fbpx

Hamileliğin 11. Haftası

//Hamileliğin 11. Haftası

Hamileliğin 11. Haftası

 

Başka bir gelişim haftası daha. Bu hafta içinde doktorunuz bir Doppler stetoskop kullanarak, bebeğinizin kalp atışlarının hızlı çarpık seslerini duyabilir. Bebeğinizin cinsel organları gelişiyor ancak cinsiyeti henüz ultrason ile belirlenemiyor.

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz 4 santimin biraz üzerinde ve bir incir büyüklüğünde. Artık neredeyse tamamen oluşmuş. Yakında yumrukları açılıp kapanacak. Küçük diş tomurcukları diş etlerinde görünmeye başlıyor ve bazı kemikleri sertleşiyor. Bebeğiniz çoktandır tekme atmakla ve esnemekle meşgul. Hareketleri bir su balesine benziyor. Zaman geçtikçe bütün bu hareketleri işlevsel hale gelecek. Henüz bir iki ay daha o akrobatik hareketlerini tamamen hissedemeyeceksiniz. Ayrıca diyaframı oluştuğu için hıçkırabiliyor ancak bunu da fark etmeniz zaman alacak.

Anne nasıl hissediyor?

Gebelik hormonları etkilerini hem iyi hem kötü olarak gösterir. Saçlarınızın, el ve ayak tırnaklarınızın daha hızlı büyüdüğünü fark edeceksiniz. Ancak cildiniz daha çok yağlanacak ve akne oluşmasına daha meyilli hale gelecek. Bu hafta içinde bir diş hekimi randevusu alın. Hamileliğiniz süresince diş hekimine en az bir kere görünün. Dişlerinizi günlük olarak fırçalamanız ve diş ipi kullanmanız çok önemlidir. Diş etleriniz biraz kanayabilir çünkü vücudunuzdaki kan hacmi artmıştır. Bunun olmaması için yumuşak diş fırçalarını tercih edin. Doğum öncesine yönelik vitaminler alın.

Çoğu kadın gibi, bu sıralarda kendinizi biraz daha enerjik hissedebilirsiniz ve mide bulantınız biraz olsun azalabilir. Ne yazık ki, sindirimi yavaşlatan hormonal değişiklikler sebebiyle oluşan kabızlık veya mide ekşimesi problemleri yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte İştah

Hamileyken yiyebileceğiniz sağlıklı yiyeceklerin yelpazesi çok geniştir. Ancak mide bulantısı yüzünden bu sağlıklı gıdaları yemeniz imkansız hale gelebilir Henüz fazla kilo almadıysanız da endişelenmeyin. Uzmanlar, sağlıklı bir hamileliğin ilk üç ayında alınan normal kilonun 1 ila 4 kilo arası olduğunu açıkladı. Eğer yemek yemekten uzak duruyorsanız, iştahınız çok yakında geri gelecek ve kilo almaya da başlayacaksınız.

Hamilelik sırasında alkol kesinlikle yasak olan şeylerden biridir. Kan dolaşımınız aracılığıyla bebeğinizin vücuduna hızlı bir şekilde karışır ve çok az bir miktar bile risk oluşturabilir. Hamilelik sırasında “güvenli” olarak bilinen hiçbir alkol bulunmadığından, tamamen ara vermek en iyisidir. Ayrıca katkı maddesi bulunan meyve sularından ve gazlı içeceklerden de kaçının.
Kafeinin gebelikte başka bir yasak olduğunu duymuş olsanız da, alkole göre daha ılımlıdır. Çoğu araştırmacı, yıllarca süren tartışmalardan sonra, kafeinin plasentayı geçmesine rağmen, orta miktarda (günde 300 miligramdan daha az) bebeğe zarar vermeyeceğini düşünüyor. ,ancak kafein sadece kahvede değil, çikolata ve başka pek çok üründe de yer alıyor. Bu yüzden kullanımını en aza indirgeyin.

Besin zehirlenmesi nasıl önlenir?

Bütün kümes hayvanı etlerini ve balıkları tamamen pişirin. Etin iç tarafının ısısını ölçmek için bir termometre kullanın. Eğer termometre yoksa etin ortasındaki pembelik veya beyazlık tamamen kayboluncaya kadar pişirin. Kümes ve deniz ürünlerinin tamamen pişirilmemesi zehirlenmeye davetiye çıkarır, özellikle hamile kadınlar için.
• Arta kalan yemekleri iki saatten fazla saklamayın. Tekrar yemek isterseniz, buharı iyice çıkıncaya kadar yemeği ısıtın.
• Pişmemiş yemeği, diğer yemeklerden ayrı bir yerde tutun.
• Meyve ve sebzeleri tamamen yıkayın ve/veya soyun.
• Ellerinizi yıkamak için sabun ve sıcak su kullanın. Gün içinde elinize her türlü yüzeyden mikrop bulaşabilir. Bu mikropların da yemeğinize karışmaması için ellerinizi sık sık yıkayın.

Doğuma Hazırlık: Diğer annelerle iletişime geçin!
İlk kez anne olacak olan kadınlarla veya daha önce de anne olmuş kadınlarla iletişime geçmeniz size büyük bir yarar sağlayacaktır. Onların yaşadıklarını, deneyimlerini ve tavsiyelerini dinleyebilirsiniz.

2019-05-10T06:56:05+00:00