Gebelikte Diş Tedavisi : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Gebelikte Diş Tedavisi

Gebelik döneminde kadınların karşılaştığı sorunlardan birisi de ağız ve diş bakımıdır. Aslında gebelik öncesinde, bebek sahibi olmaya karar veren anne adayının yaptırması gereken kontrollerin başında diş sağlığı gelmektedir. Zira hamilelik süresince bir takım soru işaretleri ile o koltuğa oturmak, anne adayının daha çok panikletmektedir. Buna karşın tedavisi yapılmayan dişlerin ise hem anne, hem de bebek açısından ciddi sonuçları olabileceğinden, düzenli olarak diş kontrollerinin gebelik süresince de yapılması, kalsiyum açısından zengin besinlerin doğru tüketilmesi gibi faktörler sağlıklı bir hamilelik yaşanmasına katkıda bulunmaktadır.

Hemen herkesin söylediği, her gebelikte bir diş kaybının oluşacağı inancı doğru değildir. Bu inanışın kaynağında bazı anne adaylarının gebelikte yaşadığı diş problemlerini – özellikle diş eti çekilmesiyle birlikte oluşan diş kayıpları- bu sürece yormaları, bu inanışın yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda hamilelik döneminde tükürük içerisindeki asit miktarının arttığı da bir gerçektir. Bu nedenle düzenli olarak bakımı yapılmayan ve normal zamanlardan daha fazla özen gösterilmeyen dişlerin çürüme hızı da artar. Özellikle diş fırçalama esnasında diş eti kanaması yaşayan ve acı çeken anne adayları, dişlerini fırçalamaktan kaçınabilirler. Bu durum diş üzerinde daha fazla bakteri birikmesine, diş eti çekilmesine, çürüklere, diş etlerinde şişlik, kızarıklık ve ağrıya neden olacaktır.

Gebelikte en çok görülen diş sorunlarının başında “hamile gingivitisi” gelmektedir. Artan östrojen ve progesteron hormonları nedeniyle diş etleri de oldukça hassas hale gelmekte, normal diş fırçalama esnasında dahi kolayca kanamaktadır. Genellikle ilk trimesterde ortaya çıkan ve 8. aya kadar devam eden bu sorun, doğumdan sonra normale dönebilir. Ancak çektiği acılar nedeniyle diş fırçalamaya ara veren anne adayının diş etleri daha da tahriş olacağından, durum daha ciddi boyutlara ulaşabilir. Gerekli tedavi ve zamanı diş hekiminiz tarafından aciliyet ve gebelik haftanıza göre belirlenecektir.

Hamilelikte Diş Tedavisi Süreçleri

Hamilelikte bebek ve organlarının gelişimi üç ana zaman diliminde tanımlanır. Özellikle ilk üç ayda bebeğin hayatî organları şekillenmeye başladığı için her türlü diş tedavisinden kaçınmak gereklidir. Mümkünse tedaviler ikinci trimestere ertelenebilir. Buna karşın son üç aylık süreç (3. trimester) de oldukça hassas bir dönem olduğundan diş tedavileri doğumdan sonraya bırakılmalıdır. Ancak acil durumlarda tabii ki tedavi kaçınılmaz olacaktır. Çünkü diş eti iltihaplarının acilen tedavi edilmesi gereklidir. Aksi halde bebeğin gelişimi olumsuz etkilenebilir.

Hamilelikte Lokal Anestezi

Anne adaylarının tedavi sürecinde en çok merak ettiği ve endişelendiği konuların başında diş tedavisi esnasında yapılan lokal anestezilerdir. Çünkü bilinen odur ki, bir çok ilaç düşük dozda dahi olsa hamilelikte kullanılmamaktadır. Ancak diş tedavilerinde kullanılan ve lokal anestezi sağlayan anesteziklerin bebeğin gelişimine olan yan etkileri konusunda herhangi bir etki rapor edilmemiştir. Yine de kullanılacak olan anestezikleri üreten firmanın uyarıları ve kullanım detayları dikkate alınmalıdır. Bu konuda gebeliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu ve diğer detayları diş hekiminiz ile paylaşmalı ve hamilelikte kullanımının sakıncalı olmadığı anesteziklerin kullanımı konusunda dikkatli olmalısınız.

Hamilelikte Diş Röntgeni

Her ne kadar diş tedavilerinde kullanılan röntgen yönteminde verilen radyasyon miktarı çok düşük dozda olsa da, sadece gerekli acil durumlarda ağız içinden film alınabilmektedir. Karın bölgesine uzak olsa dahi, bebeğe herhangi bir ışın gelmemesi açısından mutlaka kurşun önlük kullanılması istenebilir. Ancak diş tedavisi için röntgen gerektirecek acil bir durum yoksa, bu işlemin doğum sonrasına ertelenmesi en doğru karar olacaktır.

Hamilelikte Diş Çekimi

Bilindiği gibi, bakterilerin salgıladığı asitler nedeniyle dişin yumuşaması ve sağlığını kaybetmesine diş çürümesi denilmektedir. Genellikle diş eti sorunlarını da beraberinde getiren diş çürüklerinin tedavi edilmesi gereklidir. Özellikle ağrının başladığı ve müdahale edilmezse daha büyük sorunlara yol açacak olan çürüklerde, anne adayının hiç beklemeden diş hekimine gitmesi önerilir. Eğer çekim yerine kanal tedavisi uygulanabilecekse, en uygun yönteme diş hekimi karar verecek ve bebeğin sağlığı üzerinde yan etkiye neden olmayan ilaçlar ile acil diş tedavisini yapacaktır.

Hamilelikte Diş Tedavisi İçin Antibiyotik Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Diş problemi doğrultusunda diş hekim, anne adayına antibiyotik kullanımını önerebilir. Diş gelişimi de anne karnında tamamlanan bebek üzerinde, kullanılacak antibiyotiğin nasıl bir etki yaratacağı da anne adaylarının kafalarını kurcalamaktadır. Bilindiği üzere gebelikte ilaç ve antibiyotik kullanımı son derece sınırlıdır. Hatta bazı antibiyotiklerin, bebeğin gelişmekte olan dişlerinde leke yapabileceği de gerçektir. Ancak bunun bilincinde olan diş hekimi, “tetrasiklinler” grubundan olmayan, yani bebeğin dişleri üzerinde ileride lekelenme yapmayacak olan diğer tür (penisilin ve türevleri) antibiyotikleri reçete edecektir.

Hamilelikte Diş Sağlığına Dikkat!

Her organ gibi dişlerin gelişim süreci de anne karnında başlamaktadır. Bu nedenle anne hem kendi diş sağlığı, hem de bebeğinin diş sağlığı açısından bir takım hususlara dikkat etmelidir. Bunların başında düzenli olarak ağız ve diş sağlığı bakımı gelse de, atlanmaması gereken bir diğer öge ise beslenmedir. Özellikle A vitamini içeren et, süt, sarı renkli sebze ve meyveler; narenciyelerde bulunan C vitamini; balık, süt, yumurtada bulunan D vitamini ile süt ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzelerdeki kalsiyum kaynağı gıdaların dengeli şekilde tüketilmesi gereklidir. Görüldüğü üzere henüz doğmamış bebeğinizin, ömür boyunca sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olması sizin alacağınız tedbirlerden geçmektedir.

Öte yandan doktorunuzun haberi olmadan asla ilaç kullanmamalısınız. Çünkü bazı ilaçların, bebeğin diş sağlığını ciddi şekilde etkilediği ortaya konmuştur. En ufak diş probleminizde diş hekiminiz ve gebeliğinizi takip eden doktorunuz size en doğru ve güvenilir tedaviyi sağlayacaktır.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am