fbpx

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

//Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak etken rol oynayan bebeğin nasıl doğduğudur. Yani tüm sırlar aslında sizin ne şekilde doğum yaptığınızda da gizli olabilir. Eğer normal yolla doğum yaptıysanız, bebek doğum kanalından geçerken annenin vajinasındaki milyonlarca bakterinin etkisi altında kalır ve bunu sindirim sistemine dahil eder. Bu durum normal doğumun yararlarından biridir ve bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Fakat bunun tersi olarak sezaryen ile dünyaya gelen bebeklerde bu durum gerçekleşmeyeceği için ilerleyen yaşlarda besin alerjisi gibi problemlerin görülme sıklığı da artmaktadır. Yani doğum esnasında ilk olarak bu bakteriler ile tanışmak sindirim sistemi açısından büyük önem taşır ki başta nekrotizan enterekolit adı ile bilinen ciddi bağırsak problemlerini de önler. Kısaca, sindirim sistemi ve bağışıklık aslında normal doğumu severler!

Anne sütü ile beslenen bebeklerin sindirim sistemi ve dolayısıyla bağırsakları çok iyi çalışır. Günde en az bir lira büyüklüğünde 5-6 kez kaka yapabilen bir yeni doğan bebek sağlıklı olarak kabul edilir. Buna karşın mama ile beslenen bebeklerde bu sayı düşerek günde 2-3 kez olabilmektedir. Bu noktada önemli olan bebeklerin kakasını iyi analiz etmektir. Çünkü kakada yer alan işaretler bebeğinizin sindirim sistemi ve sağlığı konusunda aslında pek çok bilgi vermektedir. Yani bebeğin kakasının kokusu, kıvamı ve rengi konusundaki değişimler varsa bir alerjinin ya da enfeksiyonun varlığını gösterebilmektedir.

Bebeğinizin İlk Kakası: Mekonyum

Yeni doğan bir bebeğin ilk kakası yeşile benzeyen siyah bir renktedir. “Mekonyum” olarak bilinen bu kaka aslında bebeğin anne karnında iken bağırsaklarında yer alan katran gibi bir madde nedeniyle siyah rengi almaktadır. Doğumdan sonra bebeğin ilk bir gün içerisinde mekonyumu atması beklenir. Mekonyum dışkılandıktan sonra, bağırsaklar yeni düzene alışmak için geçici olarak dışkılamaya yapmaya başlar. Bu esnada kaka rengi koyu yeşile benzeyen koyu rengi renginde de olabilir. Genellikle sulu ve parçalı şekilde görülen bu kaka anne sütü ile beslenen bebeklerde daha sıklıkla görülür.

İlk kakada mukus (sümüksü yapı) olması normal kabul edilir. Hatta bazen bir miktar da kan olabilir. Bebeğin doğum esnasında yuttuğu kan olabileceği gibi başka bir sebep yüzünden de kaynaklanabileceği ihtimaline karşın yine de doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Kaka Renkleri Neden Farklıdır?

Bebeğin beslenme tipine göre kaka renkleri de farklı olabilir. Özellikle anne sütü alan bebeklerde dışkı koyu sarı, altın sarısı veya hardal rengine benzer. İçerisinde minik partiküller olabileceği gibi bazen sulu kıvamlı da olabilir. Buna karşın anne sütü yokluğunda formül mama ile beslenen bebeklerlerde ise kaka rengi açık sarı yerine daha kahverengi ya da koyu sarıya, bazen de kahverengiye çalan yeşil renge de dönebilir. Öte yandan eğer bebeğinize demir destekli bir formül mama veriyorsanız ya da doktorunuzun önerisi ile demir ilacı kullanıyorsanız dışkının rengi siyah, koyu kahverengi ya da yeşil renkte de olabilir.

Yeşil Dışkı = Normal Dışkı!

Yeni doğan bebeklerde dışkı renginin yeşil olması normaldir. Özellikle anne sütü alan bebeklerde, annenin sütündeki ilk süt ve son süt arasındaki farklar bebeğin kaka renginin yeşil olmasını sağlar. İlk sütün daha az yağ oranına, buna karşın son sütün ise daha fazla yağ oranına sahip olması başlıca sebeptir. Bebeğin sindirim sistemi ilk anda bu duruma alışmaya çalıştığı için kaka rengi yeşil olabilir. Ciddi bir olmayan bu durum bir kaç gün içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak 4-5 günden daha uzun sürerse doktorunuz ile görüşmeniz tavsiye edilir.
Yeşil dışkı konusunda bebeğinizin sağlığını takip etmelisiniz. Huzurlu ve sağlıklı görünüyorsa yeşil kaka normal kabul edilir. Ancak beslenme sonrasında sürekli ağlayan bir bebeğin yeşil kakası olması durumunda bu durum bazen besin alerjisi bulgusu olabildiğinden doktorunuz ile görüşmelisiniz. Yine bebeğin bağırsaklarında herhangi bir enfeksiyonun varlığı esnasında da yeşil kaka görülmektedir.

Bu durumlar haricinde annenin yediği veya kullandığı ilaçlar da bebeğin dışkı renginin yeşil olmasına neden olabilir. Yani anne, doğumdan sonra demir ilacı kullanmaya devam ediyorsa, farklı bazı ilaçlar -özellikle antibiyotik- alıyorsa ya da koyu yeşil sebze ağırlıklı besleniyorsa, bebeğin dışkı rengi yeşil olabilir.

Kakada Mukus Varsa…

Bir çok doktor tarafından kaka mukus olması normal kabul edilir. Özellikle diş çıkarma döneminde artan salya durumuna bağlı olarak bebek dışkısında mukus görülmektedir. Çok nadir olsa da bazı enfeksiyon hastalıklarında da sümüksü yapıda dışkı olabileceğinden bu durum takip edilmelidir. Eğer böyle bir dışkılama 2-3 günden fazla sürüyorsa doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Dışkı Renginin Siyah Olması

Bir çok anne baba tarafından siyah renkteki bir dışkı korkulu gözler ile karşılanır. Ancak bu durum çoğunlukla normaldir. Eğer doktorunuz bebeğinize demir takviyesi verdiyse, bu durum siyah dışkılamaya sebep olmaktadır. Burada yapmanız önerilen şey bol bol emzirmek, eğer bebek ek gıdaya geçtiyse bol sıvılı besinler vermektedir. Eğer demir takviyesi yoksa bu durum beslenmenin değiştirilmesi ile kısa süre içerisinde yok olur. Buna karşın hem siyah kaka varsa, hem de çok ağır kokuyorsa doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

Dışkıda Kan Olması

Doğumdan hemen sonra kanlı dışkı olmasının normal olduğunu belirtmiştik. Ancak yine de emin olmak adına bu durumu doktorunuz ile görüşebilirsiniz. Bunun yanında bebeğin kakasında kan varsa ancak mukus yoksa, bu durum çoğunlukla bebeğinizde gıda alerjisinin varlığını göstermektedir. Kan ile birlikte mukus da görülüyorsa, bebeğinizde bakteriyel, viral veya mikrop kaynaklı bir rahatsızlık olması muhtemeldir.

Bebek ishal olmuşsa ve kakasında kan varsa derhal doktorunuz ile irtibat kurmalısınız. Öte yandan kaka, ağır bir koku içeriyorsa ve mukus varsa, bu duruma bir de kilo kaybı ile ateş eşlik ediyorsa ishal riskine karşı hekiminiz ile görüşmelisiniz.

Kaka İçerisinde Beyaz Parçaların Olması

Bebeğinizin dışkısında beyaz parçaların görülmesi genellikle kolik durumun göstergesi sayılmaktadır. Ancak böyle bir durum varsa dahi buna doktorunuz karar verebilir. Ancak yine de bebeğinizin kakasında beyaz parçalar gördüyseniz veya kaka beyaz renkli ise, karaciğer ve safra kesesi problemleri sebebiyle zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

2019-10-15T09:30:21+00:00