Bebeklerde Kolik : Bebeğiniz neden ağlıyor? – bebeKulüp
Categories: Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve durmaksızın ağlama nöbetlerine kolik adı verilir. Kolik durumu yeni doğan bebeklerin %40’ında görülebilir. Kolik kavramı, tıp literatürüne 1954 yılında girmiştir ve bu kavramı bulan doktor ekibi tarafından “gelişimi normal olan 0-3 ay arasındaki bebeklerde en az 3 gün boyunca devam eden, günde 3 saat ve en azından 3 hafta boyunca deva eden şiddetli ağlama nöbetleri” olarak tanımlanmıştır.

Normal Ağlama İle Kolik Ağlama Arasındaki Farklar

Yeni doğan bir bebeğin elbette çevresi ile iletişim kurması ve isteklerini bildirmesindeki en doğal şekil ağlamasıdır. Ancak kolik bebeklerde bu ağlama şekli normalden farklıdır ve eşlik eden bazı durumların varlığı koliğin varlığını göstermektedir. Şayet şiddetli ağlamalara çatık kaşlar, bacakları karna doğru çekme, sımsıkı yumruk yapılmış eller, sıkı kapalı ya da tamamen açık gözler, kızarmış bir yüz eşlik ediyorsa koliğin varlığı düşünülmelidir.

Koliğin Nedenleri Nelerdir?

Bir bebeğin kolik olması, genel sağlık durumunun her zaman bozuk olması anlamına gelmez. Gayet sağlıklı bir bebeğin de ağlama krizleri yaşaması son derece normaldir. O nedenle doğumu takip eden ilk haftalarda bebek bakımı konusunda deneyimsiz anne ve babalar, bu şiddetli ağlama krizlerinde kendilerini suçlarlar ve ne yapacaklarını bilemezler. Koliğin kesin bir nedeni olmamakla birlikte yapılan araştırmalar bir takım faktörlerin koliği ortaya çıkardığını öne sürmektedirler. Koliğin en önemli nedenlerinden ilki gaz sancısıdır. Aslında bu bir kısır döngüdür. Bebek ağladıkça daha çok hava yutacağından daha fazla gaz sancısı çekecektir. Öte yandan annenin kuru fasulye, nohut gibi gaz yapan yiyecekleri tüketmesi ve gazlı içecekler içmesi de bebekte gaz sancısının görülmesini tetikleyebileceği öne sürülmektedir. Fakat burada belirtmek gerekir ki annenin bu tarz yiyecekler tüketmesinin bebekte gaz sancılarına yol açtığına dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

Bazı araştırmalara göre annenin genel ruh halinin de bebekte strese yol açtığı tespit edilmiştir. Bu durumda annenin gergin olması, emzirme döneminde yaşanan sıkıntılar, bebek bakımında yaşadığı problemler nedeniyle stres yapması gibi durumları bebek kolayca hissetmekte ve emme problemleri yaşamaktadır. Hızlı emerek bir an önce anneden ayrılmak isteyen bebek, emme anında hava yutarak gaz sancısı yaşayabilir.

Bunların yanında bebeğin karakter yapısı da önemlidir. Doğuştan hassas ve asabi olan bebeklerde koliğin daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Bu tür bir bebeğe sahipseniz ilk olarak sizin sakin kalmanız ve yaşadığınız gerginlik ile stresi bebeğinize yansıtmamanız gerekmektedir. Zira sinir sistemi halen olgunlaşmamış olan bebeğinizin çevresinden aldığı uyaranlara karşı son derece hassas ve tepkisel olması çok normaldir.

Özellikle anne karnında sigara ve alkole maruz kalmış bebeklerde kolik görülme riski daha fazla olmaktadır. Gebeliği sırasında sigara kullanmış, doğumdan sonra da devam etmiş bir annenin bebeği, diğer bebeklere göre 2 kat fazla risk altındadır. Annenin sigara kullanmayıp, evde pasif içici konumunda sigara dumanına maruz kalması dahi bu riski artırmaktadır.

Bazı araştırmalara göre fiziksel bir takım rahatsızların da koliğe yol açabildiği tanımlanmıştır. Böylece enfeksiyon, fıtık, besin alerjileri, anne sütünden geçen ilaçlar, aşı, nörolojik sorunlar, anne karnında stres yaşamış olmak gibi. Nadiren de olsa formül mama ile beslenen bebeklerde, mamanın içerisinde bulunan süt proteinlerinin de sindirim sistemine etki etmesinden dolayı gaz sancısı yapabileceği bilinmektedir.

Kolik Belirtileri Nelerdir?

Doğuştan ağlamaya programlı olarak doğan bebekler ile kolik ağlamaları arasında ciddi bir fark vardır. Aşağıdaki maddelerden bir kaç bebeğinizde yer alıyorsa, koliğin varlığından şüphelenebilirsiniz:

 • Her gün aynı saatlerde ağlama krizine girerler. Genellikle koliğin en yoğun olarak görüldüğü saatler öğleden sonra ve akşam saatleridir. Ender olarak gece vakti de kolik nöbetine giren bebekler mevcuttur.
 • Normal zamanlarda da bebek huzursuz, yumruklarını sıkan, çatık kaşlı ve her an ağlamaya hazırmış gibi görünebilir.
 • Adeta etinden et koparıyormuşçasına şiddetli ve sürekli bir şekilde ağlar. Bu esnada yüzü kızarmış ve gözleri sımsıkı kapalıdır.
 • Bebeğin karnından gaz hareketlerine benzer sesler gelebilir. Bu esnada bebek dizlerini karnına doğru çeker ve karın kaslarını uyarmaya çalışır.
 • Bebekte gaz sancısı varsa aç olduğu halde emmeyi veya beslenmeyi reddeder. Karnının tok olduğu ve uykusu olduğu zamanlarda da uykuya dalmakta zorlanır, derin uyumaz ve sık sık uyanır.

Kolik Nasıl Geçer?

Kolik, ebeveynler için oldukça zor bir durum olsa da bazı önlemler ile koliği hafifletmek ve bebeği rahatlatmak mümkündür.

Huzur veren anne

Bebeğinizi emzirirken veya beslerken, uyuturken ve o ağladığında sakin olmak oldukça önemli. Huzur veren, bebeği ile telaşlanmayan ve ona kızmayan anneler bu süreci daha kolay atlatıyor. Bebeğiniz konuşamasa da sizin hislerinizin oldukça farkında!

Doğru emzirme / besleme

Emzirme esnasında bebeğin hava yutmasına karşı, memenin kahverengi olan kısmını ağız içerisine aldığından emin olmalısınız. Bu noktada doğru emzirme pozisyonları oldukça önemlidir. Eğer bebeğiniz formül mama kullanıyorsanız, mama içerisinde gaz yapıcı maddeler olmadığından emin olun ve hava akış aparatı olan, gaz yapmayan biberonlar tercih edebilirsiniz.

Ağlamaların gaz sancısından kaynaklandığını düşünüyorsanız karın bölgesine yapılacak olan masaj, bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır. İşaret ve orta parmaklarınız ile tercihen bir bebek yağı yardımı ile hafifçe bastırarak masaj yapabilirsiniz. Böylece bebeğinizin bağırsakları harekete geçecek ve gaz çıkarması kolaylaşacak.

Kolik bebekler için mevcut olan özel müziklerden de yardım alabilirsiniz. Bu müzikler arasında en verimlisi şüphesiz beyaz gürültü denilen saç kurutma makinesi, elektrikli süpürge ya da vantilatör sesidir. Dilerseniz beyaz gürültüleri içeren uygulamaları akıllı telefonunuza indirerek de kullanabilirsiniz.

Harekete Geç

Kolik bebekler hareket etmeyi severler. Bebeğinizin ağlamalarının şiddetli olduğu zamanlarda evin içerisinde kucağında hafifçe sallayarak dolaştırabilirsiniz. Yorulduğunuz zamanlarda bir kangurudan yardım alabilirsiniz. Bebeğinizi bir sling veya benzeri bir taşıyıcıyla kendinize yakın bir şekilde taşımanın bebeği rahatlattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yine kısa bir araba yolculuğu ile bebeğin dikkatini dağıtarak sakinleştirebilirsiniz.

Eğer kolik bebeğiniz varsa çevrenizdeki insanlardan ya da aile üyelerinizden yardım istemekten çekinmeyin. Bir bebeğin bakımı ve büyütülmesi büyük bir iş. Üzerine bir de kolik bir bebeğe sahipseniz, hayat sizin için daha da zorlaşmadan yardım almalısınız. Siz ne kadar mutlu, sakin ve huzurlu olursanız, bebeğiniz de bu süreci o kadar kolay atlatacaktır.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
 • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
 • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
 • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am
 • Doğum ve Doğuma Hazırlık

Doğum Sonrası Depresyon (Postpartum Depresyon)

"Doğumdan sonra günün çoğunu çaresizlikle ağlayarak geçiriyorum. Yapmam gerekenlerin listesi oldukça uzun olmasına rağmen bir türlü kafamı toplayarak işleri organize…

Ağustos 6, 2019 7:36 am