13 Haftalık Gebelik: Bilmeniz Gereken Herşey  – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 13. Haftası

 

Bu hafta, ilk üç ayınızın son haftasıdır ve düşük yapma riskiniz daha düşüktür. Gelecek hafta ikinci üç ayınızın başlangıcıdır, sabah bulantıları ve halsizlik gibi erken gebelik belirtilerini gören birçok kadın için rahata kavuşma zamanı.

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz hızla büyüyor! Yaklaşık 3 santim uzunluğunda. Gözleri artık yerine geliyor. El ve ayak bilekleri ve oluştu ve başının büyüklüğü hala orantısız olmasına rağmen vücudun geri kalanını yakalamaya başlıyor. Parmak izleri bebeğinizin parmak uçlarında şekilleniyor, damarları ve organları ince teninde açıkça görülebiliyor. Eğer bebeğiniz kıza, yumurtalıklarında şimdi 2 milyondan fazla yumurta vardır.

Anne nasıl hissediyor?

Rahminiz çok büyüdü. Leğen kemiğinizi kaplıyor ve yukarı, karnınıza doğru çıkıyor. Yumuşak ve pürüzsüz bir top gibi hissettiriyor. Doğuma aylar var, ancak göğüsleriniz kolostrum üretmeye başlamış olabilir. Doğumdan sonraki ilk günlerde bebeğinizi besleyen, besin değeri bakımından çok zengin olan süt.

Gebelikte Alınması Gereken Besin Değerleri

İki kişilik yemek yiyorsunuz, ancak iki kat daha fazla yiyecek gerekmiyor. Uzmanlar gebeliğin ilk üç ayında ek kaloriye ihtiyaç olmadığını, ancak ikinci üç ayda günde 340, üçüncü üç ayda 450 ek kalori almanızı öneriyor.

Doğum öncesi bir vitamin, beslenme programındaki herhangi bir boşluğu doldurmaya yardımcı olabilir, ancak sağlıklı beslenme yerine geçer demek değildir. Gebelik süresince gerekli olan besin değerlerini normal bir beslenme programı ile de karşılayabilirsiniz. Hatta bunu vitaminlerle desteklemek en iyi yolu. Ancak sadece vitaminlere bağlı kalmak çok yanlış bir yöntemdir. İşte gebeliğiniz boyunca ihtiyacınız olan besin değerleri:

Protein: Günde 71 gram protein almanız gerekir. Yağsız et, yumurta ve süt ürünleri ile fıstık, fasülye ve tofu ürünler bunun için iyi kaynaklardır. Balık da iyi bir protein kaynağıdır  (omega-3 yağ asitleri gibi hayati unsurları taşır), ancak konu deniz ürünlerine gelince, kontaminasyona dair, yani gıdaya başka bir maddenin karışımıyla ilgili ciddi endişeler vardır. Bu yüzden hamilelere pek önerilmez. Deniz ürünlerini kaç porsiyon yiyebileceğiniz konusunda doktorunuza danışın.

Demir: Her gün 27 miligram demir almak, hamileler arasında sık görülen bir problem olan demir eksikliği anemisini önlemeye yardımcı olur. Hayvansal ürünlerde bulunan demir, bitkilerde bulunan demirden daha kolay emilir. En iyi kaynak yağsız kırmızı ettir. Eğer bir vejetaryenseniz ıspanak, mercimek, baklagiller gibi gıdalardan da demir alabilirsiniz.

Kalsiyum: Günde dört porsiyon süt ürünü 1000 mg kalsiyum almanıza yardımcı olur  (18 yaşın altında iseniz 1,300 mg). Bebeğinizin kemik ve dişlerinin oluşumu için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Eğer bu besinden yeterince faydalanamazsanız, vücudunuzda kemiklerinizde depolanan kalsiyumu kaybedeceksiniz.

Gebelikte Sıvı Tüketimi

Gebelik boyunca günde yaklaşık 8-10 bardak sıvı önerilir. Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, eviniz yüksek bir rakımda ise veya egzersiz yapıyorsanız daha fazlasına da ihtiyacınız olabilir. Her kadın farklıdır, daha fazlasına veya daha azına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız endişelenmeyin.

Gebelik süresince en sağlık içecek sade sudur. Ancak süt ve diğer içecekler de sıvı alımı için idealdir. İdrarınızın rengine dikkat edin; koyu sarı veya bulanıksa, daha fazla su içmeniz gerekir. Berrak veya soluk sarı idrar, yeterince su içtiğiniz anlamına gelir.

Doğuma Hazırlık: Check-up

Bebeğiniz için zaten düzenli olarak doktor kontrolünden geçiyorsunuz. Ancak partnerinizin de kendini muayene ettirmesini öneririz. Bu süreçte size destek olacak kişinin de sağlığını koruması önemlidir.

Yatağınızı gözden geçirin. Yenilemeniz gerekiyorsa yenileyin.

Disiplin, aile kuralları, ahlak ve değerleri öğretmek gibi büyük ebeveynlik konularda tartışmayı başlatmak için henüz erken değil. Partnerinizle beraber bunun üzerinde konuşun. Onu hangi değer yargıları çerçevesinde yetiştireceğiniz konusunda uzlaşın.

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am