Bebeklerde Uyku Düzeni: 3-6 Ay Dönemi – bebeKulüp
Categories: Bebeğinizin İlk YılıUncategorized

Bebeklerde Uyku Düzeni: 3-6 Ay

Doğumdan itibaren ilk 3 aylık sürede hiç bir düzene bağlı kalmayan bebeğiniz için şimdiye kadar bir şeyler yapmaya çalıştıysanız, 3-6 aylık dönem içerisinde yaptıklarınızın meyvesini alma vaktiniz gelmiş demektir. Çünkü bu dönem içerisinde bebeklerin çoğu kendilerini sakinleştirme konusunda daha yetkin olabildikleri için, daha kesintisiz uyuma ve uykuya dalma konularında size daha az bağımlı olacak becerileri kazanmaya başlarlar.

            3-6 ay arası bebekler genel olarak günlerinin 12 saatinde gece; gündüz ise ortalama 4 saatini uykuda geçirmektedir. Gündüz uyku saatine bağlı olarak gece uykusu başlangıcı 19.00 olarak düşünülebilir. Eğer herhangi bir rahatsızlığı yoksa, gece boyunca tek beslenme ile sabah 6.00 ile 7.00 arasında uyanmaları mümkün. Geri kalan zamanda kesintisiz uyuma konusunda daha çok yetkin olduklarını bu aylarda görebilirsiniz. Eğer gece boyunca bir defadan fazla beslenme yapılıyorsa, doktor önerisi ile bu sayının bir defaya indirilmesi daha kesintisiz bir uyku için tavsiye edilir. Bu beslenme aralığını saat 23.00 civarı yaparsanız, bebeğiniz uykusunun en derin yerinde hafif bir beslenme olarak algılayacaktır. Bunun için dilerseniz kendisinin uyanmasını bekleyebilir, dilerseniz de hafifçe uyandırarak bir kaç gün boyunca bu düzeni kurabilirsiniz. Bunun için en sağlıklı yol bebeğinizin tepkilerine göre daha uygun olan yolu seçmek olacaktır.

İşinize Yarayacak İpuçları

            Bu dönemin en büyük problemlerinden biri de 4. ay büyüme atağından sonra bozuk gece uykuları ile gündüz uykularının daha düzensiz olmasıdır. Bu durum sizi endişelendirmemeli. Bebeğinizin ihtiyaçlarını takip ederek kurabileceğiniz uyku zamanı rutini sayesinde zaman içerisinde belirli bir düzene sahip olacaksınız.

            Her bebek karmaşadan çok düzeni ve rutini sever, kendini güvende hisseder. Uyku konusunda da her gün uygulayabileceğiniz bir rutin oluşturmak zamanla bebeğe uyku vaktinin geldiğini anlatacak ve uykuya dalmayı daha da kolay hale getirecektir. Tanıdık davranışlar ile kendini güvende hisseden bebek zaman içerisinde çok daha kısa sürede, sizi yormadan uykuya dalacaktır.

            Her ailenin ev iç dinamikleri farklı olduğu için belirteceğimiz örnek uyku rutinini kendi ailenize göre ayarlayabilirsiniz. Öncelikle bebeğinizin yoğun olarak uykuya geçtiği saati bilmelisiniz. Bu saatten en az 1 saat öncesinde rutine başlamalısınız. Örneğin, uykuya dalış saatinden önce evdeki ışık ve gürültü yoğunluğunu azaltabilirsiniz. Hiç bir bebek gürültülü ve parlak ışık olan bir ortamdan direkt olarak uykuya geçemez. Daha loş bir ortamda evdeki herkese “iyi geceler” diyerek el sallamak ve sonrasında ılık bir banyo yapmak rutine başlangıçta idealdir. Özellikle banyo sonrasında bebeğinizin cildine uyumlu bir yağ veya krem ile masaj yapmak, gün boyunca hareket halinde olan kasların gevşemesini sağlayacağından bebeğiniz daha rahatlamış şekilde uykuya dalacaktır. Unutmadan belirtmeliyiz ki, gün içindeki o heyecanlı ve keyif veren ses tonunuz tüm bu rutinler esnasında daha yumuşak ve sakin olmalıdır.

            Bu dönemde ilk 3 aylık dönem içerisinde bebeğinizin doğumdan gelen reflekslerini azaltma ve kendisini uyandırma adına rahatsız ettiği reflekslerini, uyku anında daha az seviyeye indirmek için kullandığınız kundak yöntemini kademeli olarak azaltabilirsiniz. Artık daha rahat olan, mevsime uygun pijamaları tercih etme vakti gelmiş demektir. Bebeğinizi nazikçe öperek “iyi geceler” demek, ortamdaki ışıkları azaltmak ve belki de hoşlandığı hafif bir müzik açmak kendisini rahatlatacaktır.

Uyku Düzenine Katkı Sağlayan Faydalı İpuçları

            Uyku düzeni için sadece bir rutin oluşturmak yetmiyor. Bir çok konu kesintisiz uyku ile bağlantılı olduğundan başta beslenme olmak üzere bu dönemde bir takım ipuçlarını takım ederek daha verimli bir sürece sahip olabilirsiniz. Bunların en başında tabii ki beslenme geliyor. Kesintisiz bir uyku için bebeğin karnının tam anlamı ile doyması ve hem daha uzun, hem de daha kaliteli bir uyku için olmazsa olmazdır.

            Eğer bebeğiniz her sızlandığında ve uykudan ağlayarak uyandığında direkt besler veya emzirirseniz çok sık beslemiş olursunuz. Böylece azar azar beslenmiş ve karnı tam anlamı ile doymamış bebek bir sonraki aşamada daha sık uyanmaya başlayacaktır. Bu nedenle bebeğiniz uyandığında aç veya tok olduğunu iyi analiz etmeli ve tam olarak karnının doyduktan sonra uykuya geçişi konusunda emin olmalısınız. Aksi halde çok sık uyanan bebek kaliteli uyku uyuyamayacağından gün içinde daha yorgun hissedecektir. Tabii ki burada istisna olan nokta bebeğinizin reflüsünün olmamasıdır. Çünkü reflüye sahip bebekler kural olarak daha sık ve az şekilde beslenirler. Bu konuda doktorunuzun bebeğinize özel olarak tavsiye ettiği beslenme düzenini takip etmeniz gereklidir.

Ortam Koşulları

            Bebeğinizin uyuduğu odanın çok sıcak olması terlemesine ve uyku esnasında huzursuz olmasına neden olacağından, küçük bir termometre ile bu sorunu çözebilirsiniz. Oda sıcaklığının 20 ila 24 derece arasında olması tercih edilmeli, uyurken bebeğinizin üzerini çok kalın örtmemelisiniz. Yatak içerisinde oyuncak, uyku arkadaşı gibi bebeğin dikkatini çeken, güvenliğini tehdit eden hiç bir şey bulunmamalıdır. Yine bebeğin yatağının çok sert veya çok yumuşak olması da rahatsız olmasına neden olacağından, güvenilir sertlikte bir yatak tercih etmelisiniz. Son olarak bebeğinizi boğulma riskine karşı mutlaka sırt üstü yatırmalısınız.

Hemen Müdahale Yok!

            Normal yetişkin insanlar dahi gece uykularında uyanarak, kendi başlarına yine uykuya dalarlar. Bebeğinizin de onu rahatsız eden bir şeyi yoksa arada uyanması normaldir. Sızlanma olarak başlayan uyanmalarda hemen koşarak müdahale etmek yerine bir kaç dakika beklemeyi deneyin ve kendi kendine yine uykuya dalabilmesi için ona şans verin. Buna karşın hemen müdahale etmek bebeğin uykusunu dağıtacağından, normalde daha iyi uyuyan bebeklerde dahi uyku sorunlarına neden olmaktadır.

Kaliteli Gündüz Uykusu

            Eskiler: “Uyku, uykunun mayasıdır” demişlerdir. Yani akşama kadar yorulan bebekler değil de, gündüz uykularında kaliteli uyuyan bebeklerin gece uykularında da daha sakin kaldıkları gözlenmiştir. Bazı bebekler sırf daha iyi uyusun diye gün içerisinde aşırı aktivite, ışık ve gürültüye maruz kaldıklarında, bu kez yorgunluktan uyuyamaz hale gelebilirler. Bu nedenle gündüz uykularına önem vermeli ve en az 3 kez 45 dakika ile 1 saat arasında kaliteli uyku uyumaları konusunda destek olmalısınız.

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am