Bebeklerde Uyku Düzeni: 0-3 Ay Arası  – bebeKulüp
Categories: Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Uyku Düzeni: 0-3 Ay

Bebeklerde Uyku Düzeni: 0-3 Ay

Bebeklerin uykusu da en ez beslenmesi kadar hayatî öneme sahiptir. Gerçekten de bebekler uyuyarak büyümektedirler. Ayrıca öğrenme sürecine de önemli katkıları olan uyku, bebeklerin uyanık kaldıkları zaman içerisinde dış dünyada öğrendikleri yeni bilgileri uyku esnasında kalıcı hafızaya kaydetmelerini sağlar. Uykusunu almış bir bebek, uyanık kaldığı sürede yeni bir şeyler öğrenmeye hevesli ve daha keyiflidir. Zihinsel gelişim açısından da son derece önemli olan uykuya önem verilmeli ve bebeğin kesintisiz uyuma süreci desteklenmelidir.

Yeni doğmuş bir bebek için ilk 3 aylık dönem dış dünyaya alışmaları esnasında oldukça önem arz eder. Yeni doğanlar genellikle günün 20 saatine yakın bir süreyi beslenme ve diğer temel ihtiyaçlarının karşılandığı zamanlar dışında uyuyarak geçirirler. Ancak bu döngü kesintili şekilde devam ettiği ve özellikle geceleri de sık sık uyandıkları göz önüne alınırsa, yeni ebeveynlerin bir takım ihtiyaçları olan bebeklerini sakinleştirmek adına bir çok kez uykusu bölünmektedir.

Yeni doğan bebeklerin uyku rutinleri yetişkinlerden farklıdır. Bebekler, beyin gelişimi için oldukça önemli olan REM uykusunda daha fazla zaman geçirirler. 9. haftaya yaklaşırken uyku düzenleri yavaş yavaş yoluna giren bebekler artık gece-gündüz kavramını da öğrenmeye başlarlar. Özellikle bebekleri gündüz aydınlık, gece ise tamamen karanlık ortamda uyutmak onların bu döngüyü daha kolay öğrenmelerini sağlayan bir olgudur. Ayrıca gündüz uykularında sesleri azaltma konusunda endişelenmeyin. Bırakın çamaşır makinesi çalışsın, telefon ya da kapı zili çalsın. Ancak geceleri ise uyku aralarında dahi olsa onunla konuşmayın, ışık ve gürültü seviyesini en aza  indirin.

Yeni doğan bebeğinizin uyku döngüsünü sağlıklı şekilde devam ettirmesi için belirli bir uyku rutinine uymanız en baştan itibaren süreci daha az sancı ile atlatmanızı sağlayacaktır.

Beslenme

İyi bir uyku tok olmakla başlamaktadır.  İster gece olsun, isterseniz de gündüz, bir bebeğin uykusunu bölen en önemli şey açlıktır. Uyku düzeninden önce beslenme aralıklarını belirli bir düzene sokabilirseniz, uyku düzeni konusunda zorlanmazsınız.

İlk 3 aylık dönemde bebekler çok sık beslenmek isterler. En fazla 2 saat aç kalabilen bebeğiniz için her iki saatte bir beslenme düzeni oturtmalı, uyku aralıklarını da bu zamanların dışında planlamalısınız.

Kundak Yapmak

Aylarca doğuma kadar anne karnında kalan bebeğin, doğduktan sonra en rahat ettiği durumlardan biri de kundaktır. Özellikle yenidoğanların doğuştan getirdikleri ani kıpırdanmalar ve refleks hareketleri onları rahatsız ettiği için çok sıkı olmayacak şekilde kundak yapmanız halinde bir süre sonra sakinleştiğini göreceksiniz. Ancak kundaklama esnasında bebeğin kalçasını tamamen açık bıraktığınızdan emin olmalısınız. Bunun için bebek kundak içerisinde bacaklarını rahatça hareket ettirmeli, dizlerini bükebilmeli ve dolayısıyla kalçasını oynatabilmelidir.

Optimum Uyku Ortamı

Bebeğinizin uykusu esnasında nerede yatacağını belirlediniz mi? İşin doğrusu aslında yeni doğan bebeğin sizinle aynı odada ancak kendi yatağında uyumasıdır. En az 6 aylık olana dek bu şekilde daha huzurlu ve güvenli bir uyku sağlanabilir. Çünkü bebek acıktığında, bir şeylerden rahatsız olduğunda ve ağladığında hızla müdehale edebilirsin. Ayrıca ilk 6 ay görülen ani bebek ölüm sendromu da böylelikle en aza indirgenmiş olacaktır. Ancak aynı ortamda uyuma esnasında bebeğin nefes almasını tehdit edecek oyuncak, örtü, kıyafet gibi şeylerin olmamasına dikkat etmelisiniz.

Bunların dışında bebeğinizin uyumaması gereken yerler de vardır. Sağlıklı bir uyku düzeni için bebek, koltukların üzerinde, araç koltuğunda, şişme yatak üzerinde, puf yastık veya minder üzerinde uyutulmamalıdır.

Eğer bebeğin ile birlikte uyumak istiyorsan, sorunsuz bir uyku için bir takım güvenlik önlemlerini de alman gerekli. İlk etapta sigara kullanıyorsan aynı yatağı paylaşmaman gerektiğini bilmelisin. Bunun dışında bebeğin uyuduğu yerde herhangi bir evcil hayvan, peluş oyuncak, fazla örtü vb olmamalıdır. Bebek her daim sırt üstü yatmalıdır. Oda sıcaklığı ne çok fazla ne de çok az olmalıdır. Oda yeterince havalanmış ve en uygun sıcaklık olarak ise 19-22 derece arasında olmalıdır. Son olarak odada tütsü, kolonya, oda spreyi, mum gibi maddeler yer almamalıdır.

Uykuya Geçiş

Bebeğinizi uyutmak için karnının doymuş ve altının temiz olduğundan emin olduktan sonra çok sıkı olmayan gevşek bir kundak ile kollar aşağıda olacak şekilde sarmalısınız. Halen anne karnını arayan bebek böylece kendini daha güvende hissedecektir. Hatta yaygın olarak bilinen şudur ki; bebek ilk 3 aylık süreçte halen anne karnını aramaktadır. Yani dar, karanlık ve gürültülü bir ortam ister. Bu açıdan kundaklama oldukça işinize yarar.

Anne karnında iken sürekli sesler (kan akışı, kalp sesi, mide gürültüsü vb) duyan bebeğin doğduktan sonra da beyaz gürültü denilen seslere ihtiyacı olduğu tespit edilmiştir. Adını beyaz renkten alan bu gürültü çeşidi, tıpkı beyaz rengin tüm renkleri içermesi gibi tüm frekanstaki sesleri bünyesinde barındırmasıdır. Tüm sesler bir arada olduğu için beyin hepsini ayırt edemediğinden uyku hali başlatmaktadır.

Diğer bir uykuya geçiş yöntemi ise hafifçe sallama olabilir. Ancak bu durum bilinenin aksine ayakta, beşikte ya da salıncak gibi yerde hızlı ve sürekli değil, ritmik hareketler ile çok hafif bir sallama şeklinde olmalıdır. Buradaki temel amaç bebeğin yine anne rahmindeki ufak titreşimleri hissederek rahatlaması olmalıdır.

Ve tabii ki uykuya geçiş aşamasındaki en büyük yardımcınız emme olacaktır. Tüm bebekler anne memesinde huzur bulur ve uyur. Sütün en uygun sıcaklıkta olması, annenin aşina olunan kokusu ve sıcaklığı ile bebeğin emme esnasında efor sarf etmesi sonucu tatlı bir uykuya dalması kaçınılmazdır.

Özetle yeni doğan için ilk 3 aylık dönem anne karnındaki hayatının bir devamı niteliğinde olduğundan uyku konusunda da aynı devamlılığı isteyeceğinden bir düzen kurması beklenemez. Sağlıklı bir uyku için daha çok anne karnını simüle eden rahatlatma yöntemleri denenmeli ve bebeğin gelişimi için sabırla bu dönemin ilerlemesi beklenmelidir.

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am