fbpx

Hamileliğin 10. Haftası

//Hamileliğin 10. Haftası

Hamileliğin 10. Haftası

Bebeğin Gelişimi

Bebeğiniz hala küçük ama tam bir bebek gibi davranıyor. Kolları ve bacakları artık daha uzun, dirseklerini ve dizlerini de bükebiliyor. 3 veya 4 santimetre boyunda ve 7 gram civarında. Gelişiminin en önemli kısmını tamamlamış durumda. Çünkü dokuları ve organları oluşmuştur ve hızla gelişmektedir. Ayrıca bebeğiniz sıvıyı yutabiliyor. Böbrek, bağırsak, beyin ve karaciğer dahil olmak üzere, hayati organları işlev görmeye başlıyor. Hamileliğiniz boyunca da gelişmeye devam edecekler. Rahminize bir göz atabilseydiniz,  bebeğinizin parmak ve ayak parmaklarında oluşan küçük tırnakları ve hassas cildinde büyümeye başlayan şeftali tüyüne benzeyen tüyleri görebilirdiniz. Bebeğiniz ellerini bileğinde esnetebiliyor ve elleri kalbi üzerinde buluşuyor.  Omurgasının yapısı saydam derisi sayesinde açıkça görülebiliyor ve omurga sinirleri omuriliğinden uzamaya başlıyor. Bebeğinizin alnı, gelişmekte olan beyni yüzünde geçici olarak şişer. Şu an 3-4 santimetre olmasına rağmen önümüzdeki haftalarda 10 santimetreye kadar gelişecek. Bir sonraki doğum öncesi doktor kontrolünüzde, taşınabilir bir ultrason cihazı olan Doppler yardımıyla bebeğinizin hızlı bir şekilde kalp atışını duyabilirsiniz.

Anne nasıl hissediyor?

Hamile kalmadan önce rahminiz küçük bir armut kadardı. Bu hafta bir greyfurt kadar büyük. Dışarıdan görünümünüzde şu sıralar dışarıya pek yansıtmasanız da, bol kıyafetler içinde daha rahat ediyor olmalısınız. Bu zamanlarda da ruh hali değişiklikleri yaşayabilir ve yorgun olabilirsiniz. Ama sabredin, bütün bu semptomlar kısa sürede geçecek.

Spor kondisyonunuza  bağlı olarak, gebeliğiniz süresince çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz. Yüzme ve yürüyüş, dokuz ay boyunca size en çok yardımı dokunacak iki spordur. Düzenli egzersiz yapmanın doğumu kolaylaştırdığı söylense de, buna dair kesin bir kanıt yoktur. Size sağlıklı ve kolay bir gebelik süreci sağlar. Ancak doğum için bir katkısı olmaz.

Hamilelikte Enfeksiyonlar

İdrar Yolları Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonları gebelik süresince en yaygın görülen bakteri enfeksiyonudur. Yüksek progesteron seviyesinin kısmen etkisi vardır. Hormon, üriner sisteminizi gevşetir; bu durum da idrar akışını yavaşlatarak bakterilerin büyümesi için daha fazla zaman sağlar.

Bağırsak bakterileri rektumunuzdan üretranıza ulaştığında çoğalmaya devam ederler. Üriner sistemin yolunu açtığında da sistit adı verilen enfeksiyon oluşur. Sistit belirtileri:

  • ağrı,
  • idrar yaparken yanma veya rahatsızlık,
  • daha çok idrara çıkma isteği
  • bulanık idrar,
  • bazen de kötü kokuya rastlayabilirsiniz.

Tedavi edilmeyen sistit böbrek hastalığına sebep olabilir ve bu hastalık da erken doğuma davetiye çıkarır. Doktorunuz bu enfeksiyonu tedavi etmek için size gebelik süresince güvenle kullanabileceğiniz antibiyotikler önerecektir. Antibiyotikler sizi birkaç gün rahatlatıp hastalığın geçtiğine dair sizi yanıltabilir. Tedavi tamamlanana kadar enfeksiyonu ihmal etmemelisiniz.

Bakteriler üriner sisteminizde hiçbir semptom göstermeksizin çoğalabilir. Bu yüzden doktorunuz  ilk kontrolünüz sırasında yaptığı idrar tahlilinde asemptomatik bakterileri de aratır. Eğer varsa, bunların antibiyotikle tedavi edilmesi gerekir.

Bakteriyel Vajinozis

Genellikle vajinada küçük miktarlarda yaşayan bakterilerin aşırı büyümesinden kaynaklanan genital bölge enfeksiyonudur. Bakteriyel vajinozis sırasında hiçbir semptom olmayabilir. Eğer bir semptom varsa da, ince, süt beyazı veya gri renkte, balık kokusu olan bir akıntı olarak kendini gösterir. (Bu koku cinsel ilişkiden sonra daha belirgindir.) Bu belirti olmasa bile kadınların birçoğu vulvada kaşıntı ve kızarıklıktan ötürü şikayet eder.

Mantar Enfeksiyonları

Mantar enfeksiyonları, hamileyken görülmesi daha olası olan yaygın vajinal enfeksiyonlardandır. Bu enfeksiyona “candida” ailesindeki mikroskopik mantarlar sebep olur. Bu mantarlar, kadınların neredeyse üçte birinde bulunur. Eğer çok hızlı büyürlerse mantar diğer mikroorganizmaları bastıracak kadar şiddetlenir. Gebelik sırasında artan östrojen seviyeniz, vajinanızın daha fazla glikojen üretmesine ve böylece mantarın orada daha kolay yetişmesine olanak sağlar. Bazı araştırmacılar, östrojenin mantarın hem hızlı büyümesine hem de vajina duvarına daha iyi yapışmasına doğrudan etkisi olduğunu düşünüyor.

Bir mantar enfeksiyonu, gelişmekte olan bebeğinize zarar vermez. Doğum başladığında bir enfeksiyonunuz varsa, doğum kanalını geçerken bebeğiniz bu enfeksiyona maruz kalabilir. Mantar enfeksiyonu,  bebeğin ağzındaki beyaz lekelerle tanınabilen “pamukçuk” adlı yaygın bir enfeksiyona neden olabilir. Ciddi bir enfeksiyon değildir ve kolayca tedavi edilebilir.

Doğuma Hazırlık: Yeni İç Çamaşırları

Artık iç çamaşırlarınızı düzenleme zamanı geldi. Göğüsleriniz ve beliniz genişledikçe ve değiştikçe, hamilelik sütyenleri ve iç çamaşırları sizi rahat ettirebilir. Çevrimiçi, yani internette bir mağazadan alışveriş değil de, gerçek bir annelik mağazasında buna yönelik iç çamaşırları almak daha akıllıca olacaktır, eğer bir konuda yardıma ihtiyacınız olursa böylece bir satış ekibi size yardımcı olabilir. Göğüsleriniz gelecek aylarda bir veya iki beden daha büyüyecek. Kendinizi en rahat hissedebileceğiniz ürünleri bulun.

2019-04-29T06:48:22+00:00