11 Haftalık Gebelik: Bilmeniz Gereken Herşey  – bebeKulüp
Categories: Hafta Hafta Hamilelik

Hamileliğin 11. Haftası

 

Başka bir gelişim haftası daha. Bu hafta içinde doktorunuz bir Doppler stetoskop kullanarak, bebeğinizin kalp atışlarının hızlı çarpık seslerini duyabilir. Bebeğinizin cinsel organları gelişiyor ancak cinsiyeti henüz ultrason ile belirlenemiyor.

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz 4 santimin biraz üzerinde ve bir incir büyüklüğünde. Artık neredeyse tamamen oluşmuş. Yakında yumrukları açılıp kapanacak. Küçük diş tomurcukları diş etlerinde görünmeye başlıyor ve bazı kemikleri sertleşiyor. Bebeğiniz çoktandır tekme atmakla ve esnemekle meşgul. Hareketleri bir su balesine benziyor. Zaman geçtikçe bütün bu hareketleri işlevsel hale gelecek. Henüz bir iki ay daha o akrobatik hareketlerini tamamen hissedemeyeceksiniz. Ayrıca diyaframı oluştuğu için hıçkırabiliyor ancak bunu da fark etmeniz zaman alacak.

Anne nasıl hissediyor?

Gebelik hormonları etkilerini hem iyi hem kötü olarak gösterir. Saçlarınızın, el ve ayak tırnaklarınızın daha hızlı büyüdüğünü fark edeceksiniz. Ancak cildiniz daha çok yağlanacak ve akne oluşmasına daha meyilli hale gelecek. Bu hafta içinde bir diş hekimi randevusu alın. Hamileliğiniz süresince diş hekimine en az bir kere görünün. Dişlerinizi günlük olarak fırçalamanız ve diş ipi kullanmanız çok önemlidir. Diş etleriniz biraz kanayabilir çünkü vücudunuzdaki kan hacmi artmıştır. Bunun olmaması için yumuşak diş fırçalarını tercih edin. Doğum öncesine yönelik vitaminler alın.

Çoğu kadın gibi, bu sıralarda kendinizi biraz daha enerjik hissedebilirsiniz ve mide bulantınız biraz olsun azalabilir. Ne yazık ki, sindirimi yavaşlatan hormonal değişiklikler sebebiyle oluşan kabızlık veya mide ekşimesi problemleri yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte İştah

Hamileyken yiyebileceğiniz sağlıklı yiyeceklerin yelpazesi çok geniştir. Ancak mide bulantısı yüzünden bu sağlıklı gıdaları yemeniz imkansız hale gelebilir Henüz fazla kilo almadıysanız da endişelenmeyin. Uzmanlar, sağlıklı bir hamileliğin ilk üç ayında alınan normal kilonun 1 ila 4 kilo arası olduğunu açıkladı. Eğer yemek yemekten uzak duruyorsanız, iştahınız çok yakında geri gelecek ve kilo almaya da başlayacaksınız.

Hamilelik sırasında alkol kesinlikle yasak olan şeylerden biridir. Kan dolaşımınız aracılığıyla bebeğinizin vücuduna hızlı bir şekilde karışır ve çok az bir miktar bile risk oluşturabilir. Hamilelik sırasında “güvenli” olarak bilinen hiçbir alkol bulunmadığından, tamamen ara vermek en iyisidir. Ayrıca katkı maddesi bulunan meyve sularından ve gazlı içeceklerden de kaçının.
Kafeinin gebelikte başka bir yasak olduğunu duymuş olsanız da, alkole göre daha ılımlıdır. Çoğu araştırmacı, yıllarca süren tartışmalardan sonra, kafeinin plasentayı geçmesine rağmen, orta miktarda (günde 300 miligramdan daha az) bebeğe zarar vermeyeceğini düşünüyor. ,ancak kafein sadece kahvede değil, çikolata ve başka pek çok üründe de yer alıyor. Bu yüzden kullanımını en aza indirgeyin.

Besin zehirlenmesi nasıl önlenir?

Bütün kümes hayvanı etlerini ve balıkları tamamen pişirin. Etin iç tarafının ısısını ölçmek için bir termometre kullanın. Eğer termometre yoksa etin ortasındaki pembelik veya beyazlık tamamen kayboluncaya kadar pişirin. Kümes ve deniz ürünlerinin tamamen pişirilmemesi zehirlenmeye davetiye çıkarır, özellikle hamile kadınlar için.
• Arta kalan yemekleri iki saatten fazla saklamayın. Tekrar yemek isterseniz, buharı iyice çıkıncaya kadar yemeği ısıtın.
• Pişmemiş yemeği, diğer yemeklerden ayrı bir yerde tutun.
• Meyve ve sebzeleri tamamen yıkayın ve/veya soyun.
• Ellerinizi yıkamak için sabun ve sıcak su kullanın. Gün içinde elinize her türlü yüzeyden mikrop bulaşabilir. Bu mikropların da yemeğinize karışmaması için ellerinizi sık sık yıkayın.

Doğuma Hazırlık: Diğer annelerle iletişime geçin!
İlk kez anne olacak olan kadınlarla veya daha önce de anne olmuş kadınlarla iletişime geçmeniz size büyük bir yarar sağlayacaktır. Onların yaşadıklarını, deneyimlerini ve tavsiyelerini dinleyebilirsiniz.

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am