fbpx

Hamileliğin 1. Haftası

//Hamileliğin 1. Haftası

Hamileliğin 1. Haftası

Hamileliğin 1. Haftası

Sürpriz! Gebeliğin 1. Haftası aslında hamilelik sayılmaz bile. Şaşırtıcı geliyor, değil mi?

Hamilelik, çoğunlukla son regl döneminizin ilk gününden itibaren sayılır. Çünkü yumurtlama dönemi ve döllenme, hesaplanması gerçekten zor şeyler. Ancak regl döneminin belirtilerini fark etmek gayet kolaydır. Doktor diliyle konuşmak gerekirse, 1. hafta demek, regl döneminde olduğunuz ancak halen hamile olmadığınız dönemdir. Döngünüzün uzunluğuna bağlı olarak ikinci veya üçüncü haftaya kadar belirtileri hissetmeyebilirsiniz bile. Belki de 4. haftaya kadar hamile olduğunuzu öğrenemezsiniz.  Hamile olduğunuzu yeni öğrendiğinizde 1 haftalık olduğunu düşünebilirsiniz ama muhtemelen 3-4 haftalık kadardır. Doktorunuz size daha belirli bir takvim sunabilir.

Hamileliğin 1. Haftasında Belirtiler

Bu haftanın belirtileri, aslında tamamen hamileliğinizin değil, regl döneminizin belirtileridir. Bu semptomlar üç günden yedi güne kadar uzayabilir. Ancak bunun yanı sıra hamile kalacağınıza işaret eden sinyaller de vardır.

Annenin Hissettikleri

 • Kanama.Vücudunuz, geçen ay döllenmemiş olan yumurtanın yapışık olduğu rahimduvarından kurtuluyor.
 • Bel ağrısı ve kramplar.Rahim duvarındaki tabakadan kurtulmak için rahminiz kasılır, bu da sırtınızda ve karnınızda ağrıya neden olur.
 • Şişkinlik.Hareketli hormonlarınız yüzünden göbeğiniz, reglden önce veya sonra, belki de regl süresince şişebilir.
 • Değişken ruh hali.Artan hormonlar yüzünden, stabil bir ruh halinden ziyade değişken bir hal alabilirsiniz.
 • Baş ağrısı.Regl döneminde artışa geçen hormonların da etkisiyle, pek çok kadın bu dönemde baş ağrılarından şikayet ediyor.

Hamileliğin 1. Haftasında vücudunuz sadece geçen ayın döllenmemiş yumurtasından kurtulmaz, ayrıca, gelecek ayın muhtemelen döllenecek yumurtasını tutan yeni rahim duvarını oluşturmaya başlar. Hamileliğin ilk işaretleri hemencecik oluşmaz. Hatta çoğu kadın, 4. Haftada regl olmaz ve ondan sonra farklı hissetmeye başlar.

İlk haftanın semptomları aniden ortaya çıkmaz. Ancak yorgunluk, ruh halinde dalgalanma ve sürekli tuvalete gitme isteği duyabilirsiniz. Çoğu kadın bu semptomları regl dönemininkilerle karıştırdığı için neredeyse hiç fark edilmez.

İlk Haftada Bebeğin Gelişimi

Döllenme henüz gerçekleşmediği için bebeğin gelişiminden söz edemeyiz. Döllenme gerçekleştiğinde, hücre sonraki 7 ila 10 gün içinde bölünmeye başlar. Bu ilk haftanın bebeğine “Blastokist” denir Blastokisti iki parçaya ayırabiliriz:

 • Dış taraf. Daha sonra plasenta haline gelecek bölüm.
 • İç taraf. Daha sonra embriyo haline gelecek bölüm.

Eğer birden fazla yumurta bırakılmış ve döllenmişse, birden fazla zigot oluşabilir. Zigotlar, her ebeveynden eşit miktarda alınarak toplamda 46 kromozoma sahip olur. Bu kromozomlar bebeğin cinsiyetini; saç, deri, göz rengini, boyunu ve diğer özelliklerini belirler.

Bebek Sahibi Olmak İstiyorsanız ve Planlıyorsanız, İlk Hafta Yapmanız Gerekenler

 • Sağlıksız yemeklerden, sigara içmekten, alkolden ve aşırı kafeinden kaçının.
 • En doğurgan günlerinizi hesaplayın.
 • Vücut ısınızı ölçün ve günden güne kaydedin.

Hamilelikte Sağlık

 • hamilelikte kahverengi akıntı

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere neden olur. İşte bu nedenle ortaya çıkan belirtilerden biri de vajinal akıntının artmasıdır. Aslında tüm [...]

 • arı sütü ile nasıl hamile kalınır

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen ürünlerin başında ise arı sütü ve polen gibi maddeler gelmektedir. Arı Sütü Nedir? İşçi arılar [...]

 • hamilelikte baş ağrısı neden olur

Hamilelikte Baş Ağrısı

Fiziksel ve ruhsal olarak değişimin en fazla yaşandığı ve bir kadının hayatında çok özel bir yere sahip olan hamilelik döneminde, kadınların çektiği sıkıntılar bazen hayatı kabusa çevirebiliyor. Mide bulantıları ve bel ağrıları gibi ilk sırada [...]

Hamilelikte Nefes Egzersizleri

Gebeliğin ilk aylarında çok da fazla sorun oluşturmayan nefes problemleri, özellikle son ayların başlaması ile birlikte iyice anne adayını zorlamaya başlayan problemlerden biridir. Bebeğin büyümesi ile doğru orantılı şekilde büyüyen rahim, diyaframa baskı yaparak annenin [...]

2019-07-22T08:32:49+00:00