Aşılama ile Hamile Kalmak : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Aşılama ile Hamile Kalmak

Korunmaksızın 1 yıl içerisinde normal yollar ile gebeliğe sahip olamayan çiftler için aşılama ve tüp bebek yöntemleri çare olmaya devam etmektedir. İlk etapta olası infertilite (kısırlık) teşhisi konulan ve bir takım tetkikleri yapılan çiftlerde kadının detaylı jinekolojik incelemeleri, ultrason tetkikleri, kadının tüplerinin incelenmesi ile erkek için sperm analizi yapılmaktadır.

Aşılama (İnseminasyon) Nedir?

Kadına haplar ya da bir takım iğneler verilerek, yumurta gelişiminin sağlanması sonucu foliküllerin içerdiği yumurtalar belirli bir büyüklüğe gelir. Daha sonra, kadına yumurta çatlatma iğnesi verilerek, en uygun zamanda erkekten alınan en kaliteli spermler laboratuar ortamında yıkanması sonrasında kadının rahmine gönderilir. Bu işlem sonucunda kadın rahminde döllenmenin gerçekleşmesi için en uygun zaman yaratıldığından, tam yumurtlama esnasında kaliteli spermlerin transfer edilmesi ile gebelik şansı oldukça artmaktadır.

Laboratuar ortamında en kaliteli spermler seçilir ve ince bir kateter yardımı ile ağrısız ve acısı şekilde rahim içerisine gönderilir. Olgunlaşan ve yumurtalıklardan atılmaya hazırlanan yumurta, gönderilen spermler ile buluştuğunda, sperm yumurtayı döllerde embriyo oluşacak ve ilerleyerek rahme tutunacaktır. Böylece gebelik başlayacaktır.

Aşılamanın sorunsuz uygulanması için kadın için yapılan incelemelerde en azından bir tüpün açık ve sorunsuz olması gereklidir. Erkek için ise hareketli, sağlıklı ve fonksiyonel sperm sayısının 5 milyon ve üzerinde olması beklenir.

Kimlere Aşılama Yapılabilir?

Yumurtlama problemi yaşayan kadınlar ile sperm sayısı düşük olan erkeklerde aşılama tedavisi uygulanmaktadır. Bunun yanında sperm sayısı yeterli olduğu halde sperm hareketleri yetersiz olan erkekler ile sebebi açıklanamayan infertilite tanılarında da aşılamaya başvurulmaktadır.

Bunların dışında erkekte peniste sertleşme sorunları, şekil bozuklukları ile boşalma esnasında spermlerin penis ağzına değil de idrar kesesine aktığı durumlarda aşılama önerilmektedir. Bunun yanı sıra kadında spermleri zarara uğratan antikorlar ile bir takım rahim ağzı sorunları varsa yine aşılama tedavisi en doğru tercih olacaktır.

Aşılama Takibi ve En Uygun  Zaman

Kadın ve erkek için gerekli testler yapıldıktan sonra, kadının adetinin 2.ve 3. günlerinde hap ya da iğne yardımıyla yumurtalıklar uyarılmaktadır. Hap veya iğne her gün aynı saatte alınır. Ortalama bir hafta sonunda ultrason yardımıyla görüntülenen yumurtalıkların verilen ilaçlara olan tepkisi izlenir. Yumurta içeren kesecikler ortalama 17 ila 20 mm boyutlarına ulaştığında, çatlatma iğnesi adı verilen bir iğne yardımıyla folikül içerisindeki yumurta olgun bir hale getirilir. Burada uzman doktorun takip etmesi gereken durum, folikül sayısıdır. Eğer folikül sayısı üç ve daha fazla görünüyorsa, aşılama iptal edilmelidir. Aksi halde üçüz ve üzerinde gebelikler oluşabileceğinden, kadının yaşamı riske atılabilmektedir.

Eğer her şey yolunda gitmişse, 2-3 gün içerisinde bir kaç kez laboratuarda yıkanan ve en kaliteli olanlarının seçildiği spermler, ince bir kateter ile rahim içerisine bırakılmaktadır. Bu işlem esnasında kadın hiç bir şekilde ağrı, acı veya sızı hissetmez. Çok kısa süren bu işlemden sonra 15-20 dakika istirahat edilmesi önerilir. Tüp bebekten farklı olarak cinsel ilişkide bir kısıtlama yapılmamaktadır.

Bu noktada önemli olan husus alınan sperm örneklerinin laboratuarda hazırlanma şartlarıdır. Genel olarak yüzdürme, yoğun hale getirme ve yıkanmadan oluşan işlemler ortalama iki saat sürmektedir. İşinin ehli olan bir ekip ile yapıldığında basit bir işlem olan spermlerin hazırlanması konusunda özenli ve dikkatli çalışan bir ekibin varlığı, aşılamanın başarısını da artıracaktır.

Aşılama Yapılmayan Durumlar

Bazı durumlarda aşılama ile sonuç alınamayacağı belirlenmişse direkt tüp bebek tedavisine geçilmektedir. Özellikle erkekteki sperm sayısının düşüklüğü (1 milyondan az), morfolojik olarak bozukluklar, hareket özelliklerinde düşükler; kadın için tüplerde yapışıklık veya tıkanıklık, ileri yaş faktörü (38 yaş ve üzeri) ile yumurtalık rezervlerinin düşük olduğu durumlarda aşılama şansı çok düşük olduğundan, direkt olarak tip bebek tedavisine geçilmesi önerilmektedir.

Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılama işleminden sonra doktorunuzun önerisi ile en az 20-25 dakika istirahat etmeniz önerilmektedir. Daha sonrasında normal yaşamınıza dönseniz dahi ağır spor ve egzersizler ile ağır yük kaldırmamanız istenir. Cinsel ilişki aşılamayı olumsuz veya olumlu şekilde etkilemediğinden herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bazı durumlarda aşılama sonrasında az miktarda kanama olabilir ya da sızı şeklinde bir ağrı hissedilebilmektedir.

Aşılama Sonrası Bir Takım Gebelik Belirtileri

Aşılama tedavisi sonucu bir çok kadının belirttiği bulgulara göre gebelik yaşayanlarda memelerde aşırı büyüme ağrı, mide bulantıları, hafif bel ağrıları, kasıklarda ağrı ve sancı şeklindeki hisler ile meme uçlarında aşırı hassasiyet oluştuğu bildirilmiştir. Elbette bu bulgular kişiye özel olmakla birlikte en çok bahsedilen gebelik belirtileri olarak istatistiklere geçmiştir.

Aşılamanın Başarısı ve Başarısızlığı

Tüp bebek tedavisine göre nispeten daha basit kalan aşılama yönteminin başarısı ortalama %25’tir. Bu oranı artıran temel faktör sperm sayısıdır. Eğer 10 milyon ve üzerinde kaliteli sperm elde edilebilmiş ve aşılama ile rahme gönderilmişse, elbette bu oran daha da artacaktır. Ancak 2-3 kez denemeye karşın, herhangi bir sonuç alınamamışsa tüp bebek tedavisine geçilmesi önerilir.

Başarısız bir aşılama denemesinden sonra beklenmeye gerek kalmadan diğer denemeye geçilebilmektedir. Kullanılan ilaç ve hormonlar düşük dozlarda olduğundan, kadın sağlığını olumsuz etkileyebilecek olan herhangi bir durum söz konusu değildir.

Aşılama Sonrası Gebelik Tespiti

Aşılama sonrası tıpkı normal bir gebelikte olduğu gibi adet döneminin gecikmesi ile başarılı bir girişim kendini göstermektedir. Eğer adet gecikmesi varsa, en az 1 hafta daha beklenerek gebelik testi yapılabilir.

ayse

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am