığını kontrol etmek için NST (Non Stress Test) testi yapılabilir. Üçüncü üç aya geldiğinizde, doktorunuz size gün içinde bebeğinizin attığı tekmeleri saymanızı önerecektir.

Doğuma Hazırlık: Bebeğinizle Konuşun!

Şimdilik yüz yüze konuşamıyor olsanız da, bebeğinizle sohbet etmek, onunla daha iyi bir bağ kurmak için harika bir fırsattır. Gerçek bir diyalog kurmak size garip geliyorsa, o gün neler yaptığınızı anlatın. Sesli bir şekilde kitap okuyun. Sırlarınızı bebeğinizle paylaşın. Bu yöntem, doğumdan sonrası için harika bir alıştırma. Çünkü bilindiği gibi, bebeklerle bol bol konuşmak, onların konuşma ve dil öğrenme kapasitelerini ciddi oranda arttırır.

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am