Anne Sütü Alan Bebeklerin Gelişimi – bebeKulüp
Categories: Bebeğinizin İlk Yılı

Anne Sütü Alan Bebeklerin Gelişimi

Bebek Gelişimi: Anne Sütü Alan Bebekler

Anne sütü, doğumdan itibaren bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişimlerinin eksiksiz olması için en ideal olan besindir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) doğumdan itibaren ilk 6 ay için sadece anne sütü ile beslenmenin yeterli olacağını bildirir. Buna bağlı olarak da ülkeler anne-bebek politikaları içerisine emzirmenin desteklenmesi ve potansiyel halk sağlığının korunması için bir takım politikalar geliştirmektedirler. Yine Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) de ideal bebek gelişimi için ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmeyi, devam eden aylarda ise diğer tamamlayıcı ek gıdalar ile birlikte yine emzirme sürecinin 2 yaşına kadar devam etmesini önermektedir.

Anne sütü ile beslenen bebekler, başta ishal, kolik ve kabızlık gibi yeni doğan döneminde sıkça görülen rahatsızlıklardan ve pek çok enfeksiyondan korunmaktadır. Öyle ki anne sütü bir bebeğin tüm gereksinimlerini karşıladığı için bir damla suya dahi ihtiyaç duymazlar. Bir çok yapılan çalışma sonuçlarına göre bebek emme süreci sayesinde annesi ile duygusal bir sevgi bağı kurar. Aynı zamanda bu bebeklerin daha zeki oldukları ve göz sağlıklarının ileri seviyede olduğu bilimsel verilerle saptanmıştır.Yine ileri yaşlarda görülen alerji, çocuk diyabeti, obezite, kanser ve astım gibi hastalıklara yakalanma riski de anne sütü alan bebeklerde oldukça düşüktür.

Anne sütünün yeterliliği

Bir çok anne çevresindeki formül mama alan bebekler ile sadece anne sütü alan kendi bebeğini kıyaslayarak gelişiminin yavaş olduğunu düşünür. Maalesef bir çok doktorun kullandığı bebeğin gelişim ve büyüme grafiği genellikle formül mama ile beslenen bebeklerin ortalamaları ile hazırlandığı için anne sütü alan bebekler sanki geriden geliyormuş gibi düşünülmektedir. Bu nedenle bir çok anne yanılgıya düşerek ya erken aylarda ek gıdaya başlar ya da sütünün yetersiz olduğunu düşünerek ek olarak formül mama desteğine başvurur. Hatta bazı anneler bebek 4 aylık civarı olduğunda, sadece bebeğe yeterli oranda süt üretildiği için memelerin eskisi gibi sertleşmemesi karşısında endişe ederek sütünün azaldığını düşünür. Oysa vücut artık ilk zamanlardaki gibi kontrolsüz ve fazla süt üretmeyi bırakmıştır. Bunun yerine, bebeğin ihtiyaçlarını analiz etmiş ve gün içerisinde ona yeterli olacak kadar dengeli ve besleyici süt üretmeye başlamıştır.

Anne sütü ile beslenen beklerin gelişim hızını baz alarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanmış grafiklere buradan göz atabilirsiniz.

Kilo Alma ve Büyüme Süreci

Doğumdan hemen sonra bebeğin kendi doğum ağırlığının %10’unu kaybetmesi normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Ancak bu süreçte dahi emzirme sıklığı azaltılmamalı, diğer bir deyişle bebeğin kilo kaybetmesinin normal olduğu kabul edilerek sık sık bebek istedikçe sadece anne sütü verilmeye devam edilmelidir. Annenin sütü bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda arttıkça bebek ilk on günün sonunda yavaş yavaş kilo almaya başlar.

Sadece anne sütü alan bebeklerde ilk 3-4 ay içerisinde eğer bebek günlük ortalama 30 gr ağırlık kazanıyorsa anne sütü yeterlidir. Hatta bazı bebeklerde aylık olarak 1200 gr ağırlık artışı olduğu dahi görülmektedir. Bu hızlı gelişim 4. ayda yavaşlar ve bebekler 6. aya kadar günlük 20 gr kilo artışı kaydederler. Bu rakam 7. ve 9. aylar arasında günlük olarak 10-12 grama kadar düşebilir. Son olarak da 9. ay ile 1 yaş arasında ise günde  9 gram olması olağan sayılır. Yani sadece anne sütü ile beslediğiniz bebeğinizin 4. ayından sonra kilo artışının yavaşlamasını sütün yetersizliğine bağlamamalısınız.

Kilo alımı dışında bebeğin boyunda görülen artış da anne sütünün yeterliliğini büyüme anlamında gösteren bir başka kriterdir. Ülkemiz ortalamasında ilk 6 ay içerisinde bebekler ayda 2,5 cm uzamaktadırlar. Bunun yanı sıra baş çevresinin büyüme ile orantılı hali de ayda 64 mm olmaktadır.

Sonuç olarak anne sütü alan bir bebek 6. ayını doldurduğunda doğum kilosunu ikiye katlamış olmalıdır. Bebek 1 yaşına geldiğinde ise doğum kilosu 3 katına kadar çıkabilir. Boyu, doğumdaki boyuna oranla %50 artarken; baş çevresi de %35 oranında gelişir. Bu rakamlar ya da istatistikler her bebek için farklılık göstereceğinden en sağlıklı olanı bebeğinizin doktorunun doğumdan itibaren gelişimini takip ederek, beslenme konusunda tavsiyelerde bulunmasıdır.

Meme Reddine Dikkat

Bazı durumlarda bebeğin memeyi emmek istememesi ya da memede kısa süre kalması annelerde sütünün yetmediğine dair bir inanç oluşturabilir. Genel tabloya baktığımızda bebeğin ağzında pamukçuk gibi rahatsızlıklar varsa, dil altı bağının olduğu durumlarda doğru ve rahat ememiyorsa ayrıca burnu tıkanık ise rahat nefes alamadığından ememiyorsa kısa süreli de olsa meme reddi yapabilir.

Öte yandan çalışan annenin aniden işe başlaması, bebeğin alıştığı kişiden ayrılarak çok sık bakıcı değiştirmesi, emzik ve biberon kullanımı, annein memeyi yanlış tutması, memede aşırı süt birikimi nedeniyle tazyikli süt akışı gibi faktörler de bebeğin meme emmek istememesine yol açmaktadır.

Annenin yediği ve içtiği bir takım besinler de süte geçerek tadını değiştirdiğinden bebek emmek istememektedir. Örneğin, çok acı ya da çok ekşi ağırlıklı beslenen ya da kola, çay, kahve gibi kafein ağırlıklı içecekleri çok sık tüketen annenin sütü farklı aromalarda olabileceğinden meme reddi yaşanabilir.

Bebeğin memeyi emmek istememesinin altında yatan neden araştırılmalı, hemen “süt yetmiyor” yaftası oluşturmamalıdır. Bir çok anne ortada bulunan sorunu iyi analiz edemedikleri için aslında hiç gerek yokken ek gıdaya başlayıp, bir damlası dahi dünyanın en değerli besinlerinden sayılan anne sütünden bebeklerini mahrum bırakmaktadırlar.

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am