Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi? : Bilmeniz Gereken Herşey – bebeKulüp
Categories: Hamilelik

Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Çoğu kadın normal hayatı boyunca bir çok kez akıntısının varlığına şahit olur. Bazen süt beyaz renginde olan bu akıntılar, bazen de bir çok durumda sarı, kırmızı ya da kahverengi renkte olabilir. Akıntının varlığı bir çok zaman gebelik ile ilişkilidir. Çünkü gebelik hormonları arasında sayılan ve seviyesi sürekli artan östrojen hormonu, kadın vücudunda bir çok değişiklik yapmaktadır. Bunlardan biri de vajinal akıntılardır. Eğer akıntınızda bir değişiklik olduğundan şüpheleniyorsanız, özellikle rengi açık ve kıvamı ise daha koyu ise doktorunuz ile durumunuzu değerlendirerek gebelik durumunuzu test yaparak netleştirebilirsiniz.

Vajinal akıntıların özellikleri

            Vajinal akıntının varlığı çoğunlukla gebeliğin ilk belirtileri arasında sayılmaktadır. Gelişimi artan ve hızla devam eden yumurtalıklar, döllenmeden itibaren yumurta gelişmeye başladıkça, vajinal akıntının miktarını da artırmaktadır.

            Her ne kadar vajinal akıntı gebelik belirtisi olarak sayılsa da, aslında burada akıntının rengi ve kokusu dikkat edilmesi gereken iki faktör arasındadır. Çünkü normal olmayan koku ve renk gebelikten çok vücutta bir enfeksiyon geliştiğine işaret eder. Oysa ki gebelikte görülen vajinal akıntı şeffaf ve kokusuz özelliğe sahiptir. Buna karşın vajinal akıntınız kötü bir kokuya sahipse, renginde bir takım değişiklikler varsa ve en önemlisi vajinal kaşıntı eşlik ediyorsa zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurmanız gereklidir.

            Bazı durumlarda normal olarak kabul edilen beyaz vajinal akıntı dahi bir problemin olduğunu gösterebilir. Eğer beyaz akıntı içerisinde yer yer sarı ve yeşilimsi köpüklü akıntı varsa, beyaz renkli ama lor kıvamındaysa, çok koyu ya da çok sulu bir kıvama sahipse, ayrıca ilişki esnasında ya da idrara çıkarken ağrı hissi yaratıyorsa doktorunuz ile durumunuzu değerlendirmeniz gereklidir. Genellikle bu bulgular eşliğinde klamidya enfeksiyonu, bakteriyel vajinozis ya da daha çok görülen mantara bağlı enfeksiyonların varlığı değerlendirilmektedir.

            Bazı durumlarda vajinal akıntı gebeliğe bağlı olarak normal kabul edilen kokusuz ve şeffaf beyaz renkte olan akıntı iken, zamanla başka bir problem gelişirse akıntının özellikleri de değişmeye başlayacaktır. Bu nedenle gebelik planlamanız varsa, vajinal akıntılarınızı dikkatle takip etmeli, farklı durumları doktorunuza rapor etmelisiniz. Eğer bir probleme bağlı olarak değişen akıntı, uzman bir doktor ile tedavi edilmezse gebeliğiniz için risk oluşturabilir. Bir çok durumda düşük ve erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Vajinal akıntı ile gebelik ilişkisi

            Yumurta ile sperm birleştiği anda döllenen yumurta, yumurtalıklardan hareket ederek rahme doğru ilerler. Bu esnada rahme yerleşmeye çalışan yumurta bazı belirtilerin de ortaya çıkmasını sağlar. Vajinal akıntı işte bu erken gebeliğin ilk belirtilerinden birisidir. Zaten bir çok kadın da artan vajinal akıntılar yardımıyla gebelik şüphesi içerisine girmeye başlar.

            Genel olarak yumurtanın döllenmesinden sonra 7 ila 12 günlük bir süreç içerisinde yaşanan bazen kahverengi bazen de pembemsi olarak görülen vajinal akıntıya implantasyon kanaması adı verilir. Halk arasında daha çok “yerleşme kanaması” olarak da bilinen bu akıntı ile birlikte yine beyaz renkli, pütürlü maddelerinde de görülebildiği ayrı bir akıntı gelmesi de gözlenmektedir. Bu akıntının nedeni aslında kalınlaşan vajina duvarıdır. Bu bölgedeki dokuyu oluşturan hücreler, gebeliğin başlamasını takip eden günlerde hızlı ve birden büyüme reaksiyonu gösterdiği için bu akıntının görülmesi muhtemeldir. Gebeliğin ilk zamanlarında ara ara görülen bir akıntı olsa da, bazı kadınlarda tüm hamilelik boyunca da gözlenebilir. Herhangi bir problem yaratmayan bu durum için tedaviye gerek yoktur.

            Rengi kahverengi ya da pembemsi olduğu için adet kanaması ile karıştırılan bu akıntı, özellikle gebeliğini öğrenen kadınlar için korku faktörü olmuştur. Diğer bir deyişle gebelik planlaması yaparken, test yaparak kandaki ya da idrardaki HCG hormonundan gebe olduğunu öğrenen kadınlar, ilerleyen günlerde yerleşme kanamasını gördüklerinde düşük yaptıklarını sanabilirler. Ancak düşük olması için adet kanaması şeklinde daha koyu kırmızı renkte bir akıntı olması gereklidir. Ayrıca adet kanaması daha şiddetlidir. Buna karşın implantasyon kanaması adeta vajinal bir sızıntı şeklinde olmaktadır.

 Kokusuz Beyaz Akıntı Tehlikeli Değildir!

Erken gebelik döneminin ilk belirtilerinden olan beyaz ve kokusuz olan doğal akıntı her ne kadar kötü bir durum yaratmasa da ilerleyen günlerde başka problemler yaratmaması adına bazı önlemler alınabilir. Bunun için kişisel temizliğe önem verilmeli, iç çamaşırları sık sık değiştirilmelidir. Vajinal bölge, sadece kendine özel ürünler ile temizlenmeli, kozmetik ürün içeren banyo köpükleri, vajinal bölge için özel deodorantlar ya da kokulu ıslak mendiller kullanılmamalıdır. Bunların yanı sıra hem dış hem de iç vajinal bölge daima kuru tutulmalı, nemli bırakılmamalıdır.

 Gebelik dönemi kendine göre özel bir dönemdir. Bu nedenle eğer daha önceden kullansanız dahi, eczanelerde ya da kozmetik marketlerde satılan vajinal duş malzemeleri ile tampon gibi maddeleri kullanmamalısınız. Bu tip ürünler vajinal bölgenin doğal bakteri florasını bozduğu için enfeksiyon ve mantar gibi problemlere zemin hazırlamaktadır.

  Rengi ya da özellikleri ne olursa olsun, vajinal bir akıntınız varsa mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz. Akıntının özelliklerini doktorunuz değerlendirmeli, varsa sorunun kaynağını bulmalıdır. Bu kapsamda asla kendiniz tedavi yöntemine gitmemeli, bu soruna yönelik ilaç ya da alternatif tıp ürünlerini kullanmamalısınız. Zira hem kendinizin, hem de bebeğinizin sağlığı çok daha önem arz etmektedir.

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am