fbpx

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

//Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen ürünlerin başında ise arı sütü ve polen gibi maddeler gelmektedir.

Arı Sütü Nedir?

İşçi arılar tarafından tamamen doğal şekilde üretilen arı sütü aslında arıların kendi yavrularını beslemek için kullandıkları ve kendi vücutlarından salgıladıkları bir tür süt çeşididir. Arı sütünün içeriğinde amino asitler, kollajen, lesitin, A, B5, B6 ve diğer vitaminler ile mineral maddeler ve vitaminler bulunmaktadır. Oldukça faydalı olmasından dolayı, kovan içerisindeki kraliçe arı dahi bu maddeyi yaşam boyu kendi beslenmesinde kullanmaktadır. Öyle ki normal bir arı ortalama 2 ay yaşayabiliyorken, arı sütü ile beslenmesini devam ettiren kraliçe arıların 7 yıla kadar yaşadıkları tespit edildiğinden beri, bu mucizevi madde daha etkili ve ayrıntılı incelenmeye başlanmıştır.

Düzenli arı sütü kullanımının dahi insanda bir takım faydaları olduğunun tespit edilmesinin yanı sıra, özellikle çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için kadınlarda yumurta sayısını; erkeklerde ise sperm sayısı ile kalitesini artırdığına dair bulgular bilimsel çalışmalar ile ispatlanmıştır.

Özellikle son yıllarda çok daha detaylı olarak incelenen arı sütünün direkt infertilite tedavilerinde kullanılabileceği ortaya konmuştur. Bazı hayvanlar üzerinde yapılan testlerde, ilk etapta hayvanın stres ile birlikte doğurganlıkları düşürülmüş, daha sonra arı sütü düzenli aralıklar ile verilerek, erkek olanlarda sperm hareketliliği ile miktarının ciddi artış kaydettiği bulunmuştur.

Uzman doktorların da önerdiği takviyeler arasında olan arı sütü ile oluşturulan kürlerin, gebelik ihtimalini 3.3 kat artırdığı bilinmektedir. Bu da normal gebelikten %46 daha fazla ihtimal anlamına gelmektedir. Bu konuda Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinin bir çoğunda yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak arı sütü ile destekleyici olarak polen kullanan çiftlerin kolaylıkla çocuk sahibi olduğu bildirilmiştir.

Arı Sütünün Doğurganlığa Etkileri

Bir çok faydası olan arı sütünün hem erkek, hem de kadın üreme sisteminde ciddi etkileri bulunmaktadır. Özellikle erkeklerde prostat tedavisinde doğal bir çözüm olarak karşımıza çıkan bu mucizevi madde, kadınlar üzerinde östrojen seviyesini artırmaktadır. Bilindiği üzere östrojen hormonu, yumurtalık fonksiyonlarını uyaran ve her ay yumurta salınımına fayda sağlayan etkili bir hormondur. Yine erkekler için sperm kalitesini ve sayısını artırdığından, erkek fertilitesini önemli ölçüde etkilemektedir.

Arı Sütünün Olası Yan Etkileri

Arı sütünün birçok faydası olmasına rağmen, nadiren de olsa alerji gibi küçük yan etkilere sebep olduğu bilinmektedir. Eğer arı ürünlerinden birine karşı alerjik durumunuz varsa, arı sütü kullanmadan önce doktorunuza danışmalı, gerekirse etken maddelere karşı test yaptırmalısınız. Buna karşın arı sütünün elde edildiği kovanın bilinmesi de önemli bir unsurdur. Eğer kovan sanayi bölgesine yakın bir yerde ise maalesef arı sütü içerisindeki kimyasal ve toksik maddeler, hassas bünyelerde bir takım sorunlara yol açabilmektedir.

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Arı ürünlerine karşı herhangi bir alerjiniz yoksa, günde 1-2 tatlı kaşığı kullanmak koşulu ile arı sütü alabilirsiniz. Ancak gebelik süresince arı ürünlerinin bazı anne adaylarında uygun olmaması nedeniyle, gebeliğinizi öğrenir öğrenmez kullanıma devam etme konusunda doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

2019-08-15T09:49:51+00:00