fbpx

Boş Gebelik

//Boş Gebelik

Boş Gebelik

Boş Gebelik

Halk arasında “su gebeliği” olarak da adlandırılan boş gebelik, hamilelik kesesini meydana getiren zar ve plasentanın oluşması ancak içerisinde bir bebek olmaması şeklinde tanımlanabilir. Boş gebeliğin varlığı ultrason incelemelerinde embriyonun ve kalp atımlarının görülmesi gereken haftalar içerisinde kesenin boş olarak görülmesi ile ortaya konmaktadır. Hem idrar hem de kanda gebelik testinin pozitif olarak çıkması nedeniyle, ilk haftalarda ultrason kontrolüne gidemeyen anne adayları uzun bir süre gerçekten hamile olduklarını düşünebilirler. Özellikle adet düzensizliği yaşayan kadınlarda, yumurtlamanın gerçekleşmesi gereken tarihten daha sonra meydana gelmiş olması nedeniyle boş gebelik konusunda değerlendirmelidir.

Normal olan gebelik sürecinde sperm, yumurtayı döller. Bölünmeye başlayan yumurta  embriyoyu oluşturur ve kese içerisinde rahme yerleşir. Yerleşmenin varlığı sayesinde vücuttaki hormon seviyelerinde de bir farklılık meydana gelecektir. İşte hem idrarda hem de kanda yapılan testlerde bu hormon seviyeleri ölçüldüğünden gebelik durumu pozitif olmaktadır. İlerleyen haftalarda embriyo büyümeye devam ettiğinden özellikle 6. hafta civarında ultrasonda bir kaç milimetrelik bir nokta görülmektedir. Ancak bazı durumlarda gelişim ve büyüme durduğundan kese görülse de embriyo varlığı saptanamaz. Böyle durumlarda boş gebelik tanısı konur.

            Boş Gebeliğin Belirtileri

Normal bir gebelikten hiç bir farkı olmayan boş gebeliğin klinik olarak hiç bir belirtisi bulunmamaktadır. Yani ne bir ağrı, ne bir kramp ne de bir kanama meydana gelir. İlk haftalarda hafif kahverengi tarzda bir akıntı gelse de, yine normal gebelik ile aynı bulgularda olduğu için belirti vermiş sayılmaz. Sadece anne adayının ultrason ile kontrolünde gebelik kese içerisinde embriyonun görülmesi ve kalp atımlarının olmadığı anlaşılınca boş gebelikten bahsedilebilir.

            Boş Gebeliğin Nedenleri

Gebeliğin ilk haftalarındaki düşüklerin en büyük nedeni kromozomsal anomaliler olmaktadır. Yani vücut, gebeliği devam ettirecek olan yumurtanın sağlıklı bir bebek oluşturmayacağı durumlarda anormal kromozomların varlığını tespit ederse düşük meydana gelir. Boş gebelik de hücrelerin bölünmesi sırasında bir problem meydana gelmesi ya da kaliteli bir sperm ile yumurtanın döllenmediği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Boş gebelik her yaş grubundaki kadınlarda görülse de yapılan araştırmalara göre anne ve babanın ileri yaşa sahip olmasının boş gebelik riskini artırdığı ortaya konmuştur. Çünkü yaş ilerledikçe kaliteli sperm ve yumurta üretimi yavaş yavaş düşmektedir.

           Boş gebelik tanısı ve tedavisi

Normal bir gebelik kanda ya da idrarda Beta HCG değerlerinin yükselmesi ile tespit edilen bir durumdur. Ancak bu gebeliğin normal ya da boş gebelik olup olmadığına ancak ultrason incelemesi ile karar verilebilir. Ultrason incelemesinde kese içerisinde embriyo yoksa ya da kalp atışları duyulmuyorsa boş gebeliğin varlığının tanısı koyulur ve tedaviye başlanır.

Boş gebeliğin varlığında zaten kromozomsal anomaliler düşünüldüğü için vücut kendi kendine düşük ile sağlıksız yumurtayı atacaktır. Ancak düşüğün gerçekleşmediği durumlarda tanıdan sonraki en kısa süre içerisinde kürtaj yapılır. Rahim ağzı genişletilerek, rahim içerisindeki hamilelik ürünü alınır ve toplanan materyaller incelenmek üzere laboratuvara gönderilir. Ayrıntılı şekilde patolojik olarak incelenen bu ürünler boş gebeliğin ne sebeple oluştuğuna dair bilgiler verdiği için, bir sonraki gebeliklerde daha sağlıklı planlamalar yapılabilmesi için son derece önemlidir.

Bunun dışında boş gebeliğin tanısı konduğu anda bazı ilaçlar kullanılarak da abort yapılmaktadır. Ancak ilaçlı yapılan müdahaleler bir kaç gün alabildiğinden bazı durumlarda kanama fazla olabilir ve istenmeyen yan etkiler görülebilir.

            Yeniden gebe kalma ihtimali

Boş gebeliğin kürtaj ile sonlandırıldığı durumlarda, işlemden sonraki 1-2 hafta içerisinde tekrara adet görülmesi meydana gelecektir. Bu da yeniden yumurtlama demek olduğu için kadının tekrar hamile kalma şansı vardır. Herhangi bir bekleme süresinin olmadığı boş gebelik vakalarında yeniden hamile kalmanın hiç bir sakıncası yoktur.

            Boş gebelikte tekrarlama durumu

            Gebelik sürecinde boş gebelik yaşayan anne adayları tekrar hamile kaldığı taktirde yine aynı problemi yaşama ya da düşük yapma konularında oldukça stresli olmaktadır. Ancak boş gebelik tekrarlayan bir durum değildir. Temelde kromozomsal anomalilerin varlığında ortaya çıktığı bilinen bu sorun için önemli olan kaliteli yumurta ve sperm birleşimi olmaktadır. Bir kez boş gebeliğin yaşanması, bir sorun olduğu anlamına gelmez. Herhangi bir sebep aramak için boş gebeliğin ya da bu soruna bağlı düşüklerin tekrarlaması gereklidir. Böylece eğer tekrarlayan boş gebelik durumu ortaya çıkarsa, doktorlar tarafından IVF yani tüp bebek çözümü önerilmektedir.

            Boş gebelik sonrası dikkat edilecekler

Kendiliğinden düşüğün olmadığı durumlarda kürtaj ile müdahale edilmek zorunda kalınan boş gebelik tedavilerinde vajinal kanamaların varlığı ilk bir hafta kadar devam edebilmektedir. Bu süre içerisinde mevcut ağrı ya da kramplar varsa, doktor tavsiyesi ile ilaç kullanılabilir. Yine bu süre içerisinde cinsel ilişkiden kaçınılmalı ve ağır işler ya da faaliyetler yapılmamalıdır. Eğer yeniden hamile kalmak isteniyorsa, doktorun önerisi dikkate alınmalıdır. Aynı zamanda boş gebelik durumu psikolojik olarak da büyük bir hayal kırıklığı olduğu için anne adayı kendisini iyi hissettiği zaman yeniden bir gebeliğe karar vermeli, hatta ihtiyacı varsa psikolojik destek almalıdır.

By | 2018-12-22T13:52:23+00:00 Ekim 17th, 2018|Hamilelik|Boş Gebelik için yorumlar kapalı