fbpx

Hamileliğin 14. Haftası

//Hamileliğin 14. Haftası

Hamileliğin 14. Haftası

 

Bebeğinizin Gelişimi

Bebeğinizin kulakları olması gereken yere gelmeye başlıyor. Boynu daha da uzuyor. Çenesi gelişiyor. Beyninin gelişmesine bağlı olarak yüzünün özellikleri de beliriyor ve kendine özgü parmak izi oluşuyor. Bebeğiniz dış uyaranlara karşı cevap vermeye çalışabilir. Gözlerini kısabilir, kaşını çatabilir. Artık böbrekleri çalışmaya başladığı için işeyebilir. Salgıladığı idrar etrafını saran amniyotik sıvıya karışır ve bu süreç doğuma kadar devam eder. Eğer ultrasonda hareketlerini görmüşseniz, sürekli kıpırdadığını ve esnediğini bile görürsünüz.

Bebeğiniz şu an 8-9 santimetre ve 40-45 gram civarında. Bir limon kadar. Bedeni kafasından daha hızlı gelişiyor. Bu haftanın sonuna doğru kolları, bedeniyle doğru orantılı olacak şekilde gelişecek.  Lanugo tüyleri oluşmaya başlıyor.

Bebeğinizin karaciğeri bu hafta safra yapmaya başlar – bu onun işini doğru yaptığının bir işaretidir – ve dalağı kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardım etmeye başlar. Onun küçücük yumruklarını hissedemiyorsanız ve başlasanız da, küçüklüğünüzün elleri ve ayakları (şu an yaklaşık 1/2 inç uzunluğunda ölçüyor) daha esnek ve aktif

 

Anne nasıl hissediyor?

Gebeliğin ikinci üç ayına hoş geldiniz! Enerjiniz muhtemelen geri dönüyor, göğüsleriniz artık eskisi kadar hassas değil veya hassasiyetini tamamen kaybetmiş olabilir. Değilse, bekleyin – yakında geçecek. Göğüs hassasiyetinin yanı sıra mide bulantılarınız da kaybolacak. Rahminiz üst kısmı kasık kemiklerinizin üst hizasına gelecek, bu da karnınızı artık biraz dışarı çıkarmak için yeterli olabilir.

Artık yavaş yavaş annelik kıyafetleri giymeye başlayacaksınız. Deriniz, cildiniz ve kaslarınız esnemeye başlıyor. Böylece bebeğinize daha rahat bir yaşam alanı sağlıyorsunuz. Bu sıralar biraz kabızlık yaşayabilirsiniz. Bunu önlemek için hafif egzersizler yapın, bol sıvı tüketin. Ayrıca meyve ve sebzeleri, bol lifli gıdaları tercih edin.

Bu haftada, bebeğinizin cinsiyetini öğrenme ihtimali de var. Ancak bunu bilmeyi istemek veya istememek size kalmış.

Cinsiyetini öğrenmenin artıları:

Pek çok kadın, bebeklerinin cinsiyetini öğrendiğinde, bebekleriyle daha iyi bir bağ kurduğunu, onunla daha iyi konuştuğunu ve doğumdan sonrasını hayal ederken, kız veya erkek olacağını bildiği için daha iyi hayal kurabildiğini söylüyor.

  • Bebeğinize seçeceğiniz isim havuzunu daraltabilirsiniz.
  • Bebeğinize alacağınız kıyafetleri, bakım malzemelerini ve odasınız buna göre dizayn edebilirsiniz. Ancak bu tamamen size kalmış. Erkek için mavi, kız için pembe gibi stereotiplere uymak istemeyebilir ve bambaşka bir renk de seçebilirsiniz.

Cinsiyetini öğrenmemenin artıları:

  • Bebeğinizin cinsiyeti sizin veya eşiniz için önemli değilse, beklemeyi seçmek konudan biraz uzaklaşmanıza yardımcı olur.
  • Size, eşinize ve ailenize doğum zamanı hoş bir sürpriz yaşatacaktır.
  • Bebeğin eşyaları ve odası konularında renk, biçim kaygılarına girmezsiniz ve iki cinsiyet için de nötr bir renk düşünebilirsiniz.

Bebeğinizi kendiniz görünceye kadar bir erkek veya bir kız için açıkça bulunan bebek kıyafetleri üzerinde fiyat etiketlerini bulundurmayı düşünün. Ultrasonlar seksi belirlemede daima kusursuz değildir.

 

Doğuma Hazırlık: Doğum Öncesi Egzersiz

Sağlığınızı ve formunuzu korumak için egzersiz yapmanız gerekiyor. Bir uzmana danıştıktan sonra evde yapabileceğiniz bir spor seçebilirsiniz veya buna yönelik sınıflara da kaydolabilirsiniz. Henüz başlamadıysanız, şimdi düzenli bir egzersize başlamak için iyi bir zaman. Bir sınıfa katılmak sizi motive etmeye yardımcı olabilir. Birçok kadın, doğum öncesi egzersiz derslerinin diğer gebe kadınlarla bağ kurmak ve onlardan destek almak için mükemmel bir yol olduğunu düşünüyor. En çok tercih edilen seçenekler arasında su egzersizleri, hamilelik yogası, pilates, yürüyüş grubu veya hamile kadınlar için oluşturulmuş bir dans sınıfı bulunur.

 

 

 

 

 

2019-05-10T07:05:49+00:00