Doğum: Sancı Türleri ve Sancılarla Başa Çıkma – bebeKulüp
Categories: Doğum ve Doğuma Hazırlık

Doğum: Sancı Türleri ve Sancılarla Başa Çıkma

Gebelik dönemi, bir kadın için en heyecanlı, en mutlu, en endişeli ve en soru işaretleri ile geçen bir dönemdir. Bir çok duygunun bir arada yaşandığı bu karmaşık sürecin en büyük tetikleyicisi ise şüphesiz doğum zamanının büyük bir bilinmezlik içermesidir.  Daha önce bir kaç kez doğum yapmış gebeler dahi, doğum zamanı konusunda her defasında aynı endişeyi yaşarlar. Bu belirsizlik ile birlikte gelen ve akılları en çok kurcalayan bir başka konu ise doğum sancılarıdır.

            Kısaca tabir ile artık bebeğin dünyaya gelmek istediğini bildiren, ortalama 18 saat kadar süren ağrılı rahim kasılmalarına doğum sancısı denilmektedir. Bu kasılmalar ile birlikte ortaya ağrı çıkmasının nedeni aslında rahmin genişleyerek ağız kısmının açılmasıdır. Diğer bir deyişle anne adayının dölyatağındaki kasın belirli aralıklar ile büzüşüp gevşemesi doğum sancısı olarak ifade edilir. Burada dikkati çeken şey ritmik olarak meydana gelen kasılmalardır. Bu sancıların hissettirdiği daha çok şiddetli regl ağrıları, kuyruk sokumunda ani ve periyodik olarak devam eden sızlama ya da uyluk bölgesindeki şiddetli ağrı olarak tanımlanabilir.

Doğum Sancısı Türleri

            Doğumun habercisi olan kasılmaların sancı olarak ortaya çıkması her zaman doğumun yaklaştığını belirtmeyebilir. Doğum sancısının da “yalancı doğum sancısı” ve “gerçek doğum sancısı” olarak bilinen iki farklı çeşidi vardır.

Yalancı Kasılmalar

            Gebelin son aylarında rahim doğuma hazırlık için hafiften kasılma antrenmanları yapmaya başlar. Bu belirtiler her anne adayında paniğe yol açsa da, belirtileri takip ederek gerçek doğum sancılarından ayırt edilebilir. Doğumu başlatmayan ancak doğuma hazırlık yapan bu sancılar tıp literatüründe ” Braxton Hicks kontraksiyonları” olarak adlandırılır.

            Braxton Hicks kasılmalarını, normal doğum sancılarından ayıran en belirgin özellik ise düzensiz devam etmeleridir. Eğer gün içinde bir kaç kez 10 saniye ile 60 saniye arasında kasılma varsa ve bu bir kaç kez oluyorsa yalancı doğum sancısıdır denilebilir. Çünkü doğumu başlatan gerçek sancılar oldukça düzenlidir ve şiddeti giderek artar.

            Gerçek doğum sancılarında giderek artan bir ağrı varken, yalancı doğum sancıları ağrı yapmaz. Daha çok rahatsızlık ve hafif ağrı şekilde ortaya çıkan bu kasılmalar acı verici değildir. Düzenli artan ağrı yoksa, yalancı doğum sancılarında anne adayı hep aynı hissi yaşar. Yalancı doğum sancıları, rahat bir pozisyonda uzanarak ve bu esnada bol su içerek azaltılabilir. Yine anne adayının sakin olması, küçük adımlar ile yürüyüş yapması ve tuvalete çıkması da yalancı doğum kasılmalarını azaltabilmektedir.

            Yalancı doğum kasılmalarının ortaya çıkmasında, doğuma hazırlık olarak görülmesinin dışında vücudun susuz kalması da etkilidir. Bu nedenle özellikle gebeliğin son haftalarında anne adayları bol su tüketmelidir. Ayrıca son haftalarda bebek hareketlerinin iyice artması ile cinsel ilişkinin varlığı da yalancı doğum kasılmalarını artıran faktörler arasında yer almaktadır.

Gerçek Doğum Sancıları

            Anne adaylarını en çok heyecanlandıran, doğumun yaklaştığını haber veren ve yakın zamanda bebeklerine kavuşacaklarını bildiren ağrılı sancılar gerçek doğum sancılarıdır. Yalancı doğum sancılarının aksine, gerçek doğum sancıları oldukça düzenlidir. Yani 3 dakikada bir, 10 dakikada 3-4 kez gibi ritmik hareketler ile görülmeye devam eder. Hissedilen ağrı giderek artar ve kasılmalar arasındaki zaman aralığı git gide kısalır. Eğer düzenli ve ağrılı bir sürece girmişseniz, gerçek doğum sancısı çekiyorsunuzdur. Ağrıları hafifletmek adına maalesef yapılacak çok bir şey yoktur. Özellikle bel bölgesinde hissedilen ağrı için hafif masaj yaparak bir nebze rahatlama sağlanabilir.

            Gerçek doğum sancısının nedeni, bebeğin gözlerini dünyaya açacağı rahim ağzının genişliğini giderek artırmak olduğundan düzenli olarak (genelde her saat) rahimde 1’er cm olarak açılma meydana gelir ve açılma yeterli düzeye ulaşıncaya kadar gerçek doğum sancıları devam eder. Açılma yeterli olduğu anda doğum başlar. Doğumun başladığını gösteren bir diğer göstergeler ise rahim ağzında, pelte şeklinde bir tıkaç görevi gören ve bebeği enfeksiyonlara karşı koruyan kanla karışık bir akıntı olarak tasvir edilen nişan gelmesidir. Nişan gelmesinden sonra doğum 24 saat içinde başlayacağı için anne adayının doğuma hazırlanması ve hastaneye gitmesi gereklidir.

            Doğum sancısı ile birlikte suyun gelmesi de doğumun başladığını gösteren unsurlar arasındadır. Rahimdeki kasılma ve gerilmeler arttıkça bebeği saran kese yırtılır ve kese içerisindeki amniyon sıvı rahimden akar. Amniyon sıvı su gibi akışkan bir yapıya sahiptir ve rengi hafif sarımsıdır. Eğer doğum öncesinde su geldiyse hiç vakit kaybetmeden hastaneye gidilmelidir. Çünkü o andan itibaren hem bebek hem de anne enfeksiyon kapabileceğinden doğum sürecini güvence altında tutmak gereklidir. Genel olarak amniyon sıvı geldikten sonra 12 saat içerisinde doğum başlar. Ancak bu süreçte doktorunuzun diğer bulgularınızı da değerlendirmesi gereklidir.

Doğum Sancılarını İlaçsız Rahatlatma Yöntemleri

            Her ne kadar yapılanların etkisi sınırlı kalsa da bir kaç yöntem ile en azından hissedilen gerçek doğum sancısı ağrılarının hafifletilmesi sağlanabilir. İlaç kullanmadan yapılan bu yöntemler doğum eğitmenleri (Doula), ebeler ve hemşireler tarafından tavsiye edilmektedir.

            Gerçek doğum sancılarını bir nebze de olsa hafifleten ilk şey nazik dokunuşlar ile masaj yapmaktadır. Doğum sırasında kollar, bacaklar ve sırta yapılan hafif bir masaj gerginliği azaltacağından anne adayının daha az ağrı yaşamasını sağlamaktadır. Yine sırta yapılabilecek sıcak kompres dolaşımı artıracağından ağrıyı hafifletebilir.

            Bunun dışında doğum sancısı esnasında yürüyüş yapmak, yatak çevresinde tutunarak hareket etmek hem huzursuzluk hissini azaltacak, hem de kasılmaların daha düzenli ve güçlü olmasını sağlayacaktır. Çömelmek, büyük bir topun üzerinde sallanmak veya yatağın üzerine ters oturarak öne doğru eğilmek de doğum sancılarının yarattığı ağrıyı hafifletebileceğiniz bir diğer metottur.

            Tüm bu ağrıların son bulduğu ve doğum gerçekleştiği an ise bebeğinizi ilk gördüğünüz an olacak, tüm sıkıntılarınız sadece tatlı birer gebelik hatırası olarak kalacak…ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am