Hamile Pilatesi : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Hamilelikte Pilates

Sadece hamilelikte değil, normal zamanlarda da büyük fayda sağlayan egzersizler gebelik döneminde anne adayın bir çok açıdan yarar sağlıyor. Son yıllarda hamilelikte yapılabilecek egzersizler arasına pilates de eklendi. Özellikle ülkemizde Sağlık Bakanlığı’nın resmî onayından sonra bir çok kamu hastanesinde eğitimlere başlanmıştır. Hamilelikte pilatesin amacı duruş bozukluklarını gidermek, hareketleri düzenlemek, hızlı kilo artışına engel olarak dengede tutmak ve tabii ki doğum için gerekli hazırlıkları yapmaktır.

Hamilelikte Pilatesin Yararları

Çok yönlü bir egzersiz olan pilates, temelde mat üzerinde büyük ve küçük top veya direnç bantları kullanılarak yapılmaktadır. Vücuttaki bir çok kasın gücünü artırmak ve dengenizi sağlamak amacında olan pilates, eğer herhangi bir gebelik probleminiz yoksa ve doktorunuzun onayı varsa son derece güvenlidir. Ancak hamile kadınların mutlaka doktorundan izin alması ve kendi başlarına değil de, hamilelik konusunda bilgi ve deneyimi olan pilates uzmanı ile çalışması önerilmektedir. Çünkü bazı pilates hareketleri hamilelik için uygun değildir. Üstelik bir gebe kadın için uygun olan hareketler, diğeri için uygun olmayabilir. Bunun dışında genellikle gebeliğin ilk trimesterinin bitişinde başlanabilen pilates, herhangi bir problem görülmediği taktirde doğuma kadar devam ettirilebilinir.

Eğer gebelik süresince ağrılarınız varsa pilates sayesinde bu ağrılardan kurtulabilirsiniz. Özellikle sırt ağrılarını geçiren, bacakları güçlendirdiği için krampları yok eden, varis sıkıntısını azaltan hareketler sayesinde gittikçe enerjinizin arttığını ve kaslarınızın güçlendiğini hissedeceksiniz.

Kalça ve karın kaslarını güçlendiren pilates sayesinde doğumunuz daha kolay geçecektir. Aynı zamanda doğum sonrasında halsiz hissetmenize engel olur. Gebelik süresince pilatesin en büyük yararlarından biri de aşırı ve ani kilo artışını engellemesidir.

Pilates sayesinde hareket eden ve bir nevî egzersiz yapan anne adayında endorfin ve serotonin hormonları artış göstereceği için mutluluk kaçınılmaz hale gelir. Böylece stres ve -varsa- sıkıntılarından kurtulan anne adayı, rahat bir hamilelik süreci geçirecektir.

Doğum için son derece yararlı olan pilates, anne adayına vücudunu daha rahat kontrol etme imkanı sağlar. Düzenli pilates yapan annelerin doğumlarında bebeği itme, nefes kontrolü ve doğum sonrasında daha çabuk halsizlikten kurtulma izlenmiştir. Yine pilates sonrasında pelvik kaslar ile rahim kasları daha güçlü olacağından, daha çabuk toparlanma meydana gelecektir. Bu durum hem anne adayını rahatlatır hem de partneriniz ile birlikte eski cinsel yaşamınız daha hızlı düzenli bir hal almaya başlar. Eğer doğum sonrası pilatese devam ederseniz, kilo verme konusundaki hızınız da artacak, zamanla daha fit bir görünüme kavuşacaksınız.

Gebelik süresince vücut sus tutma kapasitesini artırdığı için ayak ve bacaklarda biriken ödem yaşam kalitesini engellemeye başlar. Ancak pilates yapan anne adayı, düzenli egzersizleri sayesinde bu ödemden kolayca kurtulabilir.

Temel Hamile Pilatesi Hareketleri

Gebelik durumunuz, doktorunuz ve uzman pilates eğitmeniniz tarafından değerlendirildikten sonra sizin için en iyi program oluşturulacaktır. Bu noktada gebeliğinde problem olmayan tüm gebeler için pelvik taban kası egzersizleri, karın kaslarını güçlendirme, üst sırtı germe hareketi (özellikle sırt ağrısı çeken, duruş bozukluğu yaşayan anne adayları için), gerinme hareketi, sırt, karın ve bacak kaslarını güçlendirici kılıç hareketi, denge artırıcı kuyruk sallama egzersizi gibi temel hareketler yaptırılmaktadır.

Kimler Pilates Yapamaz?

Eğer hamilelik süreciniz özellikle erken doğum riskine sahipse, pilates yapmak için mutlaka doktorunuzdan izin almanız gereklidir. Bunun yanı sıra herhangi bir nedenden dolayı vajinal kanamanız ya da hipertansiyon gibi bir probleminiz varsa, pilates yapmanız önerilmez.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am