fbpx

Hamile Yogası

//Hamile Yogası

Hamile Yogası

Hamile Yogası

Gebelik döneminizde hem kendiniz hem de bebeğinize bir hediye vermek istiyorsanız, hamile yogası tam size göre! İster ilk doğumuz olsun, isterseniz de bir kaç kez doğum yapmış olun, hiç fark etmez. Mevcut gebeliğinizi daha rahat geçirmek, nefes egzersizleri ile kan dolaşımınızı artırarak bebeğinize de bol oksijen göndermek, bel ve omurgayı baştan aşağıya desteklemek, kramplarınızı ve bulantılarınızı azaltmak ve en önemlisi bedeninizi doğum eylemine hazırlamak için hamile yogasında faydalanabilirsiniz.

Doğum şekli fark etmeksizin sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik geçirmek isteyen her kadın için hamile yogası önerilmektedir. Gittikçe büyüyen ve bu duruma alışmaya çalışan vücudunuz için ağrısız bir gebelik geçirmek esas iken, yoga pozları (duruş) ile derinlemesine gevşeyerek, ruhunuzu ve zihninizi de dinlendirebileceksiniz. Yine doğuma yönelik korkularınız  ve endişeleriniz varsa yapacağınız meditasyonlar yardımıyla bebeğiniz ve kendi iç dünyanız ile duygusal bağınızı da güçlendirebilirsiniz.

Hamileyken yoga yapan kadınlarda yapılan çalışmalara göre oksitosin hormonu daha çok salgılandığı için mutluluk ve huzurlu olma hali daha da önemli seviyeye ulaşmaktadır. Sinir sisteminin dengelenmesi, nefesin günlük hayatta da derin, sakin ve doğal hale gelmesi gebeliğinizin keyfini çıkarmanızı sağlayacak faktörlerden.

Eğer gebeliğinizde kramplarınız, mide yanması (reflü), leğen kemiği ve çevresinde ağrı, bel ve sırt ağrıları, siyatik ağrıları, karpal tünel sendromu, korkular ve huzursuzluk varsa hamile yogası yapmanızın zamanı gelmiş demektir.

Hamile Yogasına Ne Zaman Başlanmalı?

Anne adayının isteklerine, fiziksel ve duygusal durumuna ve gebeliğin herhangi bir risk olmadan devam etmesine bağlı olarak 2. trimesterde yoga yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak yine de mutlaka sizi takip eden doktorunuzun onayını almalısınız. İlk trimester genellikle bebeğin tutunması ve gelişimi açısından önemli süreçler içerdiğinden , hamile yogası için en uygun zaman ikinci trimester olarak tavsiye edilmektedir. Genellikle 14. ve 16. haftalar arası en uygun zamandır.

Hamile Yogasının Yararları

Hamileler için yoga yapma genellikle üç ana hedef taşır. Gerçekten de yapılan araştırmalara göre gebelikte uygun şekilde yapılan yoganın hem anne hem de bebek için son derece yararlı olduğu ortaya konmuştur. Buna göre yoganın temel olarak yararları:

  • Uyku kalitesinde eskiye oranla hissedilir derecedeki iyileşme
  • Doğuma yönelik endişelerin ve stresin yok olması
  • Doğum eylemi için gerekli olan kasların güçlendirilmesi ve esnekliğinin sağlanması

Hamile Yogasına Yönelik Derslerin Akışı

Doktorunuzdan gerekli onayı aldınız ve yoga için bir eğitmen ile başladıysanız, aşağıdaki ders içeriklerini göreceksiniz demektir. Bunların ilki nefes egzersizleri olacaktır. Yoganın temel amaçlarından biri de nefese odaklanmak olduğundan, yoga esnasında derin nefesler alınıp verilirken aynı zamanda hem zihin hem de beden stresten arındırılarak, rahatlatılmaya çalışılır. Yine eğitmenin eşliğinde farklı nefes teknikleri öğrenecek ve ses ile ilgili çalışmalar yapacaksınız. Bu şekildeki nefes teknikleri ile gebeliğiniz boyunca karşılaşacağınız nefessiz kalma, çabuk yorulma gibi sorunları kolayca aşabileceksiniz. Hatta doğum sancılarınız başladığında öğrendiğiniz nefes egzersizleri ile daha rahat hissedeceksiniz.

Yoga esnasında yapılacak hareketlere poz denilmektedir. Eğitmen eşliğinde ayakta, sırt üstü ya da oturur durumda iken yapacağınız uygun pozlar ile bedeninizin esnekliğiniz artıracak, denge ve gücünüzü yeniden yapılandıracaksınız. Hamile yogası için battaniye, yastık gibi yardımcı malzemeler kullanacağınız için pozları yaparken zorlanmayacaksınız.

Yoga bitiminde kaslarınızı gevşetmek, nefes alışverişlerinizi düzenlemek ve nabzınızı dinlendirmek için ekstra bir zamana ihtiyacınız olacaktır. Bu esnada kendi nefesinize yoğunlaşacak ve bedeninizi dinleyeceksiniz. Yine kol, bacak, boyun gibi uzuvlarınızı esneterek bedeninizi rahatlatabileceksiniz.

Hamile Yogasına Başlamadan Önce Dikkat Edin!

Ne kadar sağlıklı olduğunuzu düşünürseniz düşünün, hamile yogasına başlamadan önce mutlaka doktorunuz ile mevcut durumunuzu değerlendirmelisiniz. Bunun dışında asla kendi başınıza yoga yapmayın. Mutlaka konunun uzmanı ve hamile yogasında yeterince deneyimli bir yoga eğitmeni ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Eğitimlere başladıktan sonra düzenli olarak derslere katılmanız, bedeniniz ve zihniniz için eşsiz bir rutin olacağı için dersleri aksatmamaya özen göstermelisiniz. Son olarak diğer gebelere uygun olan pozlar ya da egzersizler sizin için uygun değilse vücudunuzu zorlamayın. Sadece kendi bedeninizin sınırlarına odaklanın ve yapabileceğiniz pozları yapmaya özen gösterin.

Hamile Yogasını Ne Zaman Bitirmeli?

Doktorunuz ile değerlendirdikten sonra dilerseniz doğuma kadar hamile yogası yapabilirsiniz. Uzman bir eğitmen hali hazırda haftalara göre yapabileceğiniz pozları ve hareketleri iyi bildiğinden size bu konuda yardımcı olacaktır. Bazı anne adayları doğum sancıları başladığında dahi yoga eğitmenleri ile birlikte nefes egzersizleri ve bir takım basit hareketler ile doğuma devam etmektedir. Bu durum hem anne adayı için rahatlatıcı bir başlangıç olurken, öte yandan o esnada vücutta oksitosin salgılandığı için esneklik ve rahatlık artmakta, doğum süreci kolay şekilde devam etmektedir.

Doğum Sonrası Yoga

Doğum eylemi gerçekleştikten sonra dahi doğum şeklinize göre yine doktorunuzun izin vereceği günden itibaren yoga yapmaya devam edebilirsiniz. Böylece lohusa depresyonu denilen ve bir çok annenin doğum sonrası yaşamını kabusa çeviren süreçten kolayca çıkabilir, vücudunuzu rahatlatabilir ve emzirme sürecinize de ekstra destek olabilirsiniz.

 

By | 2019-01-04T10:51:08+00:00 Eylül 11th, 2018|Hamilelik, Uncategorized|Hamile Yogası için yorumlar kapalı