Formül Mama Alan Bebeklerin Gelişimi – bebeKulüp
Categories: Bebeğinizin İlk Yılı

Formül Mama Alan Bebeklerin Gelişimi

Formül Mama Alan Bebeklerin Gelişimi

Bebek beslenmesinde ilk tercih daima anne sütü olmaktadır. Ancak anne sütünün herhangi bir nedenden dolayı yokluğunda mama kullanılır. Aslında mama ifadesi de doğru bir ifade değildir. Doğrusu “devam sütü / formula” kelimelerinin kullanımıdır. Çünkü anne sütü ile beslenemeyen bebekler için ek gıdadan farklı olarak anne sütü formuna en yakın şekilde hazırlanmış özel formül sütler verilmektedir.

            Anne Sütünün Yeterli Olmaması Nasıl Belirlenir?

            Anne sütünün yokluğu  ya da varlığı halinde de yetersiz olarak tanımlanması için bebeğin doğumdan itibaren belirli periyodik aralıklar ile kilo alma hızı ile büyüme eğrisi üzerindeki ortalama değerlerinin takip edilmesi ile ortaya konulmaktadır. Normal şartlarda bebekler doğumdan sonraki ilk on gün içerisinde doğum ağırlıklarının %10 kadarını kaybettikten sonra kilo almaya başlarlar. Ortalama ikinci haftanın sonlarına doğru kilo alımı başlayan bebekleri ikinci haftanın bitimine müteakip yapılacak doktor kontrolünde kilosu ve boyunun istenen düzeyde olması beklenir. Buna göre bebeğin ilk 6 içerisinde aylık bazda ortalama 500 ile 900 gr arasında kilo alımı normal kabul edilir. Bazı bebekler aylık 1000-1200 gram arasında da kilo alabilmektedir. Diğer bir deyişle 6 aylık bir bebeğin kilosu, doğumdaki ağırlığının iki katına ulaşmış ise kilo alımının yeterli dolayısıyla anne sütünün yeterli olduğu saptanır.

            Formül Mama ve Özellikleri

            Doğum sonrası herhangi bir nedenden dolayı anne sütünün az olması ya da yeterli olmaması sebebiyle süte ek bir besin olarak bebeklere formül mama verilmektedir. Piyasada bir çok çeşidi olan formül mamalar arasında seçim yapamadıysanız öncelikle formül mama tiplerini tanıyarak, sonra da doktorunuzun onayı ile herhangi bir marka tercihinde bulunabilirsiniz. Anne sütüne en yakın değerleri içermesi sebebiyle tercih edilen bu ek besinlerin içerisinde çeşitli vitaminler, kimyasallar, tatlandırıcılar ve mineraller bulunmaktadır. Genellikle 1 rakamı ile adlandırılan bu devam sütleri doğumdan hemen sonra kullanılabilirler. Formül mama ve devam sütü tanımları arasında hiç bir fark yoktur, ikisi de aynı şeyi ifade ederler.

Devam sütleri tıpkı emzirme sürecinde olduğu gibi, bebek ne zaman isterse / acıkırsa verilmelidir. Bebek, 6. aydan sonra ek gıdaya başlayacağı için öğün sayısı azaltılabilir.

     Ay Bazında Formül Mama Kullanım Oranları

            Doğumdan itibaren bebeğin midesi son derece küçük olacağından 10 ml kadar formül mama dahi bebeğin 1-2 saat boyunca tok tutulması için yeterli olacaktır. İlerleyen zamanlarda bebeğin büyümesi ile doğru orantılı olarak mide büyüklüğü de artacağından formül mama miktarı ortalama 30 ml olacaktır. Devam eden ilk ay içerisinde yani 1 aylık bebek için her öğünde 30-90 ml; 2 aylık bebek için her öğünde 90-150 ml; 4 aylık bebek için her öğünde 180-240 ml ve 5 aylık bebek için ise 200-240 ml mama verilebilir. Gün içerisinde kaç öğün olması gerektiğine ise yukarıda da belirttiğimiz gibi doktorunuz karar vermelidir. Her bebeğin gelişimi ve büyüme hızı farklı olduğu için öğün sayısı farklılık gösterecektir.

            Kaşık Maması ve Özellikleri

Bebeğin büyüme gereksinimleri dikkate alınarak içeriğinin buna uygun olarak hazırlandığı mamalardır. Formül mamaya göre daha zengin olan kaşık mamaları içerisinde tahıllı, meyveli ve pirinç unlu tiplerde mamalar vardır. Bu tip mamaları bebeğin kilosuna göre 6. aydan itibaren kullanabilirsiniz. Genellikle kahvaltılarda, ara öğünlerde ve uyku saatinden 1-2 saat öncesinde verilen kaşık mamaları bebekler için tok tutucu özellik göstermektedir.

Kaşık mamaları, formül mamalara göre daha zengin içeriğe sahip olduğu için genellikle az kilo alan ve geceleri beslenme ihtiyacı nedeniyle sık uyanan bebekler için kullanılmaktadır. İçeriğindeki protein, vitamin ve mineral gibi bileşimler bebekler için kilo alımı konusunda katkı sağlar. Ancak yine de içerisinde koruyucu ve tatlandırıcılar olduğu için uzun süreli kullanımında kaçınılmalı, gün içerisinde sadece bebeğin ihtiyacı kadar verilmelidir. Ambalajları üzerinde hazırlama şekilleri olsa da en iyi oranı yine doktorunuz bebeğinizin değerlerine göre belirleyecektir.

      Kavanoz Mama ve Özellikleri

            Genellikle meyve ve sebze pürelerinden oluşan kavanoz mamaları anne adaylarına sağladıkları kolaylık bakımından, kilo alımı yavaş olan bebeklerde öncelikli şekilde tercih edilmektedir. Özellikle bebeklerin sevebileceği tatlarda olan kavanoz mamalarını, bebeğin ek gıdaya başlayacağı zaman olan 6. aydan sonra kullanabilirsiniz. Ancak yine de pratik olmasına karşın içeriğinde koruyucu maddeler ile bir takım tatlandırıcılar (şeker vb) içerdiği için günde sadece 1 kez ya da sadece zorunlu olunan hallerde bebeğe verilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun yerine gerçek meyve ve sebze pürelerinin bebeğe yedirilmesi son derece sağlıklı bir seçim olacaktır.

            Genel Mamaların Özellikleri Ne Olmalıdır?

            Bebeğin ayına ve kilo alım durumuna göre seçilen mamanın içeriği anne sütüne en yakın formülde olmalıdır. Genel olarak tüm mama markaları bu içeriğe sahip olduklarını söyleseler de doktorunuzun tavsiye etmediği ya da daha önce hiç duyulmayan mamaları kullanmamalısınız. Bunun yanı sıra mamanın tadının anne sütünün tadından daha tatlı olmamasına ve vanilya gibi tatlandırıcılar içermemesine dikkat etmelisiniz. Aksi halde bebek biraz olsun emiyorsa, anne sütü ile beslenmeyi bırakabilir.

Formül mama içeriğinde LC-PUFA adı verilen bir yağ asidinin olması, bağışıklık sistemini düzenleyen sitokin maddesinin üretimini artıracağından içerik konusunda daha titiz davranabilirsiniz. Yine bağışıklık gelimi için lactobasil ve bifidobakteri gibi probiyotik maddelerin eklenmesi de bağırsaklarda yararlı bakteri popülasyonunu artıracağından, bebeğin savunma sistemi olan bağışıklığı desteklenmiş olacaktır.

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am