fbpx

En Doğru Emzirme Pozisyonları

//En Doğru Emzirme Pozisyonları

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar. Özellikle doğumdan itibaren bebeğin memeyi doğru kavrayabilmesi, hem bebeğin memeyi tam olarak boşaltmasında hem de meme başı çatlaklarının önlenmesinde oldukça önemlidir. Birbirinden farklı emzirme pozisyonları arasından sizin için en uygun olanı, en rahat olduğunuz pozisyondur. Bazı anneler uzanarak emzirmeyi severken, bazı anneler ise ayağını düz uzatıp oturarak emzirmek isteyebilir. Bebeğinizin ve sizin rahat ettiği pozisyon sizin için en ideal seçenek olacaktır.

En Doğru Emzirme İçin Öncelikle Bilinmesi Gerekenler

Rahat duruş

Sürekli hareket etmeyeceğiniz, sırtınızın rahat bir yastık veya koltuk çıkıntısı ile desteklendiği bir oturma düzeni rahat etmenizi sağlayacaktır. Hatta dilerseniz kol altlarınızı yine yastıklar ile destekleyebilir, bebeğinizin ayına göre kucağınıza bir yastık alabilirsiniz. Ayaklarınızı uzatmak isterseniz yine başka bir berjer, sehpa gibi eşyalar yardımcı olabilir.

Bebeği kendinize yakın tutun!

Bebeğinizin memeyi tam olarak kavraması için, ağzı ve burnu tam olarak meme başı seviyesinde olmalıdır. Bunun için siz kendinize en uygun rahat pozisyonu aldığınızda, yanınızdaki bir kişi bebeğinizi kucağınıza verebilir. Böylece memeye en doğru konumlandırmayı, kendi pozisyonunuzu bozmadan yapabilirsiniz.

Memeyi destekleyin

Hangi pozisyonu tercih ederseniz edin, boşta kalan eliniz ile memeyi desteklemelisiniz. Böylece memenin ağırlığı bebeğin çenesine baskı yapmayacak, bebek yorulmadan emebilecektir. Destekleme konusunda en çok tercih edilen “C” şeklinde tutuştur. Başparmak yukarıda ve kahverengi alanın (areola) gerisinde, diğer parmaklar ise meme altında olacak şekilde desteklenmelidir. Bebek kahverengi alanın tamamını ağız içine alacağından parmaklar bu bölgeden uzakta tutulmalıdır.

Memeyi Doğru Kavrama

Eğer bebeğiniz emmeye başladığında acı hissediyorsanız muhtemelen bebeğiniz memeyi doğru kavramamış demektir. Nazikçe bebeğinizi memeden uzaklaştırın ve üst dudağına hafifçe dokunun. Refleks olarak ağzını genişçe açacaktır. Meme ucunu ağzının üst kısmına doğru hedefleyerek kahverengi kısmı büyük oranda ağzına almasını sağlayın. Eğer burnu memeye yakın konumdaysa ve dudakları dışa doğru kıvrılmışsa bebek memeyi doğru şekilde kavramış demektir.

1. Arkaya Yaslanarak Emzirme

“Biyolojik besleme” de denilen bu pozisyon hem bebeğinizin hem de sizin rahat edeceğiniz, doğal emme güdülerinin destekleneceği bir pozisyondur. Bu pozisyon için hafif eğimli şekilde arkanıza yaslanın ve bebeğinizi göğsünüze doğru yatırın. Bebeğin baş ve omuzlarını destekleyin. Vücudunun ön kısmı tamamen sizin ön kısmınız ile uyumlu olmalı. Bebeğin yanak kısmı, göğsünüze dayanmalı ve memeyi kavramalı. Memeyi tutma esnasında bebeğinize yardımcı olabilirsiniz.

2. Beşik Pozisyonu

Anneler tarafından en çok tercih edilen bu pozisyonda bebeğinizi kucağınıza yatırın ve bir kolunuz ile başının altından gövdesine kadar destekleyin. Destekleme yaptığınız kolunuzun olduğu taraftaki memeyi kavrayacak olan bebeğiniz eğer meme başı seviyesine çıkmakta zorlanıyorsa, kucağınıza bir yastık koymak sureti ile destek alabilirsiniz. Dirsek çukuruna yatırdığınız bebeğinizin vücudu aynı hizada olmalı, yan çevrilmemelidir.
Sezaryen doğum yapan kadınlarda bu pozisyon için 1 ay kadar beklenmelidir. Çünkü bebek bu pozisyonda emerken göbeğe ve mide kısmına baskı yaptığı için anne ağrı hissedebilir. Ayrıca yeni doğan bebeklerde boyun kasları daha zayıf olduğundan, bu pozisyonda boyun kaslarını henüz kullanamayan bebek ememeyebilir. Bu nedenle boyun kasları güçleninceye kadar diğer pozisyonlardan birinin tercih edilmesi önerilir.

3. Çapraz Beşik Pozisyonu

“Ters kucaklama pozisyonu” da denilen bu pozisyon aslında hem oturuş, hem de bebeğin yatışı açısından beşik pozisyonuna benzer olsa da tek farkı; kucağında yatan bebeğin başının diğer kol ile desteklenmesidir. Yenidoğan, emme güçlüğü çeken bebekler için bu pozisyon idealdir. Dilerseniz alttan yastık ile hem bebeği hem de dirseklerinizi destekleyebilirsiniz.

4. Koltuk Altı Pozisyonu

“Çanta” pozisyonu da denilen bu tip emzirme şekli özellikle sezaryen doğum yapmış annelerin en çok tercih ettiği tarzdır. Öte yandan doğumdan hemen sonra kontrolsüz şekilde fazla üretilen, bebek emerken fışkırıyor ve bebeğin boğazında kalarak tıkanmasına neden oluyorsa yine bu pozisyon tercih edilebilir. Prematüre doğan ve ikiz bebekler için de bu pozisyon önerilmektedir.

Rahat bir biçimde oturduktan sonra belinizi, kol ve kucağınızı yastıklar ile destekleyin. Bebeğinizi kolunuzun altından meme başına doğru, ayakları arkaya bakacak şekilde yatırın. Bebeğinizin başını avuç içiniz ile destekleyin ve yüzünü memeye doğru çevirin. Bu pozisyonda memeyi C şeklinde desteklemek daha verimli bir emme süreci sağlayacaktır.

5. Yatarak Emzirme Pozisyonu

Özellikle geceleri rahat etmek isteyen ya da herhangi bir hastalık nedeniyle hareket kısıtlaması olan annelerin en çok tercih ettiği emzirme pozisyonudur. Bebek ve anne yüzleri birbirlerine dönük şekilde yatarlar ve bebek memeyi yatar durumda kavrar. Bebeğin memeden uzaklaşmasını önlemek için sırtına bir yastık koyabilirsiniz. Rahat etme açısından siz de kendi başınızın altına bir yastık koyabilir ve sırtınızı rulo haline getirilmiş battaniye ile destekleyebilirsiniz.

Bu pozisyonda bebeğin kalçadan bükülmüş olarak durması ve kulak-omuz-kalça bölgelerinin aynı hizada konumlanması sütü daha etkili şekilde çekmesini sağlayacaktır.

6. Ayakta Emzirme Pozisyonu

Herhangi bir nedenden dolayı ağlayan bebeğin sakinleşmesi için ayakta emzirme pozisyonu denenebilir. Her iki eliniz ile kavradığınız bebeğinizi memeye doğru çekerek emmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin ayakları bir miktar aşağıya doğru eğimli olmalıdır. Bu esnada yavaşça yürüyebilir, sallanabilir ya da hafifçe sekebilirsiniz.

Kaçınılması Gereken Emzirme Pozisyonları

Hangi pozisyonu tercih ederseniz edin, en çok dikkat etmeniz gereken şey bebeğinizin üzerine ağırlık vermemenizdir. Öte yandan bebek memeyi kavradığında vücut ve baş aynı yöne doğru bakmalı, ilerleyen anlarda vücut düz ya da diğer tarafa doğru dönmemelidir. Bunun dışında bebek her daim memeye en yakın pozisyonda olmalı, gerekirse tek parmak ile burun çevresindeki meme bölgesi hafifçe bastırılarak bebeğin sağlıklı nefes alması sağlanmalıdır.

2019-08-27T07:39:31+00:00