Düşük Sonrası Hamile Kalmak – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Düşük Sonrası Hamile Kalmak

Düşük Sonrası Hamile Kalmak

Anne adayları düşük sonrası kendilerini ruhsal olarak çöküntüde hissetmektedirler. Bebeğini kaybetmenin verdiği üzüntü bazen ciddi psikolojik sorunlara yol açsa da, bir daha düşük yaşama ihtimali oldukça az görülen bir durum. Eğer tekrarlayan düşüğe sebebiyet veren bir durumunuz yoksa tekrar gebe kalmayı deneyebilirsiniz. Buna karşın psikolojik olarak yeterince yıprandığınızı düşünüyorsanız, yeni bir gebelik stresi hayatınızı sarmadan belki bir kaç ay kendinize zaman ayırma fırsatı iyi gelebilir. Bu duruma karar verecek olan tamamen kadının kendisi olmaktadır. Çünkü bilindiği gibi düşük yapmak demek, gebelik için son şans demek değildir. Çeşitli sebeplerden dolayı düşük yaşamış bir kadın da pekala yeniden gebe kalabilir ve sağlıklı bir bebeğe sahip olabilir.

Daha önceleri gebeliğin ilk dönemlerinde düşük yaşamış olan kadınlara en az üç ay beklemeleri gerektiği söylense de, son yapılan bilimsel araştırmalara göre böyle bir bekleme süresinin zorunlu olmadığı ortaya konulmuştur. Yani düşükten sonra istenilen zamanda, daha doğru bir ifade ile anne adayının kendini hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahat ve hazır hissettiği dönemde hamile kalması muhtemeldir. Ancak tabii ki daha öncesinde doktor kontrolü ile varsa düşüğe neden olan faktörler saptanmalı ve bu sorunlar giderilmelidir. Aksi halde tekrar düşük olayı meydana gelebilir. Kısacası hem anne hem de bebek için en iyi şartlar gebelik planından önce oluşturulmalıdır.

Tekrar Gebelik Öncesi Yapılabilecek İncelemeler

 Yukarıda da belirttiğimiz gibi düşük yapmak demek her şeyin sonu değildir. Aksine varsa olumsuz bir durumun belirlenmesi ve sağlıklı bir gebeliğin sorunsuzca doğuma kadar devam ettirilmesi adına son derece önemli bir durumdur. Eğer kendinizi tekrar gebeliğe hazır hissediyorsanız, doktorunuz ile birlikte bir kaç inceleme yapabilir, yeni gebeliğiniz için optimum şartları hazırlayabilirsiniz.

Öncelikle kan testlerinizi yaptırmakla işe başlayabilirsiniz. Bağışıklık sisteminiz ve hormonlarınız ile ilgili bir sorun olmadığı böylece kolaylıkla tespit edilebilir. Öte yandan son zamanlarda bir çok kadında kan pıhtılaşması sorunu yaşandığı da görülmekte. Yani gebeliğin başlamasından itibaren, bebeği besleyen kılcal damarlarda kanın pıhtılaşması nedeniyle embriyo yeteri kadar beslenemediği için vücut erken dönemde düşük olayı ile oluşmakta olan yumurtayı atmakta böylece düşük olayı meydana gelmektedir. Tıbbî adı ile “trombofili paneli” de denilen bir kan testi de tekrarlayan düşüklerinizin nedeni olabileceğinden aklınızın bir köşesinde bulunmasını tavsiye ederiz. Kan testinden sonra yine düşüğe sebebiyet verebilecek nedenlerin başında kromozomsal anomaliler geldiği için, bu konuda gebeliği etkileyen bir faktör olup olmadığına bakılması gereklidir.

Bunların dışında düşüğe neden olayların diğeri de rahimdeki sorunlar olabilir. Yani rahim duvarlarında ve fallop tüplerinde herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bunun için histeroskop denilen bir alet ile rahim ağzına girilir ve sistemin sağlıklı olup olmadığı değerlendirilir. Bu yapılan incelemenin adı ise Histeroskopi’dir. Aynı işlem X ışınları yardımı ile de yapılmaktadır. Bu röntgen incelemesi de Histerosalpingografi olarak adlandırılır. Son olarak yine rahim sağlığının değerlendirilmesi için vajinadan rahim içerisine bir sıvı gönderilir. Bu incelemenin adı ise Sonohisterogram‘dır.

Düşük Sonrası Gebelik İçin Ne Kadar Beklenmeli?

Düşük sonrası beklenmesi gereken zaman şu kadardır diye net bir şey söylenemez. Sonuç olarak rahim kendini toparlayacağı ve herhangi bir sorun yoksa düzenli fonksiyonlarını sürdüreceği için düşükten sonra anne adayının kendini iyi hissettiği zaman gebelik planlaması muhtemel. Ancak bu konuda diğer faktörlerin değerlendirilmesi için yine doktor kontrolü ve tavsiyesi ile senkron gidilmesi gereklidir.

Düşük Sonrası Gebelik Süreci

Eğer düşük gibi üzücü bir durum yaşadıysanız tekrar gebelik için bazı faktörleri unutmamanız gereklidir. Bunların en başında beslenme ve sağlıklı yaşam durumları gelmektedir. Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve sağlıklı bir uyku rutininin varlığı, oluşan gebeliğinizin sorunsuz sürdürülmesi ve sağlıklı bir doğum yapmanız için son derece önemlidir. Ayrıca ideal kiloyu koruma açısından da dikkatli olmalısınız. Çok zayıf olmak ya da fazla kilolu olmak gebeliği etkileyen olumsuz faktörlerden sayılmaktadır.

Gebelik planlamanızı düşükten hemen sonra yapacaksanız, doktorunuzun tavsiyesi ile folik asit takviyesine başlamanız gereklidir. Fetüs sağlığını koruyan ve üreme şansını artıran folik asit tabiri caizse hamilelikte “süper kahraman” olarak anılır. Gebeliğin ilerleyen zamanlarında ise bebekte meydana gelebilecek omurilik ve merkezî sinir sistemi sağlığı (nöral tip defekti) açısından da folik asit kullanımı özel bir öneme sahiptir.

Gebelik planlamanız süresince yaşam şeklinizi de olumlu yönde değiştirmeniz tavsiye edilir. Gün içerisinde aktif bir yaşamınız varsa, kısa aralıklar ile kendinize dinlenme süreleri oluşturmanız, sizi aşırı zorlayan işlerden kaçınmanız gebeliği olumlu etkileyecektir. Dilerseniz meditasyon ya da yoga gibi vücudu dengede tutan, zihni rahatlatan aktiviteler yapabilir, bir nebze de olsa aklınızdan geçen olumsuzlukları bertaraf ederek stres faktörünü azaltabilirsiniz.

Son olarak fetüs üzerinde ciddi zararlı etkileri bulunan sigara ve alkol kullanımını tamamen durdurmalısınız. Gebelik başlamadan, devam ederken ve doğum olayında ciddi sıkıntılar yol açan alkol ve sigara alışkanlıkları, anne adayı tarafından tamamen bitirilmesi gereken önemli bir faktördür.

Psikolojik Faktörler

Düşük yapmanız oldukça sıkıntılı bir süreç ve kendinizi kötü hissetmeniz son derece normal. Bu süreçte hatta kızgınlık duyabilir, kendinizi bile suçlayabilirsiniz. Ancak pişmanlık yaşamamak ve stres faktörlerini en aza indirmek diğer gebeliğiniz için oldukça önemli. Hem eşiniz ile olan ilişkiniz, hem de kendi ruh sağlığınız için bir an önce toparlanmalı ve yeni planladığınız gebelik için sağlıklı bir vücut ve ruh sağlığı içinde olmalısınız. Düşük sonrası yeniden hamile kalan ve sağlıklı bir doğum gerçekleştiren kadınların büyük bir oranda var olması sizi rahatlatabilir. Doktorunuza ve kendinize güvenin!

 

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am