fbpx

Hamileliğin 12. Haftası

//Hamileliğin 12. Haftası

Hamileliğin 12. Haftası

Bebeğin Gelişimi

Bebeğinizin dişlerinden ayak tırnaklarına kadar bütün uzuvları gelişiyor. Elleri, kolları, bütün parmakları. Dolaşım ve boşaltım sistemleri de çalışmaya başlıyor. Beyin hücreleri hızla çoğalıyor. Gözleri, kafasının yanlarından önüne geldi. Kulakları da olması gereken yere. Şu an yaklaşık 5 santim ve 15 gr. Bu gelişme aynı hızla ve sağlıkla devam ederse, bu haftanın sonunda düşük ihtimali büyük oranda azalacak.  Ancak cinsiyetini ayırt etmek halen çok zor.

Bebeğin gelişimindeki en kritik nokta ise refleksleri. Minik ellerini kapatıp açıyor. Ayak parmakları kıvrılıyor. Göz kasları kasılıyor ve ağzıyla bir şeyleri emme refleksi gösteriyor.

Anne nasıl hissediyor?

Bu haftaya kadar 1 veya 3 kilo almanız muhtemel. Önümüzdeki haftalarda daha enerjik hissedeceksiniz. Çatlak izleri için önlem almak isterseniz, aklınızdaki ürünleri doktorunuza danışmanın tam sırası. Çünkü bu haftadan sonra göğsünüzde, karnınızda ve kalçanızda çatlaklar oluşabilir. Ayrıca kremlerin, karışımların, yağların, bu izleri tamamen silip atacağını düşünmeyin. Kimilerinde biraz işe yararken kimilerinde hiçbir etkisi olmuyor. Bu durum cildinizin esnekliğine bağlı.

Rahminiz, karnınızın alt tarafı hizasına ulaştı. Bir doktor veya ebe, karnınızın üzerinden eliyle dokunarak rahminizi tespit edebilir. Artık hamile kıyafetlerine göz atma zamanı. Eğer ilk hamileliğiniz değilse, halihazırda hamile kıyafetleriniz olabilir. Yeni bir gardırop kurmaya hazır değilseniz bile, belinizin kalınlaştığını ve gevşek, sıkı olmayan kıyafetlerde daha rahat olduğunuzu fark etmiş olmalısınız.

 

Couvade Sendromu

Baba adaylarının da annelerin yaşadığı semptomları yaşadığı ilginç bir sendrom. Onlar da bu dönemde mide bulantısı, karın ağrısı, iştahlarında değişim yaşayabilir ve kilo alabilir.

Hamilelikte Mide Ekşimesi

Göğüs kemiğinizin altından boğazınıza kadar uzanan bir yanma hissi olan mide ekşimesi rahatsızlığı (ya da asit hazımsızlığı) yaşayabilirsiniz. Birçok kadın gebelik sırasında ilk kez mide ekşimesiyle karşılaşıyor ve daha önce mide ekşimesi yaşamış olanlar daha kötü ve şiddetli bir biçimde hissedebiliyor.

Hamilelik sırasında plasenta fazlaca progesteron hormonu üretir. Özellikle uzanırken veya yatarken, mide asidi rahatsız edici bir yanma hissine sebep olabilir. Birçok kadın için mide ekşimesi, hamilelikte büyümekte olan rahmin mide hizasına genişlemeye başladığı zamana kadar başlamıyor (veya daha da kötüleşmiyor). Yaşanan rahatsızlık hissi, hafif sinir bozucu dereceden yoğun ve dikkat dağıtıcı seviyeye kadar değişebilir. Gebeliğiniz süresince aktif kalmak, mide ekşimesi de dahil olmak üzere, pek çok problemin üstesinden gelecektir. Yoga ve pilatesten yüzme ve tempolu yürüyüşe kadar,  hamilelik süresince sağlığınızı korumak için çok çeşitli sporlar yapabilirsiniz.

 

Gebelik Sırasında Akıntı

Her zamankinden daha fazla akıntı yaşıyorsanız endişelenmeyin – bu durum gebelik sırasında sık sık görülür.

İç çamaşırınızda gördüğünüz şey muhtemelen kokusuz ya da hafif kokulu, süte benzeyen bir sıvı. Kısmen artan östrojen üretimi ve vajinal bölgeye kan akışının daha fazla olması nedeniyle, artık çok daha fazla akıntı olabilir. Bu akıntı, serviks ve vajina salgıları, vajinanın duvarlarındaki eski hücreler ve vajinadaki normal bakteri florasından oluşur.

Vajinal akıntı hakkında doktorum ile görüşmem gerekir mi?

Temiz ve ince ama biraz fazla akıntınız varsa,  mukus veya amniyotik sıvı olup olmadığını söylemek zor olabilir. Su veya mukus halinde bile olsa, kahverengi-pembe veya kırmızımsı renklerde akıntınız olursa hemen doktorunuzla iletişime geçin.

Kokusuz, beyazımsı bir akıntınız varsa ve  idrara çıkmada, cinsel ilişkide ağrı, kaşıntı ya da yanma gibi sorunlara  neden oluyorsa vulvanız iltihaplanmış olabilir. Bunun sebebi mantar enfeksiyonudur.

Cinsel ilişki sonrasında balık kokusuna benzeyen kötü bir koku ile ince bir beyaz veya gri renkle bir akıntı fark edersiniz, bakteriyel vajinozis adlı farklı bir tür vajinal enfeksiyon ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Akıntınız sarı veya yeşil renkliyse, kötü bir kokusu varsa ve köpüklüyse,  cinsel yolla bulaşan yaygın bir enfeksiyon olan trikomonas’ın bir belirtisi olabilir. Bu enfeksiyonun olası diğer semptomları vulvada tahriş edici kaşıntı, kırmızılık; vajinada ise idrar yaparken veya cinsel ilişki sırasında rahatsızlık görülebilir.

Bir enfeksiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız, rastgele alınan ilaçlarla kendinizi tedavi etmeye çalışmayın. Belirtilerin her zaman ayırt edilmesi kolay değildir; bu nedenle, uygun tedaviyi almanız için bir teşhis için doktorunuzu görmek önemlidir.

Doğuma Hazırlık: Bebek Bütçesi

Partnerinizle oturup birlikte yeni masrafları nasıl karşılayacağınızı kararlaştırın. Yeni yiyecekleri, giyecekleri, bebek malzemelerini, bebeğin odasını. Hepsini tartışın ve aldığınız karara göre tasarruf etmeye koyulun. Doğum zamanı oldukça rahatlayacaksınız.

 

 

 

 

2019-05-10T07:00:21+00:00