Ektopik Gebelik (Dış Gebelik) : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Ektopik Gebelik (Dış Gebelik)

EKTOPİK GEBELİK (DIŞ GEBELİK)

Sperm ile yumurta hücresinin birleşmesi ile oluşan döllenmiş yumurtanın, normal şartlarda yerleşme yeri olan rahim içerisine değil de başka bir alana yerleşmesine (implante olmasına) ektopik gebelik denir. Her 100 gebelikten biri ektopik şekilde olduğundan, sıkça görülen bir komplikasyon olarak tanımlanabilir. Genellikle yumurtalıkları rahme bağlayan fallop tüpleri döllenmiş yumurtanın en sık yerleştiği alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tüplere yerleşmiş yumurtaa büyüdükçe fallop tiplerine zarar verebileceği için annenin sağlığı açısından da hayatî bir konuya sahiptir. Maalesef böyle bir durumda hamilelik devam ettirilemeyeceğinden genellikle ilaç ya da operasyon yolu ile dış gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir.

Dış Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Klinik açıdan belirtileri bir çok hastalığa benzeyen ektopik gebelik genellikle kendini en başta adet gecikmesi (amenore) ile belli eder. Diğer belirtileri arasında düzensiz adet kanaması, karındaki şiddetli ağrı, kahverengi sulu akıntı, idrar yaparken hissedilen rahatsızlık sayılabilir. Ancak kadınların yarısında bu belirtiler dahi görülmediğinden, gebelik şüphesi duyanların uzman doktor kontrolüne girmesi gerekmektedir.

Ayrıca normal bir gebelikte iki gün aralık ile yapılan Beta HCG ölçümleri yaklaşık olarak iki kat hız ile artarken, ortada bir ektopik gebelik varsa bu artış düzenli olmayacaktır ve progesteron seviyesi de olması gerekenden daha düşük olacaktır. Kısacası kan testleri ile ektopik gebeliğin varlığı doğrulanabilir.

Kimlerde Dış Gebelik Oluşma Olasılığı Daha Fazladır?

Genelde tüplerinden daha önce bir ameliyat geçirmiş olan kadınlarda ektopik gebeliğin görülme riski 20 kat daha fazladır. Yine daha önce ektopik gebelik yaşamış kişilerde bu olumsuz durum yeniden tekrarlayabilir. Eğer tüp bebek tedavisi görülmüşse ya da mikroenjeksiyon yöntemi ile gebelik başlatılmaya çalışılmışsa ektopik gebelik olasılığı artış gösterir. Çünkü doğal olmayan yollar ile embriyo rahme gönderildiğinden, rahim dışında başka bir yere de yerleşmiş olabilir. Diğer risk faktörleri arasında sigara kullanmak ve ilişki sonrası vajinal duş alma alışkanlığı da ektopik gebeliğin oluşmasını hızlandırmaktadır.

Yaygın inanışa göre spiral kullanımının dış gebelik riskini artırmakta olduğu söylenir Ancak son yıllardaki yapılan araştırmalar bu iddiaları çürütmüştür. Hatta hormonlu spiraller ektopik gebelik riskini azaltarak, rahimde ve yumurtalıklarda oluşabilecek iltihaplanma riskini de en aza indirir. Ancak tabii ki spiral takımının doğru, hijyenik ve iltihaba sebebiyet vermeyecek şekilde yerleştirilmesi büyük önem taşır.

Dış Gebelik Nasıl Tedavi Edilir?

İstenmeyen bu durum için üç adet tedavi yöntemi bulunmaktadır. Hangisinin daha uygun olacağı konusunda kadının genel sağlık durumu, ölçülmüş Beta HCG seviyesi ve ultrason incelemesinde görülen ektopik gebeliğin ilerleme seviyesi etken rol oynar.

İlaç tedavisi

Ektopik gebelik henüz erken oluşum aşamasında ise ve aynı zamana aktif bir kanama yoksa ilaç tedavisi yöntemine başvurulmaktadır. Adı “methotreksat” olan ve düşük yan etkileri ile bazı kanser hastalarında da kullanılan bu ilaç ektopik gebelik konusunda da son derece başarılıdır. Bu ilaç plasenta içerisinde büyümekte olan hücrelerin öldürülmesinde kullanılarak, ektopik gebeliğin düşük ile vücuttan atılmasını sağlar. Eğer ektopik gebeliğin seviyesi iyice değerlendirilmişse, örneğin Beta HCG seviyesi henüz 5000mlU / mL’yi geçmemişse, bu yöntem %85 oranında başarı sağlar.

 Cerrahi tedavi

 Özellikle ilerlemiş vakalarda fallop tüpleri yırtıldığında ektopik gebeliğin oluştuğu tüp tamamen alınmaktadır. Buna karşılık eğer tüp hasar görmemiş ise sadece gebeliğe ait hücreler alınmaktadır. Son yıllarda gelişmiş teknoloji sayesinde bu ameliyatların hemen hepsi genel anestezi altında laparoskopi ile yapılmaktadır.

Dış Gebelik Tamamen Giderilebilir Mi?

 Ne olursa olsun mevcut bir gebeliğin sonlanması bir çok kadın için yıkıcı bir durumdur. Ancak yine de ektopik gebelik sonrasında da normal bir gebeliğe sahip olma ihtimaliniz %45’tir ve durum hiç de azımsanacak bir ihtimal değildir. Yine de gebe kalındığı andan itibaren derhal doktora başvurmalı, her şeyin yolunda olduğundan emin olmalısınız. Bu durum özellikle daha önceden ektopik gebelik öyküsü olanlar için hayati derecede önem taşımaktadır.

Ektopik gebelik yaşayarak, cerrahi operasyon ile tedavi görmüş kadınların %95’i ameliyat sonrasındaki ilk 1,5 yıllık süre içerisinde normal bir gebeliğe sahip olabilirler.

Ektoik gebelik halen anne adayları için oldukça büyük bir sorundur. Eğer fark edilmezse yaşam açısından ciddi sorunlar oluşturacağı için kadınların gebelik planlamaları ve gebeliğin öğrenilmesi sürecinde oldukça dikkatli olması gereklidir.

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am