fbpx

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

//Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş

Bebeğinizin doğumundan itibaren zaten mucize gibi zamanlar yaşadınız. Hemen her şeyi birlikte öğrendiniz ve deneyim sahibi oldunuz derken 6. ay doldu bile. O zaman bebek beslenmesinde diğer heyecanlı bir döneme hoşgeldiniz: bebeklerde ek gıdaya geçiş! Bildiğiniz gibi Dünya Sağlık Örgütü ilk 6 ay sadece anne sütünün yeterli olduğunu belirtmektedir. Bunun dışında su bile vermenize gerek yok. Zaten anne sütünün %80’i sudan oluştuğu için bebek susadığı zaman da emmek isteyecektir. O nedenle hem sütünüzün artması, hem de bebeğiniz ile oluşan harika bağınızın kopmaması için ilk 6 ay bebek ne zaman isterse emzirmelisiniz.

Erken Ek Gıda Gelişim Problemlerine Neden Olur!

Anne sütünden ek gıdalara geçişte acele eden ebeveynler, bebeğin gelişimine zarar vermektedirler. Özellikle sindirim sistemi tam olarak gelişmemiş bebekte sıkça ishal ve besin alerjileri riski artmaktadır. Diğer yandan bebeğe verilen uygunsuz besinler nedeniyle gelişim geriliği görülmektedir. Ek gıdaya erken başlamanın en önemli sorunlarından biri de anne sütünün zamanla azalması olacaktır. Ek gıdada aldığı besinler ile midesi dolan bebek eskisi gibi anneyi emmeyeceğinden yeterli miktarda anne sütü alamayacak, bu durumda da kilo almada yavaşlık, bağışıklığın zayıflaması ve büyümede gerileme gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Bebeklerinizi anne sütü mucizesinden mahrum etmemek için ilk 6 ay emzirmelisiniz.

Bu noktada diğer bilinmesi gereken şey ise ek gıdanın adı üzerinde “ek” olmasıdır. Yani 1 yaşına kadar bebeğin doymasını sağlayan anne sütü, yokluğunda ise formül mamadır. Birden başlanan ek gıdalar ile bebeğinizin doyması gerekmez. Bebekler ek gıda ile besinlere yavaş yavaş alışmaktadırlar.

Bebeğin Ek Gıdaya Hazır Olduğunu Gösteren İşaretler

Bebeğiniz 6. ayını doldurduktan sonra artık sindirim sistemi ek gıdalara hazır hale geldiği için bir takım gözlemler yaparak, ek gıda serüvenine başlayıp başlayamayacağınızı görebilirsiniz. İlk etapta bebek desteksiz şekilde oturmaya ve başını dik tutmaya başlamalıdır. Eline aldığı yiyecekleri ağzına götürmeye istekliyse, baş parmağı ve işaret parmağı ile besinleri kavrayabiliyorsa, el ve göz koordinasyonu gelişmişse, ağzını açma, çiğneme ve yutma refleksleri gelişmişse ek gıdaya geçiş için yeterince hazır demektir. Bunların dışında artık dili dışarı doğru itme refleksi kaybolmuşsa ağzına aldığı besinleri yutabileceğini de anlayabilirsiniz.

Bebeklere İlk Verilebilecek Yiyecekler

Doktorunuza danışarak bebeğinizin ek gıdaya hazır olduğunu belirleyebilir ve yine doktorun vereceği tavsiyeler ile başlayabilirsiniz. Genellikle bebeklere yoğurt, sebze ve meyve püreleri, muhallebi tarzı yiyecekler verilmektedir. Tam olarak hangi besinler ile başlayacağınızı doktorunuz ile görüşerek karar verebilirsiniz. İlk 2- ay bebeğiniz için tadım günleri olduğu için yeni besinleri 3 gün kuralı ile azar azar tattırmanız yeterlidir. Bu aylarda -adından da anlaşılacağı üzere- bebeğiniz doyumluk değil, sadece tadımlık beslenecek ana besini yine anne sütü / formül mama olacaktır.

Ek gıda sürecinde besinlerin bebeğin ayına uygun olarak verilmesi önemlidir. Örneğin, bal, yumurta beyazı, domates, çilek, narenciye, süt gibi gıdalar 1 yaşına kadar verilmez. Bunun dışında mantar, bakla, patlıcan, dut, kara lahana, antep fıstığı gibi besinler ise 2 yaşına kadar verilmemelidir. Bu hususta dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Ek Gıdada 3 Gün Kuralı

            Herhangi bir besini bebeğinize vermeden önce besin alerjisi olup olmadığını anlamanın en iyi kuralı 3 gün boyunca aynı besini denemektir. Bunun için başka yeni bir besin vermeden 3 gün boyunca o besini vermelisiniz. Alerjik reaksiyonlar 72 saat içerisinde ortaya çıkabildiğinden bu kural oldukça önemlidir.

Ek gıdaya geçiş için bu kuralı uygulayarak aynı zamanda bebeğinizin o besini sevip sevmediğini de anlayabilirsiniz. Sonuca göre sevdiği ve sevmediği besinleri gruplayarak, hangi besinleri birlikte, hangilerini ise ayrı ayrı vermeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Eğer bebeğinizde herhangi bir besine karşı alerjik durum geliştiyse bu kuralı 12 aylık olana dek uygulamanızda yarar var. Ayrıca o besine karşı oluşan alerji durumunu da doktorunuz ile paylaşmanızı öneririz.

Bebeğiniz Doyuyor Mu?

Bebeklerin yiyebildikleri ek gıda miktarı her gün değişebilir. Mutlu, huzursuz, atak döneminde olması, diş çıkartması ya da başka bir nedenden dolayı bebeğiniz o gün ek gıda miktarı konusunda seçici olabilir. Bir önceki gün 3 kaşık yemişse, o gün hiç yemeyebilir. Böyle durumlarda ısrarcı olmak yerine bebeğinizin verdiği sinyalleri takip etmeniz çok daha iyi olacaktır. Aksi halde ek gıda süreciniz bir savaşa dönüşür ve sağlıksız bir yeme-içme süreci inşa edersiniz.

Bebekler genel olarak doyduklarında ya da yemek istemediklerinde yiyeceği uzattığınızda kafasını çevirir, ağzını açmaz, kaşıkla/yemeğiyle oynamaya başlar, mama sandalyesinde geriye doğru kendin iter. Aynı tepkileri ağzı dolu iken acele ile diğer kaşığı/çatalı uzattığınızda da yapabilir. O nedenle acele etmeden bebeğinizi iyi gözlemleyerek bu süreci keyifle geçirebilirsiniz.

BLW Nedir?

Tüm dünyada annelerin ek gıda sürecinde uyguladıkları bir diğer yöntem ise BLW (Baby Led Weaning) yani bebeğin kendi liderliğindeki beslenme sürecidir. Bu yöntem ile bebek besinleri tanıyarak, kendi istediği kadar yiyerek en önemlisi kendi kendini besleyerek ek gıda sürecini yönetir. Bir çok yararı olan bu yöntem ile bebeğin çiğneme becerisi artarken, el göz koordinasyonu gelişir ve yiyeceklerin tat, doku, koku gibi özelliklerini de keşfetmiş olur.

BLW Nasıl Uygulanır?

Kafasını dik tutabilen, rahat pozisyonda önüne konan yiyecekleri alabilen bebeğin önüne o gün tadacağı besin parmak boyutunda kesilerek verilir. Havuç, patates gibi sert besinler buharda, fırında vb yumuşatılır. Besinler ne sert, ne de dağılacak kadar yumuşak olmamalıdır. BLW için en önemli noktalardan biri de ek gıdaya sebze ile başlamak ve sadece bebeğin ayına uygun besinlerin verilmesidir.

Hazırlanan besin bebeğin önüne koyulur. Bebek, besinleri eline alır inceler, tadına bakar, dokusunu ve kokusunu tanır. Bir miktar ağzına götürür ve çiğnemeye çalışır. Yani sürecin tamamı bebeğin kontrolü altındadır. Anne veya bakan kişi asla çatal/kaşık ile besin vermez.

Bu yöntemi uygularken bebeğinizi asla yalnız bırakmamalı ve gözlem altında tutmalısınız. Bebeklerin öğürme refleksleri, yetişkinlerin aksine dilin gerisi değil de orta kısmında olduğu için yutamayacağı büyük parçaları zaten öğürerek çıkaracaktır. Ancak olası bir boğulma durumunda bebeğe bakan kişinin boğulmalarda ilk yardım konusunu bilmesi gereklidir. Sadece BLW değil, klasik tarzda da boğulma riski olacağından (özellikle yatırarak yemek yedirme esnasında) bebeğe bakan kişinin mutlaka ilkyardım bilmesi elzemdir.

BLW yöntemi ile devam eden bebekler sorumluluk sahibi, neyi ne kadar ve nasıl yiyebileceğine karar veren, keyifle yemek yiyen bireyler olmaktadır. İlerleyen aylarda tüm aile masada yemek yerken, bebeğiniz de kendi yemeğini kendisi yiyebilecek duruma gelecektir.

By | 2019-01-04T10:41:50+00:00 Eylül 11th, 2018|Bebeğinizin İlk Yılı|Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş için yorumlar kapalı