Düşük / Gebelik Kaybı – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Düşük / Gebelik Kaybı

DÜŞÜK / GEBELİK KAYBI NEDİR?

Gebeliğin oluşumu -en anlaşılır şekilde- spermin yumurtayı döllemesi ile başlaması ve döllenmiş yumurtanın rahim içerisine doğru ilerleyerek uygun yere yerleşmesidir. Ancak bazı sebeplerden dolayı döllenmiş olan yumurta burada normal doğum zamanı olan 40 hafta boyunca kalamaz. Düşük, gebeliğin 20. haftadan önce kendiliğinden sonlanması durumudur. Eğer gebelik 12. haftadan önce sonlanırsa buna da erken düşük adı verilir. Ortalama olarak kadınların bildiği gebeliklerin genellikle %20’si düşükle sonuçlandığı göz önünde bulundurulsa da bu sayı normalden daha yüksek olarak tahmin edilmektedir. Çünkü bir çok kadın hamile olduğunu dahi fark etmemektedir. Böylece döllenen yumurtaların çoğunluğu gebelik testinden önce hamileliğin erken zamanlarında da yok olmuş olabilir.

Düşüğün meydana gelmesi bir çok sebebe bağlı olarak fetüsün normal olarak gelişmediği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Yani vücut en baştan sağlıklı ilerlemeyecek bir gebeliği reddeder. Genellikle kromozom ile ilgili olan sorunlarda düşük meydana gelse de diğer sebepler olarak enfeksiyon (grip), hormonlar ile ilgili sorunlar, bağışıklık sistemi problemleri (örneğin çölyak hastalığı), rahimdeki anormallikleri, obezite, sigara, uyuşturucu, alkol, çok yüksek tansiyon, annede tiroid ve diyabet gibi hastalıkların varlığı gibi nedenler de sayılabilir. Bunun dışında günlük çok fazla kafein almanın da düşüğe neden olduğu saptanmıştır. Eğer düşük ile karşılaşmak istemiyorsanız, günlük alabileceğiniz kafein miktarının 200 mg (iki fincan kahve) miktarını aşmamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Düşüğe neden olan sebeplerden birisi de kan pıhtılaşması sorunudur. Tıbbi olarak antifosfolipid sendromu (APS) ya da Hughes sendromu isimleri ile bilinen bu sorun, tekrarlayan düşüklerin varlığında en güçlü nedenlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorun genel olarak kan damarlarında pıhtılaşmaya neden olduğu için düşüğe sebep olur. Ancak tanısı ve tedavisi basittir. Soruna yönelik bir kan tahlili ile kolaylıkla teşhis edilebilir.

Düşüğün Belirtileri Nelerdir?

Düşüğün meydana gelmesinin en belirgin göstergesi kanama ve kramp tarzı ağrılardır. Kanama genellikle hafif olduğu gibi bazen ağır seyredebilir ve kan pıhtıları içerebilir. Bazı düşükler ise rutin gebelik kontrolünde de saptanmaktadır. İçerisinde embriyo olması gereken boş bir kesenin varlığı düşüğün gerçekleştiğini gösterir. Bu gibi durumlara sessiz düşük adı verilmektedir.

Düşüğün en güçlü göstergesi olan kanamaların, lekelenme tarzı kanamalar ile karıştırılmaması gereklidir. Özellikle gebeliğin ilk evrelerinde az miktardaki kanamalar ya da kahverengi lekelenmeler normal kabul edilir. Ancak kanamaların miktarı artıyorsa ve özellikle ağrı eşlik ediyorsa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Düşükleri Önlemek Mümkün Mü?

 Çoğunlukla düşüğü önlemek adına yapabileceğiniz bir şey yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer vücut döllenmiş yumurta üzerinde hayatî bir risk görmüşse zaten o gebeliği sonlandıracaktır. Ancak gebelik öncesinde ve sırasında alınabilecek bir takım önlemler ile belirlenmiş gebeliğinizi sağlıklı şekilde sürdürmek adına bir şeyler yapabilirsiniz. Bunlardan ilki gebelik öncesinde genel sağlık taramanızın yapılmasıdır. Uzman bir doktor ile gebeliğinize engel teşhis edebilecek bir durum olup olmadığını saptayabilirsiniz. Öte yandan gerekli olan multi vitamin ve folik asit kullanımına gebelik planlamanızdan önce doktorunuz ile birlikte karar vererek başlamanız yararınıza olacaktır.

Kahve alışkanlığınızı sınırlandırabilir, dilerseniz gebelik öncesinde ve sırasında tamamen sonlandırabilirsiniz. Bunun yanında sigara, alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmanız gerekmektedir.

Şayet kronik ve tedavisi devam eden bir hastalığınız varsa, doktorunuz ve diğer sağlık ekibi ile birlikte sorunsuz bir gebelik için gerekli önlemleri en baştan almanız gereklidir.

Tüm bunların yanında sebebi bilinmeyen bir nedenle düşükle sonlanan bir gebelik yaşamak her ne kadar hem fiziksel hem de ruhsal yıkımlara neden olsa da stres seviyenizi azaltmak ve sonrası için umutlu davranmak kendinize ve eşinize yapabileceğiniz en iyi şeydir. Kendinize yeterli zaman verin ve her daim iyi düşünün. Tekrar denemek için hazır olduğunuzda pozitif olmanız gebelik şansınızı da artıracaktır. Bir çok çiftin gebelik kaybı yaşa da bu şekilde sağlıklı bir bebeğe sahip olduğunu bilmek sizin için de rahatlatıcı olabilir.

 

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am