6-12 Ay Arası Bebek Gelişimi – bebeKulüp
Categories: Bebeğinizin İlk Yılı

6-12 Ay Arası Bebek Gelişimi

6-12 Ay Arası Bebek Gelişimi

Gelişim bakımından ilk bir yıllık sürecin hayati önem taşıdığını bilmeyen yoktur. Bu ilk yılın ikinci yarısında, yani 6-12 ay arası bebek gelişimi döneminde bebeğinizin her gün yeni şeyler öğrendiğini göreceksiniz. Hızlı bir gelişim gösteren ve bebeklikten artık çocukluğa giden bu yolda, anne ve babanın bu süreci çok iyi değerlendirmesi ve bebeğin normal bir gelişim takvimine sahip olması önem taşır. Özellikle beyin gelişimi açısından desteklenmesi gereken bebek için aylara göre gelişim basamakları ve gelişim yönleri aşağıdaki şekilde ayrıntılı olarak belirtilebilir.

Hatırlatmakta fayda var: Her bebek kendi hızında büyür. Aşağıdaki gelişim basamakları sadece ortalamalardan bahsetmektedir ve her bebeğin farklı zamanlarda bu basamaklara ulaşması oldukça normaldir.

6. AY

Bebeğiniz bu ayda emeklemenin ilk anları olan sürüklenmeye başlar. Her yere dönebilir ve eğer desteklenirse kısa süre oturabilir. Ses çıkaran oyuncaklarından oldukça keyif alır ve oyuncakları bir elinden diğer eline geçirir. Kendisi çıkarabildiği sesleri dinler, yine sesli nesnelerden büyük keyif alır. Dikkati oldukça yüksek olan bu dönemde saçlarınızı, yüzünüzü ve ellerinizi incelemek ister.

Zeka konusunda hızlı gelişim gösteren bebeğiniz, eğer emeklemeye başladıysa emekleme anında hızlanabilir, tüm evi dolaşabilir ve sevgi, korku, heyecan gibi duygu durumlarını rahatlıkla ifade etmeye başlar. Eğer yemeğini kendisinin yemesine fırsat verdiyseniz, ellerini kullanarak tabağındaki yiyecekleri inceler ve kendi ağzına götürebilir.

Bu ayda bebeğinizin gelişimini desteklemek için ona şarkılar söyleyin, kitap okuyun ve çıkardığı sesleri, ifadeleri onunla birlikte siz de tekrarlayın. Eğer desteksiz oturamıyorsa çevresine yastıklar koyarak oturması için teşvik edebilirsiniz.

7. AY

Merak duygusu gittikçe artan bebeğiniz gördüğü her nesneyi tanımak için daha da bir hevesli davranabilir. Eline verdiğiniz şeyleri inceler, koklar, çarpar ve tadına bakmak için ağzına götürür. Çevresinde duyduğu sesleri taklit etmeye çalışır. Bu ayda emeklemeye başladıysa kendini yukarı doğru çekerek doğrulmaya çalışabilir.

Parmaklarını daha da aktif olarak kullandığı bu süreçte, cımbızlama denilen hareketi yapmaya başlar. Yani küçük nesneleri baş ve işaret parmağı ile kavrayarak tutmaya çalışır. Düşünme yetisi giderek gelişen bebeğiniz çevresindeki ilgi çekici nesneleri detaylı şekilde inceler ve onlara ulaşmak için çaba sarf eder.

Bebeğiniz ile resimli kitaplar okumak, hayvanlara özgü sesleri çıkarmak ve ce-ee gibi oyunları bu ayda oynayabilirsiniz. Yine aynalar ile kendisini tanımasını sağlayarak, ayna karşısında bir takım hareketler yapabilirsiniz. Bu ay içerisinde diş çıkarma belirtileri de başlayacağından huysuzluk da başlayabilir. Eğer belirtiler içerisine ateş eklenirse, doktorunuz ile irtibata geçmenizde fayda olacaktır.

8. AY

Cımbızlama konusunda oldukça profesyonelleşen bebeğiniz artık her bir nesneyi daha da dikkatli incelemeye başlar. Önceki aylarda desteksiz oturamamasına rağmen, bu aydan itibaren destek almadan oturabilir. Emekleme esnasında kendini yukarı doğru çekerek doğrulmaya çalışır.

Bu ay itibari ile anneye iyice düşkün olan bebekte ayrılma korkusu başladığı için annesinin gözünün önünden ayrılmasını istemez. Başkaları ile oynasa dahi annesinin yanında olmasını ister. Bu ayda geçmişe yönelik hatıralarını da hatırlayan bebek, eğer bu hatıraları yeniden yaşarsa tepki verir.

9. AY

            Baş ve boyun kaslarını çok iyi kullanabilen 9 aylık bebeğiniz artık harika bir emekleme yeteneğine sahiptir. Ona uzattığınız nesneleri sıkıca kavrar ve objeler arasında oyun tarzına göre ilişki kurabilir. Örneğin, anahtarı kapı deliğine sokmaya çalışır, terliklerini ayağına giyer, kumandayı TV’ye yöneltir. “Bana ver, getir, at” gibi basit komutları anlar.

Bu aydan itibaren bebeğiniz sıralamaya başlar. Sıralı olan mobilyalara tutunarak en baştan sona doğru ilerler. Yapabildiği şeyler için onu takdir etmenizi ister. Duyguları konusunda daha hassas olduğu bu ay içerisinde onu alkışlayarak takdir etmeniz tavsiye edilir. Bebeğiniz bu ay içerisinde artan becerileri sayesinde yavaş yavaş oyun kurmaya başlar.

10.AY

Olaylar ve nesneler arasında bağlantı kurma yeteneği artan bebeğinizin artık müziğe olan ilgili de arttığı için herhangi bir müziğe sallanarak ya da mırıldanarak tepki vermeye başlar. Oynamayı sevdiği ve benimsediği oyuncakları paylaşmak istemeyebilir.

Taklit yeteneği gelişmeye başlayan bebeğiniz sizin ya da başkalarının seslerini ve mimiklerini taklit etmek isteyebilir. Üzerini giydirirken kollarını uzatmak veya bacağını kaldırmak gibi hamleler yaparak size yardım eder.

Yabancılara karşı temkinli olan bebeğinizi sosyalleştirme adına parka götürebilir, yeni ortamlara sokabilirsiniz. Uykusu konusunda ise saatlik düzen kurmak ilerleyen aylarda oldukça işinize yarayacaktır.

11. AY

Yapabildiklerinin sınırları iyice genişleyen bebeğiniz bu ayda ellerini ve parmaklarını çok iyi kullanır. Su içtiği bardağı kavrayabilir, çoraplarını çıkarabilir. Yürüme için adım atmaya başlar, durduğu yerde parmak uçlarına doğru yükselebilir. Eline aldığı nesnelerin boyutları ve şekillerini ilgi ile inceler. Bunun yanı sıra zekası geliştikçe annenin huzurunu daha iyi algılar ve anneye olan düşkünlüğü daha da artmaya başlar.

Kelime dağarcığı oldukça gelişen bebeğiniz için farklı masal kitapları okumayı her gün rutin haline getirirseniz, daha fazla kelime öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Yürüme konusunda hevesli ancak yine de adımlarını atarken temkinli olan bebeğiniz zaman zaman düşse de yanına gidip sakince kucaklayın, sevgi sözcükleri söyleyin ve yeniden adım atmak için cesaretlendirin. Ayrıca ayak kaslarının daha da gelişmesi için çıplak ayakla evde dolaşmasını sağlayabilirsiniz.

Her hareketinizi kaydeden bebeğinize nazik olmayı unutmayın. Eğer sizin onayladığınız bir şeyi yaptıysa, bir şey isterken veya övgüyü hak edecek bir iş başardığında “aferin”, “teşekkür ederim” ve “lütfen” diye hitap etmeyi unutmayın.

12. AY

Artık bebeğiniz 1 yaşında! Bir çok işi kendisi yapabiliyor ve özgüveni tamamen yerinde bir çocuk sayılır. Merak duygusunun tavan yaptığı bu ayda karşısına çıkan her şeyi incelemek isteyecektir. Yine çekmeceler, yatak altı, dolaplar gibi kapalı alanlarda neler olduğunu keşfetmek onun için en keyif veren aktivitelerden. Kendi haline bıraktığınızda kendince farklı bir dil konuştuğunu görebilirsiniz.

Gözleriniz üzerindeyken kendi kendine oynamasına, çevreyi keşfetme merakına destek olmak için ona alan yaratmanıza ihtiyacı olacak. Eğer tehlikeli bir şeylere yöneldiyse net bir şekilde “hayır” demelisiniz. Kuralları öğrenmeye başladığı bir yaş oldukça önemlidir. Yine sabırlı bir çocuğunuz olsun isterseniz her istediğini almamalı, her ağladığında ya da sizi çağırdığında hemen yanına gitmemelisiniz.

ayse

Yorumlar kapalıdır

Paylaş
Yazan
ayse

Yeni Makaleler

  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebek Gelişim Tablosu

Bebek  Gelişimi Bir bebeğin kilo ve boy gelişimini etkileyen bir çok faktör vardır. Bunlardan bazıları: Beslenme Cinsiyet Genetik faktörler Uyku…

Ekim 22, 2019 10:40 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

En Doğru Emzirme Pozisyonları

Emzirmeye başlamadan önce annenin emzirme konusunda bilgi sahibi olması, bu süreçte daha az endişelenmesini ve daha az sorun yaşamasını sağlar.…

Ağustos 27, 2019 7:30 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatır?

Bebeğin doğumdan itibaren kakasında görülen değişimler, onun sindirim sisteminin nasıl çalıştığı hakkında gerçekçi bilgiler vermektedir. Özellikle bu durumda ilk olarak…

Ağustos 23, 2019 11:29 am
  • Bebeğinizin İlk Yılı

Bebeklerde Kolik

Yeni doğan bebeklerde genel olarak doğumdan 1-2 hafta sonra ortaya çıkan ve 7.-8. haftalarda en yüksek noktasına ulaşan şiddetli ve…

Ağustos 23, 2019 10:20 am
  • Hamilelik

Kahverengi Akıntı Hamilelik Belirtisi Mi?

Hamilelik süresince anne adayının vücudu büyüyen bir bebeğe en konforlu ve sağlıklı ortamı oluşturmak adına hormonlarda dengesiz artış ve inişlere…

Ağustos 21, 2019 8:30 am
  • Hamilelik

Arı Sütü İle Hamile Kalmak

Kısırlık (infertilite) ile mücadele eden çiftler bir takım bitkisel ürünler ile gebelik şansını artırmaya devam etmektedirler. Bu çiftlere tavsiye edilen…

Ağustos 15, 2019 9:49 am