fbpx

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

//Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamile olup olmadığını öğrenmek bir kadın için en heyecan verici anlardan biridir. Hem meraklı hem de stresli bir bekleyiş ile adet gününe yaklaşan kadınlar, gebeliğin olup olmadığını öğrenmek için basit bir yöntem ile evde test yapabilirler. Çocuk sahibi olmak isteyenler ile henüz hamilelik düşünmeyen kadınların eczanelerden alabilecekleri basit kaset şeklindeki testler halen kullanılmakta olan ve güvenilirliği yüksek testler arasındadır.

            Evde gebelik testi yaparken asıl kullanılacak olan idrardır. Çünkü idrar içerisinde gebelik hormonu olan HCG’nin varlığının tespit edilmesi, gebeliğin olduğunu gösteren işaret olarak kabul edilir. Sadece hamile olan kadınlarda salgılanan ve hamilelik hormonu olarak bilinen HCG, bu kasetler sayesinde tespit edilmektedir.

            Gebelik Testi İçin Yapılacaklar

            Gebelik durumunuzun olup olmadığını öğrenmek için en yakın eczaneden gebelik testi satın almalısınız. Bir takım markalar altında olan gebelik testlerinin fiyatları da farklılık göstermektedir. Genel olarak markasının önemli olmadığını bilinse de, bazı markalara ait gebelik testleri adet gününden önce dahi yani erken dönemde HCG değerlerini algılayabilecek kadar hassas olduklarından gebeliğin varlığını daha önceden gösterebilmektedir. Fiyatı da o oranla bir miktar fazla olan bu gebelik testlerinden size uygun olana kendi durumunuzu değerlendirerek satın alabilirsiniz. Yine de kararsız kalırsanız, eczacınızdan bu konuda destek alabilirsiniz.

            Gebelik testini satın aldığınızda ilk yapmanız gereken son kullanma tarihini kontrol etmek olmalıdır. Bunun yanı sıra kutu üzerinde aşınma, içerisindeki kasette aşınma veya hasar varsa güvenilir sonuç vermeyeceğinden kullanmayınız. Öte yandan bazı kadınlar farklı günlerde gebelik testi yapabilmek adına bir kaç tane test satın almaktadır. Eğer kalan bu testler sıcak ve rutubetli ortamda saklanırsa, test objektifliğini kaybedeceğinden sonuçları yanıltıcı olabilmektedir.

            Test İçin Uygun Zaman

            Gebelik testi yapmadan önce adet düzeninizi değerlendirerek gecikme olup olmadığını belirlemelisiniz. Bir takım uzmanlar evde yapılacak olan bu gebelik testlerinin net ve doğru sonuç vermesi için, adet gününden en az 1-2 gün geçmesini uygun bulurken; bazı uzmanlar ise hamilelik hormonu olan HCG’nin idrara tam anlamı ile geçmesi için en az 3-4 gün gecikme olmasını önermektedirler. Aksi halde gebelik isteyen ya da gebelikten korunana kadınlar için sabırsızlıkla yapılan erken dönem testleri doğru sonuç vermemektedir. Bu durumda yine 2-3 gün ara ile testi tekrarlamanız önerilir.

            Asıl olan şudur ki; döllenmiş olan yumurta rahim içerisine yerleştikten sonra gebelik hormonu olan HCG salgılanmaya başlanır. Bu rahim içerisine yerleşme durumu ise sperm ile yumurtanın birleşmesinden sonraki 6-7 gün içerisinde gerçekleştiğinden eğer adetinize göre erken dönemde test yaparsanız henüz yeterli seviyede HCG salgılanmayacağından ve idrara karışmayacağından negatif sonuç alabilme ihtimalinize karşındır.

            Testin Yapılışı

            Eczaneden satın aldığınız gebelik testi kutusunun üzerinde ve içerisindeki prospektüste nasıl kullanılacağına dair ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Eğer ilk kez test yapıyorsanız, bu bilgileri özenle okuyunuz. Genel olarak size verilen bilgiler test çubuğuna idrarı damlatmadan önce, çubuğun yukarı doğru bakar şekilde tutulmasıdır. Sonrasında idrar toplama kabı sayesinde idrar bölmesine 3-4 damla idrar damlatmanız yazmaktadır. Ardından beklenecek olan 5-10 dakika içerisinde sonucu öğrenebileceğiniz de yazmaktadır.

            Gebelik testinin yapılacağı en güvenilir zaman sabah saatleridir. Çünkü idrarın en yoğun olduğu ve böylece de HCG hormonunun en yüksek seviyede görüldüğü sabah saatlerinde test yaparsanız, çok daha yüksek ihtimal içeren bir doğruluk payı ile karşılaşırsınız.

            Testin Değerlendirilmesi

            İdrar toplama kabına aldığınız idrarı belirtilen yere damlattıktan sonra heyecanlı bekleyiş başlar. Genellikle 10 dakika içerisinde sonuç alabileceksinizdir. İdrar çubuk içerisinde ilerler ve test çubuğunun cinsine bağlı olarak bir takım semboller olan diğer bölmeye ilerler; C ve T sembolleri, renk değiştiren bantlar ya da dijital bir gösterge ile karşılaşırsınız. Dijital olan göstergeli testlerde direkt sonuç yazarken; basit olan kasetlerde tek çizginin varlığı gebe olmadığınızı; çift çizginin varlığı ise gebe olduğunu gösterir. Eğer sonuç bölmesinde hiç bir çizgi çıkmamışsa test bozuk ya da hasarlı olduğundan testi tekrar etmeniz tavsiye edilir.

            Genellikle C harfinin bulunduğu tek çizgi koyu renklidir. Eğer gebelik varsa bazen T harfinin bulunduğu çizgi silik ya da çok açık renkli de olabilmektedir. Bu durum tamamen HCG seviyesine bağlı olduğundan eğer silik bir çizgi dahi görüyorsanız, gebe olma ihtimaliniz var demektir. Bunun için en yakın sağlık merkezinden en doğru sonucu veren kan testi ile gebe olup olmadığını netleştirebilirsiniz.

            Evde Yapılan Testlerin Güvenilirliği

            Eczaneden çok ucuza satın alınarak evde gebelik testi yapabileceğiniz test çubukları ve kasetler elbette %100 güvenilir değildir. Testin bozuk ya da hasarlı olma ihtimalini daima göz önünde bulundurmalısınız. Ancak yine de bu testler gebelik konusunda bilgiye ulaşmada en ucuz ve en hızlı yöntem olarak bilinir. Evde yaptığınız testler konusunda şüpheniz varsa ya da yukarıda da belirttiğimiz gibi gösterge alanında silik bir çizgi ile karşılaştıysanız, doktorunuzdan randevu alarak kan testi ile doğrulamanızı tavsiye ederiz. Kan testi ile yapılan gebelik testlerinde sonuçlar ortalama 1 saat içerisinde çıkmaktadır ve güvenilirliği %100’dür.

            Diğer ilkel test yöntemleri

            Son dönemlerde evde yapılan gebelik testleri konusunda son derece fazla bir bilgi kirliliği yer almaktadır. Bu çerçevede bir çok yerde diş macunu, karbonat, limon, sirke, çamaşır suyu, toz şeker, sabun, süt, kırmızı lahana, buğday, kara hindiba gibi -tabiri caizse- kocakarı yöntemleri ile gebelik testinin yapıldığı iddia edilmektedir. Bunlar tıbben hiç bir geçerliliği olmayan ve güvenilirlik sağlamayan yöntemler olduğundan gebelik konusunda emin olmak istiyorsanız, idrar veya kan testi yaptırmalısınız.

By | 2018-12-12T10:01:42+00:00 Aralık 12th, 2018|Hamilelik|0 Comments